Pandora Belgeleri (Pandora Papers) Nedir?

instagram takipçi hilesi

Pandora belgeleri, 3 milyona yakın resim, 6,4 milyon doküman, 1,5 milyondan fazla e-posta ve 500 milyona yakın excel tablosunun yer aldığı bir arşivdir. Bu belgeler, 90 ülkeden 300’ü geçkin siyasinin ve pek çok ünlü ismin içerisinde bulunduğu kişilerin off-shore şirketler aracılığı ile gizli mal varlıklarını ve servetlerini saklandığını göstermektedir.

117 ülkeden toplamda 600’den fazla gazetecinin birleşerek yaptığı bu araştırma kamuoyunu şaşkına çevirdi. Elde edilen yaklaşık 12 milyon veri, bugüne kadarki en büyük küresel soruşturmaya sebep olacağa benziyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yer alan bir düşünce kuruluşu olan Global Financial Integrity’de (Küresel Finansal Dürüstlük) görev yapan Lakshmi Kumar, pandora belgelerinden isimleri geçenlerin tabiri caizse hortumladıkları paraları sakladıkları ve bunu da genellikle anonim şirketler aracılığı ile yaptıklarını belirtti.

Pandora Belgeleri

Pandora Belgelerinde Hangi İsimler ve Ülkeler Yer Alıyor?

Lübnan Başbakanı Necib Mikati, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy, Kenya Cumhurbaşkanı Uhuru Kenyatta, Şili Devlet Başkanı Sebastián Piñera’nın çocuğu, Çek Cumhuriyeti Başbakanı Babis, Ekvator Cumhurbaşkanı Guillermo Lasso Mendoza, Ürdün Kralı II. Abdullah ve eski İngiltere Başbakanı Tony Blair’in de aralarında bulunduğu pek çok siyasinin ve ünlü kişinin denizaşırı ilişkileri belgelerde bulunmaktadır.

İDDİA: Pandora belgelerinde Türkiye’den yaklaşık 220’den fazla kişinin bulunduğu belirtilmektedir. Bu isimler Türkiye’nin en büyük holding sahiplerinden iş dünyasının tanınan simalarına, sanat camiasından spor camiasına kadar herkesin yakından tanıdığı isimlerin de yer aldığı belirtilmektedir. 

Off-Shore Ne Demek?

Yukarıda ismi geçtiği için kafanızda soru işaretleri kalmaması için açıklama gereği duyduk. Offshore, uluslar arası bankacılık yasalarına ve kurallarının tanınmadığı faaliyetlere verilen bir isimdir.

İlk olarak 1960’lı senelerde ortaya çıktı. Bankacılık işlemi yapacak kişi bankacılık türü için adresinin dünyanın başka bir yerini gösteriyor. Offshore’nin en büyük özelliği ise vergi cenneti olarak kabul görmeleridir. Aynı zamanda hesap sahiplerinin kişisel bilgilerinin gizlenmesinin taahhüt edilmektedir.

Pandora Belgeleri

Şimdilik İddia Edilen Pandora Belgeleri

Şimdilik ortaya çıkarıldığı iddia edilen ve çeşitli haber sitelerinde (başta BBC) yer alan belgelerden birkaç tanesini sizinle paylaşalım.

Pandora belgeleri içerisinde;

– Ürdün Kralı Abdullah’ın ABD ve İngiltere’de 70 Milyon Sterlin değerinde iki malikane aldığı,

– Eski İngiltere Başbakanı olan Tony Blair’in ve eşinin Londra’da bir ofis satın alırken 312 Bin Sterlinlik damga vergisinden kaçtığı ve ofisi direkt üstlerine almak için off-shore bir şirket ile anlaştıkları ofisi bu şekilde aldıkları,

– Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin‘in Monaco’da gizli tutulduğu varlıkların,

– Seçime hazırlanan Çek Cumhuriyeti Başbakanı Andrej Babis’in Fransa’da 12 Milyon Sterlin değerinde iki villayı off-shore bir şirket üzerinden aldığı yer almaktadır.

Pandora Belgeleri

Pandora Belgeleri İle İlgili Videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu