Müzeler ve Sergiler

Kaşıkçı Elması Nedir? Kaşıkçı Elması Hikayesi

instagram takipçi hilesi

Kaşıkçı Elması, etrafı 49 adet çift sıra olmak üzere büyük pırlantalar ile süslenmiş, 89 karat ağırlığında olan dünyada eşi benzeri olmayan bir elmastır. Osmanlı’nın hazinesine nasıl girdiği hakkında farklı rivayetler olsa da tam olarak bilinmemektedir.

İsminin “Kaşıkçı” olması hakkında da yine farklı rivayetler var. Aynı şekilde isminin nereden geldiği tam net bir şekilde bilinmiyor. Tek bilinen şey; dünyada eşi benzeri olmadığıdır.

Kaşıkçı Elması

Kaşıkçı Elmasının Hikayesi

Kaşıkçı Elması, iddiaya göre 17. yüzyılın sonlarında İstanbul‘da yer alan bir çöplükte kağıt toplayıcısı tarafından bulundu. Elmasın adını da kaşıkçı olan bu adamdan aldığı söylenir. Kaşıkçı, elması değerinden çok daha düşük bir fiyata bir kuyumcuya sattığı iddia edilir.

Kuyumcuda çok değerli bir taş olduğu dönemin kuyumcubaşı tarafından da duyulur. Kuyumcubaşı, elması bir kese altınla satın aldı. Sadrazam Köprülü Fazıl Ahmed Paşa ve IV. Mehmed tarafından da duyulduktan sonra elmas Osmanlı hazinesine girer.

Bu elmasın Osmanlı hazinesine girmesi ile ilgili bir başka hikaye de, Napolyon’un annesinden satın alınmış olmasıdır.

1774 senesinde Pigot adında bir Fransız subayı elması Hindistan’dan satın alarak ülkesine getirir. Bir süre sonra Napolyon’un annesi elması satın alır. Elmas uzun süre Napolyon’un annesinin yanında kalır. Sürgünden sonra Napolyon’un annesi tarafından satılır. Tepedelenli Ali Paşa’nın bir adamı elması Fransa’dan satın alıp Paşa’ya getirir.

Tepedelenli Ali Paşa, o dönemde devlete karşı isyan çıkardığı gerekçesi ile öldürülür ve mal varlıklarına el konur. Böylece Kaşıkçı Elması, Osmanlı hazinesine girer.

Kaşıkçı Elması

Kaşıkçı Elması Nerede?

Kaşıkçı Elmas’ını görebilmek için İstanbul’da yer alan Topkapı Sarayı Müzesi’ne gidebilirsiniz. Elmas, müzenin Dış Hazine Bölümü’nde sergileniyor.

Kaşıkçı Elması Çalındı Mı?

Son günlerde sosyal medyada kaşıkçı elmasının çalındığına ve orijinali yerine replikası koyulduğuna dair iddialar ortaya atıldı. Ortaya atılan bu iddialar üzerine Milli Saraylar Başkanlığı bir açıklamada bulundu ve turizmin canlandığı bu dönemde hareketliliği baltalamaya yönelik asılsız bir iddia olduğu belirtildi.

Sosyal medyada çıkan bu asılsız haberler ve iddialar ile ilgi gerekli hukuki işlemlerinde başlattığı açıklandı.

Kaşıkçı Elması

Kaşıkçı Elması İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu