Gezi Rehberi

Özbekistan’da Gezilecek Yerler

instagram takipçi hilesi

Pamuk, altın ve doğalgaz denilince akla ilk gelen ülkelerden biri olan Özbekistan’ın tarihi ve kültürel mirası oldukça zengin unsurlar içermektedir. Taşkent ve Semerkant ülkenin başkenti ve en kalabalık şehirleri olup en önemli seyahat rotalarını oluşturan şehirler olarak bilinmektedir.  Turist ağırlama konusunda da oldukça iyi olan ülkeler arasında yer alıyor.

Özbekistan’da Gezilecek Yerler

Registan Meydanı

ozbekistanda gezilecek yerler1

Orta Asya-Türk mimarisinin ender örneklerinden biri olan Registan Meydanı, Semerkant’ın merkezindeki önemli meydanlardan biridir. Üzerinde üç dini okul bulunan meydan, şehrin merkezi olarak kabul ediliyor. Aynı zamanda şehrin en turistik yeri olarak kabul ediliyor.

Gur-i Emir Kalesi

ozbekistanda gezilecek yerler2

Gür-i Emir, Timur İmparatorluğu’nun kurucusu Timur’a adanmış bir türbe ve bir kompleksten oluşan 14. yüzyılın tarihi eserlerinden biridir. Timurlu hanedanının önemli üyeleri, bir aile mezarlığına dönüştürülmüş İran mimarisinin desenlerini göreceğiniz 37 metre yüksekliğindeki bir türbede gömülüdür.

Ark of Bukhara

ozbekistanda gezilecek yerler3

Buhara Han’ın yaşadığı kale olarak bilinen Ark Kalesi’nin tarihi M.Ö. Tarihçiler, MS 4. yüzyıla kadar uzandığını söylüyor. 20 metre yüksekliğindeki insan yapımı bir tepenin üzerindeki toprak kale heybetli ve çarpıcıdır.

Özbekistan Uygulamalı Sanatlar Müzesi

ozbekistanda gezilecek yerler4

Özbek sanatçıların eserlerinin sergilendiği Tatbiki Sanatlar Müzesi’nde pek çok el yapımı esere rastlamak mümkün.

Taşkent Botanik Bahçe

ozbekistanda gezilecek yerler4

Botanik bahçesini 4.500’ün üzerinde bitki türü ile ülkenin cazibe merkezlerinden biri olarak kabul edilen Taşkent’in en huzurlu yeri olarak tanımlayabiliriz. Lale ağaçları, papayalar ve birçok bitkinin bulunduğu bahçe, Özbekistan’ın en ünlü ve ender bitkilerinden biri ve şehrin hareketli hayatından bir süreliğine uzaklaşmak isteyenler için dinlenme yeri diyebiliriz.

Kukeldash Medresesi

ozbekistanda gezilecek yerler5

Başkentin ünlü tarihi semtinde, su pazarının yanında yer alan Kukeldaş Medresesi, 1570 yılında inşa edilmiş şehrin önemli yapılarından biridir. 19. yüzyıla kadar şehirdeki tüm din okulları, insanların idam edildiği ve birçok işkenceye maruz kaldığı Kokand hanının kaleleri olarak hizmet vermiştir.

Bugün bir dizi restorasyon geçiren medrese, öğrenci yetiştirme ve cemaatle Cuma namazı gibi etkinliklere ev sahipliği yapıyor.

Japon Bahçesi

ozbekistanda gezilecek yerler6

Japon Bahçesi ülkenin özel parklarından biri ve zamanın nasıl huzurla geçtiğini anlayamayacağınız adreslerden biri. Yemyeşil ağaçları ve birbirinden güzel çiçek çeşitleriyle bahçede yapacağınız keyifli yürüyüşler ve piknikler, yıl boyunca vücudunuzda biriken kötü enerjiden kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Chashma Ayub Anıt Mezarı

ozbekistanda gezilecek yerler7

Timur tarafından yaptırılan Chasma Eyyub Mozolesi, ziyaret edilmesi gereken en çarpıcı yerlerden biridir ve konik kubbesi Buhara’da nadirdir. Antik bir mezarlığın ortasında bulunan türbe, ülkeyi ziyaret eden turistlerin mutlaka görmesi gereken yerlerden birisidir. 2008 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınan mozole, Özbekistan’ın simgesi haline gelen yapılardan biri.

Tilla-Kari Medresesi

ozbekistanda gezilecek yerler8

1647-1659 yılları arasında inşa edilen Tilla Kari Medresesi, Registan Meydanı’nda “Altın Kaplamalı Medrese” olarak bilinir. Öğrenciler için sosyal bir mekan olmasının yanı sıra Semerkant’ta merkez camii olarak da kullanılmıştır.

Özbekistan İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu