Anne ve ÇocukEğitim

Okul Öncesi Eğitim Neden Gereklidir?

instagram takipçi hilesi

Okul Öncesi Eğitim Neden Gereklidir? Hayatımızın ve kişiliğimizin şekillendiği 0-6 yaş dönemi psikolojik açılardan büyük önem taşımaktadır. Bu dönemde ebeveyn tutumları, eğitim, rol modeller, çevresel faktörler ve travmalar, çocuğun geri kalan yaşantısının en kuvvetli temellerini atmaktadır. Tam da bu noktada okul öncesi eğitim kıymetli bir yer tutmaktadır. Bu yazımızda sizlere, temel eğitimin gereklilikleri ve çocuğunuzun kişiliğine katacakları ile ilgili bilgi veriyor olacağız.

okul öncesi eğitim

Çocuklar söylemlerinizi değil eylemlerinizi kodlar ve bu yolda yürürler. Bu da demek oluyor ki; çocuğunuza yapacağınız nasihatlerin yanı sıra, tavır ve davranışlarınızla da model olmalısınız.

Özellikle okul öncesi dönemde beyin gelişiminin çok büyük bir bölümü tamamlanmakta ve çocuğun karakteri oturmaya başlamaktadır. Bu noktada vereceğiniz her bilgi, çocuk zihni tarafından direkt olarak kaydedilme potansiyeline sahiptir.

Yetişkinlik döneminde olaylara verilen tepkiler, bakış açıları ve yaklaşımlar, 0-6 yaş aralığında alınan eğitime ve açılan çocukluk yaraları ile bunları iyileştirme metotlarına göre değişkenlik göstermektedir.

aa

Her zaman söylenildiği gibi çocuğa ayırdığınız vaktin uzunluğu değil, kalitesi ve niteliği esas olmaktadır. Ebeveyn veya bakım veren çocuğun yaş grubuna uygun oyunlar kurmalı, hayal gücünü geliştirmeye yönelik anlatımlarda bulunmalı ve çocuğu dış dünyaya hazırlamaya başlamalıdır.

Ancak bu konuda ne kadar çaba sarf ediliyor olunsa da; bir süre sonra akran desteği, topluma uyum sağlama ihtiyacı ve etkinlik çeşitliliği gibi gereksinimler ortaya çıkmaktadır. Tam da burada okul öncesi eğitim hayatımıza girmektedir.

Okul Öncesi Eğitim Çocuğun Gelişimine Nasıl Katkıda Bulunur?

Anne ile gerçekleşen güvenli bağlanmanın ardından çocuk, gün geçtikçe dış dünyayı merak etmekte ve bu keşfetme isteğinin sağlıklı bir sonucu olarak ayrışma sürecine girmektedir. Ebeveynler ile vakit geçirmeyi, oyun oynamayı çok seven çocuk; artık akranlarıyla birlikte olmaya, öğrenmeye ve eğlenmeye yönelik aktiviteler yapmaya ihtiyaç duymaktadır.

Okul öncesi eğitim çocuğa eğlenirken öğrenebileceği bir ortam hazırlamaktadır. Bu sistematik yaklaşımın faydalarından bazıları şu şekilde açıklanmaktadır;

cocuk anaokulu

  • Çocuğa bir liderin yönetiminde, akranlarıyla senkronize bir şekilde hareket edebilme becerisi kazandırır.
  • Çocuğun motor gelişimine, dil gelişimine ve el becerilerine büyük dokunuşlarda bulunur.
  • Topluluk içerisinde hareket edebilme, sınır ve kurallara uyum sağlayabilme yetisini oluşturur.
  • Analitik düşünme ve problem çözebilme gibi konularda sistemsel gelişim sağlar.
  • Okul hayatına hazırlayarak adaptasyon sürecini kolaylaştırır.
  • Resim, müzik, jimnastik, bale, tiyatro gibi kişisel ilgi alanlarının ve yeteneklerinin keşfedilmesini sağlayarak ebeveyne ışık tutar.
  • Çocuğa dış dünyayı göstererek medeni cesaretini ve öz güvenini geliştirir.

Görüldüğü üzere; okul öncesi eğitim yalnızca çalışan ebeveyn için tasarlanan, çocuğun bakımının yapıldığı bir sistem olmanın çok daha ötesindedir.  Çocuğu hayata hazırlayan, gelişimine değer katan ve önemli temeller atan bir müessesedir. Tüm bu bilgiler doğrultusunda; 3 yaşını doldurmuş her çocuğun, okul öncesi eğitime yönelik programlardan faydalanmasının gerekliliği uzmanlar tarafından sıkça vurgulanmaktadır.

Okul Öncesi Eğitim Neden Gereklidir ile İlgili Video

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu