Hastalıklar

Ölümün Belirtileri Nelerdir? Ölüm Belirtileri Ne Zaman Başlar?

instagram takipçi hilesi

Ölümün Belirtileri Nelerdir? Ölümün belirtilerini bilmek bazı insanlar için iyi olmayabilir. Bu durumu sürekli kafalarında kurarak psikolojik yönden problemler yaşayabilirler. Fakat ölüm, doğmak kadar normal olan bir andır. “Her nefis ölümü tadacaktır.” diye bir ayette vardır. Bir kişi ölüme yaklaşırken, özellikle yaşlı bir kişi ya da ölümcül hastalığı olan biri, bedeni ve davranışları bir dizi değişikliğe uğrar. Bu değişiklikleri fark etmek, sevdiğiniz kişinin hayatı sona ererken yolculuğunu anlamanıza yardımcı olabilir.

Bu değişikliklerin pek çoğu, aile fertleri ve o kişiye bakan insanlar için biraz sıkıntıya ve üzüntüye neden olabilir. Ancak ölmekte olan kişi için kesinlikle rahatsız edici bir an diye bir şey söz konusu değildir. Bu işaretler genellikle ölümden önceki haftalarda ortaya çıkmaya başlar. Ölüm yaklaştıkça, değişiklikler daha belirgin hale gelir. Yeni belirtiler ortaya çıkabilir.

Bu yazımızda sizle ölümün belirtileri hakkında bilgiler vereceğiz. İşte bir insanın ölüme yakın olduğunu gösteren belirtiler:

ölümün belirtileri

Ölümün Belirtileri Nelerdir?

1- İştahsızlık ve Susuzluk

Ölen üzere olan bir kişi daha az yemek ve su istemeye başlayacaktır. Bu normaldir ve onlardan istediklerinden daha fazla yemelerini ya da içmelerini beklememek gerekir. Susuz kalmanın neden olduğu rahatsızlığı hafifletmek için ağızlarına çay kaşığı ile biraz su verebiliriz. Bazen ölmekte olan bir kişi yemeyi ve içmeyi tamamen bırakır. Bu, ölümcül bir hastalığı daha çabuk sonuca ulaştırmanın bir yolu olarak görülebilir.

İlginizi çekebilir: Ölüm Korkusu Nedir? Nasıl Başa Çıkılır?

2- Daha Az Sıklıkta İdrara Çıkma ve Dışkılama

Kişi daha az yiyip içtikçe tuvalet alışkanlıkları da değişecektir. Bağırsaklarını fazla hareket ettirmeleri gerekmeyebilir. Dehidratasyon nedeniyle idrar koyu renkli olabilir. Yemeyi tamamen bırakmışlarsa ve hiç sıvı almıyorlar ise, tuvalete çıkmazlar. Kişi az da olsa hala bir şeyler içiyorsa, ancak yatalaksa ve banyoyu kullanamıyorsa, özel medikal ürünler kullanılabilir.

3- Çok Uyumak

Ölümden önceki günlerde, bir kişi genellikle daha fazla uyur. Vücudu zayıftır ve sağlıklı bir vücuttan daha fazla dinlenmeye ihtiyaç duyar. Ölen bir kişinin yorgun hissettiğinde uyumasına izin vermek önemlidir. Mümkün olduğunda, yataktan kalkıp biraz yürümeye ya da bunu yapamazlarsa yeni bir pozisyona getirmeye çalışın. Bu fazla yatmaktan kaynaklanan yaralarının gelişmesini önler.

4- Daha Az Konuşmak

Ölmekte olan bir kişi pek sosyalleşmek istemeyebilir. Konuşmak yorucu olabilir. Ancak bu durumun yalnızca bir parçası olabilir. Bazen ölmekte olan bir kişi vücudundaki değişikliklerin şiddetle farkındadır ve başkalarının bu durumunu görmelerine izin vermekten rahatsız olur. Bazı zamanlarda, bir sohbeti sürdürecek kadar iyi durumda değillerdir. Bazıları sosyalleşmeye olan ilgisini kaybeder ve sorulara cevap vermemeye başlar.

İlginizi çekebilir: Cinsel Hayatı Olumsuz Etkileyen Faktörler Nelerdir?

5- Zayıflık

Çok hasta olan bir kişi yürümek gibi aktiviteleri yapamaz. Yemekte yiyemedikleri zaman yavaş yavaş zayıflarlar. Eğer ilaç kullanıyorlarsa daha hızlı zayıflayabilirler.

ölüm belirtileri

6- Kan Basıncı Düşer ve Kalp Atış Hızı Değişir

Ölen bir kişinin kan basıncını düzenli olarak ölçüyorsanız, ölümden önceki günler ve haftalarda kan basıncının düştüğünü görürsünüz. Ayrıca nabzının düzensiz olduğunu ve ölçülmesinin zorlaştığını da fark edebilirsiniz.

7- Halüsinasyonlar

Ölmekte olan bir kişinin kafasının karıştığı ve tutarsız olduğu dönemler olabilir. Orada olmayan şeyleri görebilir ya da odada olmayan insanlar ile konuşabilirler. Bazı kişiler yattıkları yerden abdest alma hareketleri de yapabilir.  Mümkün olduğunca onlara müdahale etmeyin. Bağırma ya da ağlama durumunda müdahale edebilirsiniz.

8- Cilt Değişiklikleri Meydana Gelir

Ölmek üzere olan bir kişinin tansiyonu düştükçe, kollarına ve bacaklarına daha az kan gider. Bu, tipik olarak ölümün saatler ya da günler içinde yakın olduğunun bir işareti olan bir belirtidir. Kolların, bacakların, ellerin ve ayakların derisi mor renkte lekeler olabilir. Dudaklar ve tırnak dipleri, kan dolaşımın azalması nedeni ile soluk ya da mor renkte görünebilir.

9- Solunum Değişiklikleri

Ölmekte olan bir kişinin nefes alması genellikle eskisi kadar kolay ve düzenli değildir. Nefes almakta güçlük çekebilir. Nefesler arasında uzun duraklamalar olabilir.

Son saatlerinde ve günlerinde, nefes alırken boğazlarında bir hırıltı da duyabilirsiniz. Bu, boğazlarındaki balgam ya da sıvıdan kaynaklanır. Genellikle o kişiye bakan sevdikleri için çok üzücü bir durumdur. Ancak ölen kişi için rahatsızlık verici değildir.

10- Enerji Değişiklikleri

Ölmekte olan bazı insanlar, ölümden birkaç gün önce ani bir enerji artışı yaşayabilir. O gün yemek isteyebilir. Kendisini iyi hissettiğini size söyleyebilir. Yataktan kalkarak oturmak ya da yürümek isteyebilir. Bu enerji fazlalığı çok uzun sürmez. Bir süre sonra eski hallerine dönerler. Bu madde her kişide olmaz. Bazı kişilerde görülür.

Ölüm Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Ölüm belirtileri, bazen 3 ay önceden başlarken bazen 1 hafta önceden başlar. Bu kişinin hastalığına ve yaşına bağlı olarak değişmektedir. Trafik kazası gibi ani ölümlerde ise doğal hiçbir belirti olmaz. Fakat bazı alimler, bazı kişilerin öleceğini hissedebileceğini belirtmektedir.

ölüm belirtileri ne zaman başlar

Ölümün Belirtileri ile ilgili videolar

https://www.youtube.com/watch?v=QaXrFs2XHGc

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu