Kişisel Gelişim

Özgüven Belirten 5 Beden Dili!

instagram takipçi hilesi

Özgüven Belirten 5 Beden Dili! Başkalarıyla tanıştığınızda güçlü ve kendinden emin bir izlenim bırakıyor musunuz? Özgüven pek çok kişinin sıkıntı yaşadı bir durumdur. Mülakat durumlarında, mülakatı yapan kişi genellikle sizinle tanıştıktan sonraki 6 saniye içinde iş için iyi bir aday olup olmadığınızı belirler.

Özgüven Belirten 5 Beden Dili!

Sosyal olarak, insanlar genellikle karizmanıza ve tavrınıza göre eşit, üstün ya da aşağı muamele görüp görmeyeceğimizi değerlendirir. Peki bir kişi özgüvenli gösteren beden dilleri hakkında bilgi sahibi misiniz? İşte özgüven belirten 5 beden dili!

Özgüven Belirten 5 Beden Dili!

1) Doğal ve Doğrudan Göz Teması Kurun

ozguven belirten 5 beden dili 2

Göz teması batı toplumlarında en önemli beden dilidir. Yapılan araştırmalar, iristeki desenlerin dostça mı yoksa düşmanca ya da güven dolu mu yoksa nevrotik mi olduğumuzu gösteren sinyaller gönderdiğini ortaya koyuyor. Daha da önemlisi, gözlerimizi dikkat, yakınlık ve güven iletmek için kullanırız. Gözlerimizi aynı zamanda otorite, güç ve iktidar kurmak için de kullanabiliriz.

2) Kendinden Emin Bir Gülümseme Gösterin

ozguven belirten 5 beden dili 6

Ciddiye alınmak ve saygılı davranılmak istediğiniz her durumda, kendinden emin gülümsemenizi gösterin. Kendinden emin bir gülümseme, çok fazla diş göstermeyen bir gülümsemedir. Dişlerinizi çok fazla göstermek, memnun etmeye hevesli olduğunuz ve onay aradığınız izlenimini verebilir. Bu ipucu yalnızca ciddiye alınmak istediğiniz durumlar için geçerlidir. Daha rahat ve resmi olmayan durumlarda, istediğiniz gibi gülümseyin.

3) Sıkı Bir El Sıkışma Psikolojik Üstünlük Sağlar

ozguven belirten 5 beden dili 3

Çoğu profesyonel ve bazı sosyal durumlarda, tokalaşma fiziksel temasın hemen hemen tek uygun şeklidir. Tokalaşmanız sizin kartvizitinizdir. İnsanlar tokalaşmanızı okur ve size eşit mi, üstün mü yoksa aşağı mı davranılması gerektiğini anında belirleyebilir.

Hem kadınlar hem de erkekler için tokalaşmanın en iyi yolu sıkı olmaktır. Kendinize güvendiğinizi göstermek için elinizi yeterince güçlü tutun, ancak karşınızdaki kişiyi rahatsız edecek kadar değil. Sıkı bir şekilde tokalaştığınızda, size saygılı davranılması gerektiği sinyalini göndermiş olursunuz.

4) İyi Giyinin

Özgüven Belirten 5 Beden Dili!

Her zaman her yerde belirtildiği gibi, bir kitabı kapağına göre değerlendirmemeliyiz. Ancak pek çok insan bunu yapıyor. Kişisel görünümümüz, yüz yüze karşılaşmalarda nasıl algılandığımıza ve yargılandığımıza büyük ölçüde katkıda bulunur.

Yapılan araştırmalar da özgüvenimizin giyim tarzımızdan etkilenebileceğini gösteriyor. Kendinizi çekici göstermek için pahalı kıyafetlere ya da ünlü markalara ihtiyacınız yok. Sadece hangi saç modeli, kıyafet renkleri, giyim tarzı ve aksesuar kombinasyonunun sizi müthiş gösterdiğini bilmeniz gerekir. Bu ilke hem kadınlar hem de erkekler için eşit oranda geçerlidir.

İnsanlar kıyafetleriyle karşılanır, İlmiyle ağırlanır, ahlakıyla uğurlanır.”                       Mevlana

5) Kendinden Emin Duruş ve Mimikler

ozguven belirten 5 beden dili 4

Ünlü bir psikoloji dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, iyi bir duruş kendimizi daha güvende hissetmemize doğrudan yardımcı oluyor. Dik durduğumuzda, yürüdüğümüzde ya da oturduğumuzda, daha derin nefesler alırken daha fazla yer kaplarız ve bu da kendimizi daha güçlü ve sağlam hissetmemize yardımcı olur. Benzer şekilde, el ve kol hareketlerimiz de karizmamızın bir uzantısıdır. Mimikler fiziksel varlığımızı genişletir ve dinamik iletişimciler olmamıza yardımcı olur.

Özgüven Belirten 5 Beden Dili! İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu