Gezi Rehberi

Güney Kore Hakkında Bilgiler

instagram takipçi hilesi

Güney Kore gerek zengin kültürü gerekse köklü gelenekleriyle dünya üzerinde en çok merak edilen ve ilgi gören ülkelerden biridir. Doğu Asya’da yer alır. Resmi adıyla Kore Cumhuriyeti olarak bilinmektedir.

1 685x456 1

Güney Kore Kültürü

Gezip görülecek ülkelerin başında gelen, en çok merak edilen ülkelerden biri olan Güney Kore’nin 5000 yıllık sanat ve kültür geçmişi bulunur. Gelenekleri, mutfağı, müziği, mimarisi… Pek çok alanda farklılıkları ve zenginlikleriyle dikkat çeker.

Uzak Doğu denilince akla ilk gelen ülkelerden biri olan Güney Kore, onu diğer dünya ülkelerinden ayıran bir tada ve çizgiye sahiptir.

2 685x342 1

İnançları

Güney Kore’de Hristiyanlık dini yaygın olmakla birlikte çok yanlış bilinen bir gerçek vardır. Çoğu insan Güney Kore’nin Budist olduğuna inanır ancak bu düşüncenin aksine Budizm, Şamanizm gibi inançlar ülkeye eşit şekilde yayılmış bulunmaktadır.

Güney Kore Mutfağı

Tüm Uzak Doğu ülkelerinin vazgeçilemez besini olan pirinç, Güney Kore’de de aynı şekilde sık tüketilir. Bunun yanında su ürünleri de ülkede çok fazla tüketilmektedir. Güney Kore Mutfağının vazgeçilmez parçalarından biri de et ve tavuktur.

Kore Mutfağında yer eden en önemli kültür ise ocak başı kültürüdür. Aynı zamanda çaylarıyla da ünlü olan Kore mutfağında sağlık için en önemli tüketilen sıvı bitki çaylarıdır. Milli yemekleri arasında Kim Chi isimli yemek bulunur. Pişirme yöntemleri ise çoğunlukla kızartma ve kavurmadır.

kim

Bayraklarının Anlamı

Güney Kore bayrağına Taegeukgi denmektedir. Bayrakta bulunan simgelerin her birinin bir anlamı bulunur. Bayrağın ortasında bulunan yuvarlak Yang felsefesini anlatır. Arka planın beyaz olması barışı simgeler. Yuvarlağın etrafındaki dört trigram, ateş, su, cennet ve dünyanın temsilidir.

bayrak 685x577

Geleneksel Kıyafetleri

Güney Kore kültürü denilince akla ilk gelen unsurlardan birisi geleneksel olan kıyafetleridir. Bu kıyafetler ‘Hanbok’ adıyla bilinir. Her birinin doğanın renklerini yansıttığı bu kıyafetler özel günlerde giyilir. Özellikle çocukların ilk doğum günlerinde hem de 60. doğum günlerinde giyilmektedir.

hanbok 685x454

Güney Kore Mimarisi

Güney Kore’nin mimarisi çok eskilere dayanır. Kendine has özelliklere sahiptir. Bu durum ise onları her zaman diğer mimarilerden ayırarak fark yaratmıştır. Mimarı yapıları eski ve yeniyi birleştirip moderniteyi yansıtmayı amaçlar. Geleneksel Kore Mimarisinde yapılan evlerine ‘Hanok’ denir. Ahşap, kaya ve topraktan yapılan bu evler kültürlerinin en eski yapı taşlarından birisidir.

hanok 685x457

Müzikleri

Geleneksel müziklerine ‘Gugak’ denir. Halk şarkıları ülkenin tarihi ve geleneklerinin birleşerek ortaya çıkan ruhu yansıtır. En köklü halk dansları geleneklerine Pungmul adı verilir. Dansın amacı ise birlik ve beraberlik sağlamaktır.

dans 685x456

El Sanatları

Güney Kore kültürünün en önemli parçası olan kağıt katlama sanatı olarakta bilinen Origami, dünya çapında da ünlü bir sanattır. Bunun yanında binlerce yıllık köklü bir geçmişi olan çömlek ve seramik yapımıda Kore kültürünün önemli bir parçasıdır.

3 685x386 1

Güney Kore Hakkında İlginç Bilgiler

  • Çoğu insan 4 sayısının kötü şans getirdiğine inanırlar.
  • Kore dünyanın en az obeziteye sahip ikinci ülkesidir.
  • Dünyanın en hızlı internetine sahiplerdir.
  • ‘Sannakji’ adında canlı olarak servis edilen ve yenilen bir ahtapot yemekleri bulunur.
  • Noel zamanlarında Kore’de kırmızı renklerin yerine mavi renk kullanımı yaygındır.
  • Ev hediyesi olarak genelde birbirlerine tuvalet kağıdı veya deterjan gibi şeyler verirler.
  • Doğum günlerinde pasta yerine çorbayla kutlama yapılır.

https://www.youtube.com/watch?v=AWr0fFK7S5Q

 

Eda Nurçin

12 Haziran 1997 İzmir doğumlu, Bursa'da büyüyen, İstanbul'da yaşayan, Sinema ve Televizyon mezunu bir editör. Aynı zamanda yeni ve geleneksel medya arasında arafta kalmış bir içerik üreticisi ve yönetmen.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu