Yaşam

Biberiyenin Faydaları

Biberiye Nelere İyi Gelir?

instagram takipçi hilesi

biberiye

Biberiye genelde yemekler için baharat olarak kullanılan bir bitkidir. Sağlık içinde oldukça faydaları olan biberiye iğne yapraklı ve koyu yeşil bir bitki olarak yapraklarını kış aylarında da dökmeyen bir bitkidir. Genelde zayıflama çaylarında da sıkça ismine rastlanılan  biberiye içeriğinde glikozit, organik asitler,uçucu yağ,tanen ve acı maddeler içermektedir.

Biberiyenin Faydaları Nelerdir?

Kanseri Önleyicidir

Karnosal denilen anti kanser bileşeni sayesinde biberiyenin kanseri de önlediği tespit edilmiştir. Özellikle araştırmalar neticesinde biberiyenin kolon kanseri, cilt kanseri, meme kanseri, lösemi gibi kanser türlerinde şifa verdiği söylenmektedir.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Kurutulmuş biberiye ya da tazesinden elde edilen çay ile kilo vermeniz mümkündür. Selülitleri yok edici etkiye sahip olarak biberiye tavsiye edilir. Biberiye yağı ile vücudun basen bel bölgesi çevresine masaj ile birlikte sürülmesi incelme sağlar ve selülitlerin azalmasında yardımcı olur. Biberiye yağı ile sivilce ve aknelerin önüne geçebilirsiniz.

biberiye 1 730x410

Hafızayı Güçlendirir

Biberiyenin yaşlanma ile ortaya çıkan Alzheimer hastalığını önlediği saptanmıştır.Beyin sistemi üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır. Hafıza kaybı durumlarını önleyen biberiye nöro koruyucu diterpene içermektedir.

Ağrı Kesici Özelliği Bulunur

Biberiye bitkisi kas ve eklem ağrısı şikayetlerinin dindirilmesinde yardımcı olur, ayrıca en çok şikayetlerden biri olan migren içinde doğal bir tedavi yöntemi olarak biberiye ile yapılan buhar banyosu önerilmektedir. Bir tencere de kaynamış suya bir miktar biberiye koyarak  bunun buharı ile 10 dakika buharını soluyarak migren ağrılarınızı hafifletebilirsiniz. Eklem ağrılarına biberiye yağı ile ağrıyan bölgeye masaj yapılarak uygulanıp ağrıların giderilmesine yardımcı olacaktır.

Alerji Sorunları İçin Biberiye

Biberiye alerji ,enfeksiyon ve iltihap gibi sorunlarda kullanılabilen bir bitkidir. Biberiye yağının cilde uygulanması ve sorunlu cilt üzerine tatbik edilmesi ile düzenli kullanımla etkileri görülmektedir.

Bağışıklık Sistemi İçin Faydalıdır

Biberiyenin bağışıklık üzerinde yararlı etkileri vardır. Antikansorejen özelliği ile kansere karşı koruyucu ve önleyici etkisi bulunmaktadır. Mide sorunlarından biri olarak bilinen ülser ve mide sorunları problemlerinde biberiye yarar sağlamaktadır.

Saç Sağlığı İçin Biberiyenin Faydası

Saç dökülmeleri ve saç problemlerinde biberiye saçları koruyucu etkiye sahiptir. Saçların dökülme sorunlarının yanında dökülen saçların yeniden çıkmasını sağlamaktadır.  

biberiye 2

Solunum Ve Karaciğer Rahatsızlıklarında Biberiye

Ağız kokularına karşı iyi bir gargara olarak kullanabileceğiniz biberiye ile gargara yaparak ağız kokusu problemlerini giderebilirsiniz. İçeriğinde uçucu yağ bulunan biberiye yağı nefes borusunda iltihabın giderilmesinde yarar sağlar. Nefes ve solunumu açmada biberiye alternatif olarak kullanılan bir bitkidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu