Kişisel Gelişim

Özgüven Nedir? Özgüven Eksikliği Neden Oluşur?

instagram takipçi hilesi

Özgüven, kişinin kendisine karşı oluşturmuş olduğu benlik saygısına verilen isimdir. Özgüven duygusu kişinin bebekliğinden itibaren filizlenmeyen bir ağaç gibidir. Zaman içerisinde belirli dönemlerden geçmektedir. Özellikle yeni şeyler keşfetmenin ve öğrenmenin zamanı olan çocukluk döneminde bireyin yaptığı eylemlerin sonucunda aile çevresinden alınan geri bildirimlerin bireyin özgüveni üzerinde büyük bir etkisi olmakla beraber bu dönemde yaşça büyük kişiler bireyin kendisinin bazı şeyler için yeterli olduğu hissini tatmasına yardımcı olmaları gerekmektedir.

Özgüven her yaştan kişi için hayati önem taşımaktadır. Bireyin hayat kalitesinin daha iyi ve yaşamını mutlu bir şekilde ilerletebilmesi için özgüveninin yerinde olması onun için çok büyük bir avantaj sağlayacaktır. Kendini iyi tanıyan ve özgüven sahibi olan bireyler yaşamının ilerleyen dönemlerinde herhangi bir durum karşısında daha iyi kararlar verecek ve doğru adımlar atmak için kendini daha çok geliştirip sağlamlaştıracaktır.

Sağlıklı Bir Özgüven Önemli

Sağlıklı Bir Özgüven Önemli

İnsan bünyesinde her şeyin hem azı hem de fazlası zararlıdır. Bu sebepten ötürü bireylerdeki özgüven seviyesininde sağlıklı bir düzeyde olması çok önemli bir noktadır. Sağlıklı standartlarda bir özgüven ise çoğunlukla kişinin kendisine vermiş olduğu gerçek değerin ve kendi özelliklerini kabullenmesine dayanmaktadır. Bu durum aynı zamanda bireyin kendisindeki güçlü ve zayıf özelliklerini bilip kabul etmesiyle birlikte dış dünyasındaki iletişimi diğer bireylere nazaran daha sağlıklı olacaktır.

Özgüven Nasıl Oluşmaktadır?

Aslında özgüven bireylerde çok küçük yaşlardan itibaren gelişmeye başlamaktadır. Bireyin diğer kişilerle birlikte yapmış olduğu eylemler ve deneyimler sonucundaki çıkarımlarla birlikte kendi imajının bi nevi yansıması olarak gelişmektedir. Böylelikle bireyin çocukluk döneminde yaşadığı olaylar ve bu olaylar karşısında almış olduğu bildirimler kişinin özgüvenin gelişmesinde önemli bir paya sahiptir.

Özgüveni Düşük İnsaların Yaşadığı Problemler

  • Özgüvenin düşük olmasıyla birlikte bireyde endişe, stres ve yalnızlık zaman içerisinde oluşmaktadır
  • İş hayatında veya öğrenim hayatında ciddi performans kayıpları yaşayabilir
  • Romantik ve karşılıklı ilişkilerde/arkadaşlıklarda problemlerin oluşması
  • Bireyin zaman içerisinde kendisini yıkıcı bir tahribata bırakması
  • Kişi sürekli mükemmeliyeti aramaktadır ve onu bulamamaktadır

Bu gibi durumlar özgüveni düşük kişilerde yaşanabilecek veya bu kişilerin yaşadığı problemler arasında yer almaktadır

Eğer özgüveninizi daha iyi seviyelere getirmek ve bu konu hakkında uzman psikologlardan daha fazla bilgi almak isterseniz sizler için bu yazının alt kısımda paylaşmış olduğumuz videoyu izlemenizi öneririz. Böylelikle yaşamınızın ilerleyen zamanlarını daha pozitif ve mutlu bir şekilde geçirmeniz için atacağınız adımlara birer öncü olacağından şüphemiz bulunmamaktadır.

Kaynak
Bilgi Kılavuzu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu