Müslüm Gürses Ve Muhterem Nur’un Ancak Kara Toprakta Bitebilecek Aşkı!

Google News

Yoksul ve acılı zamanlardan geçmiş iki sanatçı. Birinin sanat yaşamını doldurduğu diğerinin ise yıldızının yeni yeni parladığı bir dönem. 1980’li yılların kaosu içinde tanışarak birbirlerine aşık olup birbirlerine adayacakları koca iki ömür.

muslum 5

Müslüm Gürses ve Muhterem Nur’un aşkları, tanışmalarından itibaren romanlara konu olacak şekilde. Aralarındaki 21 yaşlık farktan ötürü yaşamış oldukları zor dönemlere kadar hiçbir şey sevgilerine engel olamadı. Gürses’in yaşam öyküsünün anlatıldığı “Müslüm” filminin vizyona girmesi ile tekrardan gündeme gelen bu büyük aşkın ayrıntıları yazımızda…

1) Habersiz Geçen Yıllar

muslum 2

Birbirlerinin sanatlarından haberdar olan ancak henüz tanışma fırsatı yakalayamadıkları bir dönem vardır. Her ikisi de birbirinin yaptığı işlerden oldukça etkilenmektedirler. Müslüm Gürses büyük aşkı Muhterem Nur’la ilgili şu sözleri sarf eder: “’Adana’da onun filmlerini hiç kaçırmazdım. Platonik olarak seviyordum. Onu görmek rüya gibi bir şeydi o zamanlar.” Muhterem Nur’un sözleri ise: “’Kendisini hiç tanımıyordum. ‘Ben İnsan Değil miyim’ diye bir şarkısı vardı, dinleyip dinleyip ağlıyordum ama sahibini bilmiyordum. Sadece güzel bir şarkı diye dinliyordum.”

2) Tanışma Anı

muslum 1

Ramazan eğlenceleri için Malatya’da düzenlenen bir organizasyon için altlı üstlü sahne alacaklardır. Ses ve sinema sanatçısı olan Muhterem Nur sahnede “Bir Garip Yolcu”yu okumaya karar vermiştir. Müslüm Gürses’in haber göndermesi ile ekibinde yer alan birinin Muhterem Nur’a “Söyle o şarkıya çıkmasın, ben çıkacağım.” dedirtmesi Muhterem Nur’un kabul edebileceği bir durum değildir. Bu reddin üzerine Gürses, sanatçının üzerine yürür. Buna karşılık da Muhterem Nur’un “Terbiyesiz” sözüne karşılık Gürses tokat ile yanıt verir. Ardından hatasını anlayarak özür diler. Yıllar yıllar sonra Muhterem Nur olayı anarken “Büyük aşklar nefretle doğar.” şeklinde anlatacaktır.

3) Saf Sevgi

muslum 3

Çocukluk zamanlarından beri Muhterem Nur’u sinemada izleyip görüp aşık olan Gürses, tanıştıklarından bir süre sonra duygularını kendisine açmaya başlar. Muhterem Nur’da benzer şekilde karşılık vermektedir. Nikah, evlilik gibi teknik detayları pek kafaya takmayan Gürses “iki gönül bir olunca” dört yıl boyunca harika bir aşk yaşarlar. Fakat sürekli seyahat yapıp ayrı otel odalarında konaklamak zorunda kalmaları kendilerini zorlamaktadır. Bu nedenle resmi olarak nikahlanırlar. Müslüm Gürses bu dönemlerini şu şekilde özetler: “’Otele gidiyorduk bizi aynı odada bırakmıyorlardı, ayrı odalarda kalıyorduk. Halbuki gönül bir olduktan sonra, ne bu ya!”

4) Muhterem Nur’un Evlilik Teklifi

muslum 8

“’Odada oturuyoruz, gülüp eğleniyoruz… Sonra aşağıdan bir telefon geliyor, ‘O adamı odadan çıkarın’ diye. Çok nahoş bir şey.”  diye anlatan Muhterem Nur, büyük aşkı ile beraber yine buna benzer bir olay yaşarlar. Zonguldak’ta yaşamış oldukları benzer bir durumdan sonra Muhterem Nur, Müslüm Gürses’e evlilik teklifinde bulunur.

5) Gürses’in Cevabı

muslum 7

Muhterem Nur, evlenme teklifi ettiği anda Müslüm Gürses şöyle bir durur. Ardından gözlerine bakarak “Neden olmasın!” der. Birbirlerine sarılırlar ve arından da nikah tarihi alırlar. 1986’da Beykoz’a yapmış oldukları evlilik ile artık kimsenin onlara edebileceği bir söz kalmaz. Rahatça gezebilmek için yapmış oldukları bu formalite evliliğe özel giysilerle dahi gitmezler. Onların istekleri aşklarını rahatça yaşayabilmektir.

6) Nur’un Aktardıkları

muslum 4

“Bana bir kere ‘Seni Seviyorum’ demedi. Her şeyiyle belli ederdi ama bu şekilde ifade etmezdi. Bir gün artık canıma tak dedi. Ölümünden iki ay evvel, hasta yatağındaydı. Dedim ki, ‘Müslüm, bunca yıllık karınım. Bana bir kere seni seviyorum demedin.’ Güldü, sarıldı… ‘Seni sevmesem bunca yıldır senle olur muydum? Bak, gözümü senle açtım, senle kapıyorum” dedi.

7) Gürses’ten İnciler

muslum 13

Müslüm Gürses’in sanatı kadar özel yaşamında da etkili ve zarif olduğunu ifade eder Muhterem Nur. İyi derecede İngilizce bildiğini, hatta yurt dışındaki seyahatleri sırasında sözcükleri yanlış telaffuz edince Gürses’in kendisini uyardığını da belirtiyor. Ölümüne kadar aynı kadının aşkı ile yaşayan Gürses, Muhterem Nur’a karşı olan aşkı için şu sözleri ifade eder: “’Teslimiyetçi olmak kötü mü? Sevdiğine teslim oluyorsun sonunda. Bu alçaltıcı bir şey olmasa gerek.”

8) Bütünün Kalan Yarısı

muslum 10

Bu büyük aşk hikayesi ölüm ile sonlanamayacak kadar güzel ve gerçek. Eşini kaybedişinin ardından Muhterem Nur’un aktardıkları da bunu göstermektedir: “’İkimiz bir bütün olduk. Şimdi o bütünün yarısı gitti, ben kaldım. Benden hiç ayrılmadı. 2 gün bile bir yere bensiz gitmedi.”

9) Nur’un ‘’Müslüm’’ Filmi Hakkındaki Yorumları

muslum 6

Muhterem Nur’un Instagram hesabında da bulabileceğiniz tam metinden kimi kesitler: “’Müslüm filmiyle birlikte eşimin aziz hatırasının tüm Türkiye tarafından bir kez daha onurlandırılmasının mutluluğunu yaşıyorum. Kendini var etmek için meyve veren ağacı taşlayan insanların olumsuzluklarıyla da karşılaşınca ister istemez mutluluğuma gölge düşüyor ve çok üzülüyorum. Böylesine güzel bir filmin, hak ettiği başarıyla anılmasını umuyor, onu gölgelemek isteyen kişileri ise vicdanları ile baş başa bırakıyorum.”

Müslüm gürses ben insan değilmiyim canlı

https://www.youtube.com/watch?v=-hryKAZQlA0

Müslüm Gürses – Eşine Olan Sevgisini Anlattı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir