Kültür&Sanat

Origami Nedir? Nasıl Yapılır?

instagram takipçi hilesi

origami nedir 1

Origami, hem zeka hem de sabır gerektiren bir sanat dalıdır. Her yaştan insan kendi yaşına göre çeşitli seviyelerde origami sanatıyla uğraşabilir. Bunun için özel bir mekan ya da pahalı materyaller gerektirmediği için elinize aldığınız bir kağıtla hemen başlayabilirsiniz.

Yaptığınız modele göre çok kısa ya da çok uzun sürede yapılabilen bir sanattır. Karmaşık yapıda olduğu için aynı zamanda belli bir zeka ve el becerisi gerektirir. Origami sanatı, Japonya’da okullarda ders olarak öğretilmektedir.

origami çeşitleri 1

Çocuklara sabırlı olmayı ve ellerini kontrollü kullanmayı öğretip el becerilerini geliştirdiği için eğitimdeki yeri önemlidir. Ebeveynler, çocuklarıyla eğitici ve öğretici aktiviteler yapmak istediğinde origamiyi tercih edebilirler. Özellikle Japon kültüründe önemli bir yeri olan origami, zamanla ülkemizde de değer görmeye başlamıştır.

Hem bireysel hem de grup halinde yapılabilecek bir aktivitedir. Grup halinde yapılırsa hem sosyal bir çevre edinebilir hem de fikir alışverişi yapılabilir.

Origami Nedir?

origami nedir 3

Origami, kağıdın keşfedilmesiyle birlikte ortaya çıktığı düşünülen herhangi bir alet kullanılmadan kağıtla yapılan bir sanattır. Kağıt, çinliler tarafından keşfedilmesine rağmen bu sanat Japon kültüründe yer edinmiş ve dünyada da böyle kabul görmüştür.

İlk zamanlar kağıt zor bulunan bir materyal olduğu için zenginlik göstergesi olarak kabul edilmekteydi. Bu nedenle o yıllarda sarayları süslemekte kullanılmaktaydı ve saygın sanatçılar tarafından yapılmaktaydı. Oru kelimesi Japoncada katlamak, kami ise kağıt anlamına gelmektedir. Bu iki kelimeden yola çıkılarak da origami kelimesi ortaya çıkmıştır.

Origami Nasıl Yapılır?

origami nasıl yapılır

Origami genellikle kare şeklinde bir adet kağıt kullanılarak yapılır. Katlanmaya başlanan kare şeklindeki kağıt, yapmak istediğiniz şekle göre (kuş, ağaç, araba vb ) katlanma şekilleri kombin haline getirilir ve belli bir sıra izlerek katlanır.

Origamide tesadüf diye bir şey yoktur. Daha önceden hazırladığınız ve elde etmek istediğiniz şekle göre talimatlar içeren dökümanlar kullanılarak yapılır. Bu talimatlar şemalar ve yazılı anlatımlardan oluşur. Aynı figürü birkaç kez yaptıktan sonra zamanla hem eliniz alışacak hem de ezberleyeceğiniz için talimat okumanıza gerek kalmayacaktır.

Bütün talimatları yerine getirip yapmak istediğiniz figür ortaya çıktığında kendinizle gurur duyacağınıza emin olabilirsiniz. Bu sanatta sabrın ön planda olduğunu ise unutmayın. Sabrederseniz başaracağınıza hiç şüphe yok.

Zaman geçtikçe bu sanatta ustalaşarak daha zor figürler elde edebilirsiniz. Bazı kağıtlar çok kalın olduğu için katlanması zor olacağından dolayı kağıtlar ıslatılarak kullanılır.

Origami Çeşitleri Nelerdir?

origami çeşitleri nelerdir 1

Klasik Origami, kare şeklindeki tek bir kağıdın katlanmasıyla oluşur.

Modüler Origami, birbirini tamamlayan farklı parçalar bir araya getirilerek yapılır.

Islak Origami, bazı kalın kağıtlarda şekillendirmeyi kolaylaştırmak için kağıdın ıslanarak yapıldığı origami çeşididir.

Modern Origami, ilk ortaya çıktığındaki şekillerden farklı olarak yeni şekiller kullanılarak modern eserlerin elde edildiği origami türüdür.

Origami, şimdilerde ilk ortaya çıktığındaki amacından farklı olarak eğlenceli ve keyifli vakit geçirme, zeka gelişimi veya kaliteli zaman geçirmek için yapılan bir sanattır.

https://www.youtube.com/watch?v=Uj2MnP_Ojpw

Kaynak
guncelmakaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu