Bilim ve Teknoloji

PCR Testi Nedir? Ne İşe Yarar? PCR Testi Fiyatı

instagram takipçi hilesi

PCR Testi Nedir? Ne İşe Yarar? PCR testi, virüs gibi belirli bir organizmadan genetik materyali tespit edebilmek için kullanılan bir testtir. PCR’nin açılımı,Polymerase Chain Reaction” dır.  Türkçe anlamı ise “polimeraz zincir reaksiyonu” dur. Test, size virüs bulaşmışsa, bunu tespit eder. Virüs parçalarını da tespit edebilir.

COVID-19 İçin Kullanılan PCR Testi Nedir?

COVID-19 için bir PCR testi, şu anda COVID-19’a neden olan koronavirüs olan SARS-CoV-2 ile enfekte olan kişileri teşhis etmek için kullanılan bir testtir. PCR’lar, COVID-19‘un teşhisi için kullanılan önemli bir testtir. Çünkü en doğru ve güvenilir sonucu verir. Bu testi herkesin yaptırmasına gerek yoktur. Aşağıdaki durumları sizde mevcut ise test yaptırmanız gerekmektedir;

  • COVID-19 belirtileri taşıyorsanız,
  • Covid-19 testi pozitif olan birinden 15 dakika ya da daha fazla bir süredir yakın temas etmişseniz PCR testi yaptırmalısınız.

pcr testi

Testin Çalışma Prensibi Nedir?

Testte ilk uygulanan adım sürüntü yani örnek almadır. Örnek alma işlemi, burnunuzda bulunan solunum materyalini toplamak için bir pamuklu çubuk kullanılarak yapılır. Pamuklu çubuk, burnunuza yerleştirilen uzun, esnek bir çubuğun üzerinde yumuşak bir uç barındırır. Burun deliklerinizin hemen içinden bir numune toplayan nazal sürüntüler ve toplanmak üzere burun boşluğuna daha da ilerleyen nazofaringeal sürüntüler dahil olmak üzere farklı burun swabları vardır.

COVID-19 PCR testi için materyal toplamak için her iki tür swab da yeterlidir. Toplandıktan sonra, swab bir tüpe konulur ve ardından  laboratuvara gönderilir. Bir laboratuvar teknisyeni numuneyi aldığında, mevcut olabilecek herhangi bir virüsten genetik materyal de dahil olmak üzere numuneden genetik materyali izole eden ekstraksiyon adı verilen bir işlem gerçekleştirir.

PCR adımı daha sonra, SARS-CoV-2 virüsünün genetik materyalinin küçük bir kısmının milyonlarca kopyasını oluşturan bir reaksiyonun meydana gelmesine neden olan, termal döngüleyici adı verilen özel kimyasallar ve bir PCR test makinesi kullanır.

Bu işlem sırasında, alınan numunede SARS-CoV-2 tespit edilirse, kimyasallardan biri flüoresan ışık üretir. Bu floresan ışık, PCR makinesi tarafından algılanan bir sinyaldir. Cihaz bu sinyali pozitif bir test sonucu olarak yorumlar. Eğer herhangi bir ışık yok ise testiniz negatif çıkar.

pcr testi

PCR Test Sonuçları Ne Anlama Gelmektedir?

Pozitif çıkan test sonucu, büyük olasılıkla COVID-19 virüsünü taşıdığınız anlamına gelir. Çoğu insan hafif bir hastalığa sahiptir. Tıbbi bakım gerekmeksizin evde iyileşebilir. Belirtileriniz arttığı takdirde derhal 112‘yi aramalı ve yardım istemelisiniz.

Negatif çıkan test sonucu, teste girdiğiniz sırada COVID-19 virüsü taşımadığınız anlamına gelir. Fakat SARS-CoV-2 ile enfekte olmuş olmanız mümkündür. Ancak vücudunuzda test tarafından tespit edilecek yeterli virüs bulunmayabilir. Negatif bir test sonucunun herhangi bir süre için güvende olduğunuz anlamına gelmediğini unutmamanız gerekmektedir. Çünkü testi verdikten sonra da virüsü kapabilir ve insanlara bulaştırabilirsiniz.

Test sonuçları ortalama 24 saatte sonuçlanmaktadır. Fakat bu süre yoğunluğa bağlı olarak değişebilir. Test sonucunuzu öğrenmek için E-Nabız uygulamasına giriş yapabilirsiniz. E-Nabız üyeliğiniz yok ise E-devlet bilgilerinizi kullanarak kolaylıkla giriş yapabilirsiniz.

PCR Testinin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

COVID-19 PCR testinin temel avantajları doğruluğu ve güvenilirliğidir. COVID-19 tespiti için kullanılan piyasadaki en doğru testtir. Temel dezavantajı ise, test çok küçük miktarlarda virüs materyalini tespit edebildiği için, COVID-19’dan kurtulduktan sonra bile SARS-CoV-2 virüsünün parçalarını tespit edebilir. Yani herhangi bir belirtiniz ve bulaştırma durumunuz olmasa bile testiniz pozitif çıkabilir.

PCR Testi Fiyatı Ne Kadar?

2020 yılı itibari ile PCR testinin fiyatı 250 ₺‘dir. Fakat ülkemizde ÜCRETSİZ olarak yapılmaktadır.

pcr testi

PCR Testi İle İlgili Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=iaZFWArcEaE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu