Hosting

Orkide Bakımı Nasıl Yapılır?

orkide bakımı 4

Orkide, oldukça gösterişli ve narin bir yapıya sahiptir. Orkide bakımı da orkidenin daha gösterişli görünmesi adına önemlidir. Uygulanacak doğru bakım ile diğer bitkilerde olduğu gibi orkidenin de uzun yıllar yaşaması sağlanabilir. Şık ve gösterişli görüntü için orkidenin istediği ilgiyi ona sunmak gerekir. Uzun yıllar boyunca orkidenizin canlı kalmasını istiyorsanız aşağıda bahsettiğimiz önerileri uygulayabilirsiniz.

Orkide bitkisinin bulunduğu ortam gündüzleri 23° C akşamları ise 18° C dolaylarında olmalıdır. Orkideler nemi seven bitkilerdir. Bu yüzden orkidenin %55-75 oranında bir nemde yaşaması gerekir. Bunun için gün içerisinde spreyle bitkiye nem sağlanabilir.

orkide bakımı 2

Orkide, Evin Neresine Konulmalıdır?

Orkide, ihtiyacı olan besinlerin %80’ini havadan ve ışık kaynağından almaktadır. Bu nedenle orkide bakımında orkideyi güneş alan ancak kapalı mekanda tutmak gerekir. Aydınlık, temiz ve rüzgarsız bir ortam orkidenin aradığı mekandır. Orkide her ne kadar bol güneşi seviyor olsa da direkt gelen güneş ışınları onu rahatsız edecektir. Bu nedenle doğrudan güneş ışığı almasındansa güneşin bol olduğu ancak direkt olacak orkideye vurmayacağı bir alan tercih edilmelidir.

Orkidenin bulunduğu saksıdaki toprağa bir miktar ağaç kabuğu yerleştirmek faydalı olacaktır. Orkide, ağaç kabuklarından gerekli besinleri alacaktır.

Sizin İçin Tavsiye Edilen

orkide bakımı 6

Orkide Saksısı Ne Zaman Değiştirilir?

Orkide bitkisinin saksı değişimi uygun zamanda yapılmalıdır. Bu işlemin ne zaman yapılacağı, türler arasında farklılık gösterse de genellikle çiçeklenmeden sonraki dönemde yapılır. Çiçeklenmeden hemen sonra uygulanabileceği gibi ilkbahardaki büyüme evresinde de saksı değişimi uygulanabilir.

orkide bakımı 3

Orkide Ne Zaman Sulanmalıdır?

Orkidenin sulanması oldukça önemli bir konudur. Diğer salon bitkilerine benzemeyen orkide, özel bir sulama tekniği ister. Eğer orkide zarar görmüşse muhtemelen yanlış sulamadan kaynaklıdır. Orkidenin uzun yıllar yaşaması ve sağlıklı kalması için sulamaya dikkat edilmelidir.

orkide bakımı 1

Orkide, 2 farklı yöntemle sulanabilir. Bunlar daldırma yöntemi ile dökme yöntemidir.

Daldırma yönteminde, orkide saksısı su dolu bir kabın içerisine konur. Bu kabın içerisindeki su miktarı, orkidenin saksısının yarısına kadar gelmelidir. Bu şekilde tüm toprağın ıslanması sağlanır. Daha sonra saksı sudan çıkartılır ve fazla suyu süzdürülür. Orkide saksısı, saksı altlığına yerleştirilir. Bu saksı altlığında bir süre sonra su birikmesi olursa, biriken su dökülür. Daldırma tekniği, kullanışlı bir tekniktir. Ancak bir kovanın içerisinde birden fazla saksı bu şekilde sulanacaksa, bitkilerden birinde var olan hastalık diğerlerine de geçebilir.

Dökme yönteminde, klasik üstten sulama tekniğini kapsar. Orkide sularken dikkat edilmesi gereken, orkidenin toprağının tamamen ıslanmış olması ve fazla suyun ise dökülmesi gerektiğidir.

Orkide Seçimi Nasıl Yapılır?

Orkide, büyüleyici güzelliğe sahip bir bitkidir. Narin, nazlı ve gösterişli yapısı hemen herkesin dikkatini çeker. Bulunduğu ortama ayrı bir güzellik katan orkideler, içeri girenlerin muhakkak dikkatini çeker.

Orkide, çiçekçilerde, yapı marketlerde ve birçok markette satılmaktadır. Orkidenin etkileyici ve gösterişli görünmesi için bakımının düzenli yapılması ve zarif bir saksı tercih edilmesi tavsiye edilir.

Salonunuza orkide seçerken dikkat etmeniz gereken bazı konular vardır. Orkide satın alırken çiçekleri bol olan ve olgunlaşmışlardan ziyade tomurcukları bol olandan almakta fayda vardır. Böylece ilerleyen zamanlarda tomurcuklar açar ve taze bir görüntü ortaya çıkar. Çiçekleri açmış olan orkidelerin bir süre sonra çiçeklerini dökeceği unutulmamalıdır.

orkide bakımı 5

Büyük boy orkideler tercih edilebilir. Salonda dikkat çekecek bir boyutta olması tavsiye edilmektedir. Satın alacağınız orkidenin saksısı şeffafsa ve kökleri görünüyorsa muhakkak kökler incelenmelidir. Koyu kahverengi ve siyaha dönük kökleri olan orkidelerin satın alınmaması gerekir. Çünkü bu renkteki kökler ölüdür.

Orkidenin yapraklarında çeşitli lekeler varsa bitkide hastalık olabileceği akla gelmelidir. Güneş ışınlarına direkt olarak çok fazla maruz kalan bitkilerin yapraklarında da lekeler oluşur.

Orkide Bakımıyla İlgili Videolar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sizin İçin Tavsiye Edilen

Başa dön tuşu