Cinsel Sağlık

Cinsel Hayatı Olumsuz Etkileyen Faktörler Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Cinsel hayat ya da cinsellik; sağlıklı bir ilişkinin devamı için çok önemli bir olgudur. Hiç şüphesiz ki insanoğlunun var olduğu günden beri süregelen bir takım ihtiyaçları vardır. Bunların bir kısmı temel ihtiyaçlar, diğer kısmı ise sekonder(ikincil) gereksinimler olarak bilinir.

cinsel

Cinsellik de hem ruh sağlığı hem beden sağlığı açısından temel ihtiyaçlar sınıfında değerlendirilmektedir. Partnerimizle olan yolculuğumuzda ruhsal tatmin kadar, bedensel doyuma ulaşabilmemiz de, o ilişkinin sağlam temeller üzerinde durması adına büyük önem taşımaktadır. Çünkü bu bir kombinasyondur. Örneğin cinselliği tanımlayacak olursak; duygu dünyasının tensel temasa dökülmesiyle ilişkiye bütünlük kazandırılmasıdır diyebiliriz.

Ancak işler bazen istediğimiz gibi gitmez. Peki bunun nedeni nedir? Cinsel yaşama etki edebilecek olan bazı etmenleri sizler için derledik!

Cinsel Hayatı Olumsuz Etkileyen Unsurlar

 • Damar Sorunları: Kalp ve damar hastalıkları, özellikle erkeklerde ereksiyon problemlerine yol açabiliyor. Bu nedenle hastalığın erken evrede kontrol altına alınması gerekiyor.
 • Şeker Hastalığı: Diyabet, gizli şeker ve antidiyabetik ilaçlar cinsel bölgedeki sinirlerde fonksiyon bozukluğuna yol açabiliyor.
 • Aşırı kilo: Obezite sınırında ve yağlı bir vücut yapısına sahip olmak, libido yönetiminden sorumlu olan testesteronu düşürerek cinsel isteksizliğe yol açıyor.
 • Uyku Apnesi: Kalitesiz uyku hayat standartlarını düşürdüğü gibi, aynı zamanda cinsel performansı da negatif yönde etkiliyor.

cinselhay

 • Hormonal Problemler: Tiroid, prolaktin, testesteron ve östrojen hormonlarında yaşanan dengesizlikler, cinsel istekte azalmaya ve performans düşüklüğüne sebebiyet veriyor.
 • İlaçlar: Tansiyon, kalp, kolesterol, anksiyete gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların da performans sorununa neden olduğu biliniyor.
 • Sinirsel Nedenler: Parkinson, felç (inme), MS gibi sinir sistemini ilgilendiren rahatsızlıklar, cinsel hayata zarar vererek işlev bozukluklarını da beraberinde getiriyor.
 • Prostat: Prostat büyümesi, bununla ilgili cerrahi işlemler veya prostat kanseri gibi sorunlar ereksiyon problemleri yaşanmasına yol açan önemli etkenler arasında!

cinselhayat

 • Alkol, sigara gibi zararlı alışkanlıklar: Bu alışkanlıklara sahip kişilerin; erken boşalma, cinsel isteksizlik, performans bozukluğu gibi sorunlarla karşılaşma riski 3 kat daha fazla!
 • Psikolojik Problemler: Depresyon, kaygı bozukluğu, perfomans endişesi, vajinismus, yoğun stresli yaşam gibi faktörler cinsel hayata doğrudan olumsuz etki edebiliyor.
 • İlişki Sorunları: Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi cinsellik, duygusal iletişimin bedensel şeklidir. Dolayısıyla ilişkide var olan çatışmaların, yıpranmışlıkların, iletişim eksikliğinin ve tüm bunlara bağlı olarak partnere duyulan ilgideki azalmanın sonucunda, cinsel problemler de kaçınılmaz oluyor.

Cinsel Hayatı Olumsuz Etkileyen Faktörler İle İlgili Video

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu