Yaşam

Oyuncak Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

instagram takipçi hilesi

Bebekler ve çocuklar için en keyifli vakit geçirme aktivitesi oyuncaklarla oynayarak hayaller aleminde yolculuğa çıkmaktır. Özellikle bebekler oyuncaklarla oynamakla kalmayıp, ağızlarına alarak dişlerini kaşımaktan da zevk alırlar. Sağlık açısından düşünüldüğünde kalitesiz ve kanserojen içerikli oyuncakların kullanılması çocukların sağlığını ciddi anlamda tehlikeye atar. Oyuncak seçerken dikkat edilmesi gereken birçok konu vardır. “Oyuncak Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?” diyenler yazımızın tamamını okuyarak, çocuklarının sağlığını koruyabilir.

Oyuncak Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

1. Çocuğun Yaşına Uygun mu?

oyuncak seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Oyuncak seçerken nelere dikkat etmeliyiz diyenler için ilk önerimiz çocuğun yaşını dikkate almaktır. Küçük yaştaki çocuklar içi boğaza kaçma ya da boğulma tehlikesi bulunan oyuncaklardan uzak durulmalıdır. Genel olarak oyuncakların üzerinde hangi yaş grubu için uygun olduğu yazar. Ancak böyle bir bilgi yoksa yada oyuncakla ilgili bir tereddütünüz varsa almamanız önerilir. Bununla birlikte; bebek ya da küçük yaştaki çocuklar için misket, puzzle, küçük top gibi oyuncaklar satın almamanız oldukça dikkat edilmesi gereken bir konudur.

2. Oyuncak Çocuğumun Sağlığı İçin Uygun mu?

oyuncak

Bazı ucuz ve markasız oyuncaklar sağlığı ciddi anlamda  tehlikeye atabiliyor. Bu nedenle mutlaka oyuncağı bilindik mağazalardan ve markalardan tercih edin. Özellikle standartlara uygun olmayan üzerinde CE damgası bulunmayan oyuncakları kesinlikle satın almayın.

3. Oyuncak Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Ses Seviyesi Nasıl?

oyuncak seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Çocuklar sesli ve ışıklı oyuncaklarla oyun oynamaya bayılır. Ancak, ses seviyesi yüksek alan oyuncaklar özellikle küçük seviyedeki çocuklarda işitme problemine yol açabilir. Yüksek sesli oyuncaklardan uzak durmanız çocuğunuzun ileriki dönemlerde işitme sağlığının olumsuz etkilenmemesi açısından oldukça önem arz eder.

4. Her İstediği Oyuncağı Almayın!

oyuncak

Çocuklar durmadan aynı oyuncaktan isteyebilir. Fakat, gereksiz yere alacağınız her ürün çocuğun oyuncaklarının değerini bilememesine yol açar. Bunun yerine evde olan oyuncağının aynısını isterse kesinlikle almayın. Satın alacağınız oyuncak çocuğun zihinsel olarak gelişmesini sağlayan nitelikte olmalıdır.

5. Şiddet İçeren Oyuncaklardan Uzak Durun!

oyuncak seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Özellikle erkek çocukları silah, kılıç ve tüfek gibi şiddet içeren oyuncaklarla oynamak ister. Ancak gelişim çağındaki çocuklara bu tarz oyuncaklar almanız önerilmez. Çocuğa küçük yaşlarda sevgiyi, iyiliği, barışı ve arkadaşlığı öğrenmesini istiyorsanız daha farklı kategorilerden oyuncaklar almanız gerekir.

6. Oyuncak Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Çocuğunuzu Gözlemleyin

oyuncak seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Her çocuğun sahip olduğu bir yetenek ya da ilgi alanı vardır. Çocuğunuzu tanımanız oyuncak seçiminiz açısından oldukça önemlidir. Örneğin hayvanları seven bir çocuğunuz varsa ona hayvan figürlü bir oyuncak almanız ileride meslek seçiminden arkadaş seçimine kadar her konuda etkili olur. Bu nedenle çocuğunuz gün içinde nelerle ilgileniyor, ne gibi sorular soruyor dikkate alarak oyuncak seçebilirsiniz.

İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu