Yerli Erkek Ünlüler

Özdemir Bayraktar

Özdemir Bayraktar Kimdir?

instagram takipçi hilesi

ozdemir bayraktar 1
Tam adı: Özdemir Bayraktar
Doğum tarihi: ??. ??. 1949
Doğum yeri: Garipçe Köyü, Sarıyer, İstanbul, Türkiye
Boyu: 
Burcu: 
Ailesi: Balıkçı Lütfi Reis (Babası)
Eşi: Canan Bayraktar
Çocuk (ları): Selçuk Bayraktar, Ahmet Bayraktar, Haluk Bayraktar
Mesleği: Yüksek Mühendis, Sanayici, Girişimci
Aktif Yılları: 1970’li ve 2021 yılları arası
youtube-chanel
Sosyal Medyada

Hakkında

Özdemir Bayraktar Kimdir? Özdemir Bayraktar, yüksek mühendis, girişimci ve sanayicidir. Bayraktar firmasının ürettiği SİHA‘lara öncü isimleri arasında yer almaktadır. Aynı zamanda Baykar Yönetim Kurulu Başkanıdır.

Özdemir Bayraktar, 1949 yılında İstanbul’un Sarıyer ilçesine bağlı Garipçe köyünde dünyaya gözlerini açmıştır. Babası Trabzonlu Balıkçı Lütfi Reis’tir.

Lise eğitimini Kabataş Erkek Lisesi‘nde bitirdi. 1967 senesinde İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümüne giriş yaptı ve 1972 yılında başarılı bir şekilde mezun oldu. Mezun olduktan sonra İTÜ Motorlar Kürsüsü Profesörü İsmail Hakkı Öz‘ün 2 sene asistanlığını yaptı. Yüksek lisans çalışmasını ise İçten Yanmalı Motorlar konusu üzerine yaptı.

Burdur Traktör, Uzel ve İstanbul Segman gibi Türk sanayisinde öncü rol oynayan pek çok fabrikanın kuruluş ve yeni yatırım süreçlerinde yönetici olarak görev yaptı. Otomotiv sektörünün yerlileşmesine katkı sağlamak amacıyla 1984 senesinde Baykar Makina‘nın kurucuları arasında yer aldı.

Baykar Makina‘da hassas talaşlı imalat endüstrisi için pek çok özgün makine tasarımı ve imalatı, parça işleme ekipmanı tasarım aşamalarını yönetti. Bayraktar, insansız hava aracı (İHA) teknolojisinin geliştirilmesinde öncü rol oynamış, bu projelerin tasarım sürecinden prototip sürecine, imalat sürecinden yatırım planlamasına kadar olan tüm süreçte aktif ve öncü rol oynamıştır.

Baykar tarafından Türk Silahlı Kuvveleri için geliştirilen ilk insansız hava aracı olan Bayraktar Mini İHA‘nın Ar-Ge sürecinin yürütüldüğü 2005 ve 2009 seneleri arasında Güneydoğu Anadolu Bölgesi‘nde görev yapan askerler ile beraber yürütülen çalışmalarda liderlik görevini üstlendi.

Bayraktar, yine Baykar tarafından geliştirilen tüm ürünlerin tasarımını çizmiştir. Bayraktar AKINCI TİHA ve Bayraktar TB2‘ye karakterini veren tasarımların da sahibidir. Aynı zamanda pilot sertifikası da bulunmaktadır.

Türkiye’nin insansız hava aracı serüveninin öncü ismi olan Özdemir Bayraktar, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi‘nde eğitim görmüş ve Türkiye Sınai Kalkınma Bankası‘nda bilgisayar programcısı olarak görev yapan Canan Bayraktar ile evlidir. Bu evliliklerinden Haluk Bayraktar, Selçuk Bayraktar ve Ahmet Bayraktar adlarında üç çocuğu dünyaya gelmiştir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın da dünür olan Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir Bayraktar, 18 Ekim 2021 günü 72 yaşında hayatını kaybetti. Vefat haberini Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar sosyal medya hesabından duyurdu.

Videoları

Fotoğrafları

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu