Turkuaz Rengi Hakkında Muhtelemen Daha Önce Duymadığınız 7 Bilgi!

instagram takipçi hilesi

Renk, ışığın gözün retinasına farklı bir şekilde ulaşması ile ortaya çıkan bir algı olarak tanımlanmaktadır. Algılanan milyarlarca renk var ve bunların yaşamımızdaki etkileri tahmin edilenden çok daha büyüktür.

turkuaz 9

Akla ilk denizi getirmesi nedeniyle de huzurlu hissettiren turkuvaz, türkuvaz veya turkuaz olarak adlandırılmış olan rengin etkilerine ve özelliklerine gelinecek olursa söylenecek birçok şey vardır. Bizler de sizler için Turkuaz rengi hakkında ilginç bilgileri derleyerek bir liste hazırladık

1) Turkuaz Sözcüğü, Akdeniz Sahillerinin Renginden Esinlenilerek Türetilmiştir

turkuaz 2

Türk rengi olarak da adlandırılan turkuaz, Fransızca’da Türk sözcüğünün söylenişinde türetilmiş olan bir sözcüktür. Böyle olmasının nedeni ise Türkiye’nin akdeniz sahillerinin renginin turkuaz renginde olmasıdır. Turkuazın çok bilinmeyen diğer adları ise camgöbeği ve cam mavisi rengidir. Turkuaz renginin, adının turkuaz taşından (firuze) gelmiş olduğu da belirtilir. Aynı zamanda turkuaz İngiliz donanmasında bulunanlar tarafından Karayip suları anlamında da kullanılmaktadır.

2) Kesik, Tahriş, Alerji, Baş Ağrısı, Yanık Gibi Durumlarda Tedavi Amacıyla Kullanılır

turkuaz 3

Turkuaz rengi yeşilin ve mavinin karışımından oluşmaktadır. Dinlendirici ve soğuk bir renk olarak tanımlanabilir. Bu özellikleri nedeniyle de birçok hastalığın tedavisinde kullanılabilen bir renktir.

3) Manik Depresif Ve Panik Atak Gibi Hastalıklara Eğilimi Olan İnsanlar İçin Tedavi Edici Bir Güce Sahiptir

turkuaz 6

Tıp dünyasında turkuaz renginin tedavi edici bir yönü de kabul edilmekte ve bu nedenle turkuaz rengi sık olarak kullanılır. Rengin en önemli özelliklerinden biri; hastaları yatıştırıcı ve sakinleştirici etkiye sahip olması olarak söylenebilir. Bu nedenle birçok psikiyatri hastanesinde hastane giysilerinde ve duvarlarda turkuaz rengi kullanılmaktadır.

4) Değişimin, Dönüşümün Ve Dikkatin Simgesi Niteliğini Taşır

turkuaz 1

Konsantrasyonu ve dikkati diri tutan etkisi ile insanların bir işte istikrar sağlamasını kolaylaştırmaktadır. Turkuaz rengini tercih eden insanlar kendisini ifade etmek için birçoklarından daha az zorlanır. Bu rengin insanların yardımseverliğe olan eğilimini de arttırdığı söylenmektedir.

5) Turkuaz Rengi Bilincin Ve İletişimin Temsilcisi Niteliğini Taşımaktadır

turkuaz 4

Turkuaz rengini sürekli kullanan ve seven insanlar iletişime açıktır. Turkuaz, ilişkilerinde açık olmaya önem gösteren, kendine güvenen, sezgileri güçlü insanların daha sık olarak tercih ettiği bir renktir. Aynı zamanda dinamik ve genç gösteren etkisi ile de tercih edilebilen bir renktir.

6) Açık Fikirli Ve Gururlu İnsanların Rengidir

turkuaz 7

Turkuaz; sıradan olaylara farklı bir bakış açısı ile bakmayı becerebilen, öz eleştirisini yapabilen ve gururlu insanların daha çok özümseyebildiği bir renktir. Bu tip insanların geçmişten ders çıkardığı ve deneyimlerine dayanarak hareket etmeyi tercih etmektedir.

7) İznik Çinilerinin Yapımında En Sık Kullanılan Renktir

turkuaz 5

Osmanlı döneminde İznik çinileri herkes tarafından tercih edilirdi. İznik çinilerinin en belirgin özelliği ise yapımında çoğunlukla turkuaz renginin tercih edilmesidir. Osmanlı döneminde yapılmış olan birçok cami turkuaz rengini içeren İznik çinileri ile süslenmiştir.

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu