Sağlıklı Yaşam

Öksürüğe Ne İyi Gelir?

instagram takipçi hilesi

Bu soğuk kış günlerinde hepimizin başına dert olabilen öksürüğe ne iyi gelir?

öksürük1

Öksürük, üst solunum organlarınızdaki yabancı maddeleri atmak içi kullanılan vücudun bir savunma mekanizmasıdır. Yani bir hastalık olarak adlandırılması doğru değildir. Kuru öksürük adıyla bilinen balgamsız öksürük, boğazda gıcıklanmaya sebep olur. Bunun yanında öksürüğün yanında balgam geliyorsa buna, prodüktif öksürük adı verilir. Eğer öksürüğünüz 3 haftadan fazla devam ediyorsa kronik öksürük adını alır ve acilen tedavi edilmesi gerekir.

Öksürüğün birçok nedeni olabilir. Nezle, farenjit, kalp yetmezliği, sinüzit gibi birçok neden sayılabilir. Boğazınızı, ciğerlerinizi ve ses tellerinizi tahriş edebilen öksürükten kurtulmak için birçok doğal veya tıbbi seçenek mevcuttur.

Öksürüğe iyi gelen doğal yöntemler nelerdir?

öksürük3

-Bitki çaylarının içine bal ekleyip, her gece yatmadan önce ve sabahları için.

-Bol bol ılık su için.

-Sıcak duş alın.

-Ayaklarınızın altına vicks krem sürüp üzerine kalın bir çorap giyin. 1 saate öksürüğünüz geçecektir.

-C vitamini bol meyve ve sebzeler yiyin. Portakal, greyfurt, mandalina gibi…

-Evinizi her gün havalandırın. Bulunduğunuz odanın nem düzeyinin 30 ile 50 arasında kalmasına dikkat edin.

-Çamaşır suyu kullanmayın. Kullanmak zorundaysanız da uzun süre solumaya maruz kalmayın. Çamaşır suyunun içindeki maddeler üst solunum yolu organlarınızın tahriş olmasına sebep olur.

-Nevresimlerinizi 60 derece üzerinde yıkayın. Böylelikle nevresim üzerinde kalan bakteri ve tozları yok etmiş olursunuz. Nefes alırken küçük bakteri, tüy ve tozlar ciğerlerinize dolar. Vücudunuz onları dışarı öksürükle atmaya çalışır. Bu da ciğerlerinizi tahriş eder.

-Soğuk yiyecek ve içeceklerden uzak durun.

-Sıcak çorba için ama kaynar olmamasına dikkat edin.

-Boğazınızı sıcak tutun.

Öksürüğe iyi gelen bitkisel çözümler nelerdir?

öksürük2

Karabiber çayı: İçine bal konulduğu taktirde öksürüğü tamamen yatıştırır. Bir çay kaşığı taze karabiber ile iki yemek kaşığı balı karıştırıp kaynar suda 15 dk beklettikten sonra içerseniz, antibiyotik etkisi yaratacaktır.

Kekik – bal: Kekiğin bronşite iyi geldiği bilinir. Öksürüğe neden olan bu bitkinin çayını yaptıktan sonra içine bal eklerseniz öksürüğünüzü yatıştıracaktır.

 

Limon – karabiber – tuz: Bir dilim limonun üzerine karabiber ve tuz ekleyip yiyin. Limon üst solunum enfeksiyonlarına destek olduğu gibi, sindirim sisteminizi de düzenler.

 

Ilık süt – bal: Bir bardak ılık süt içerisine bir yemek kaşığı bal ekleyip içerseniz, boğazınızı yumuşatacak ve öksürüğünüzü dindirecektir.

 

Öksürük, basit bir rahatsızlıktan meydana gelebileceği gibi astım ve kalp yetmezliği gibi hastalıklar nedeniyle de baş gösterebilir. 3 hafta boyunca devam eden öksürük için acilen bir hekime başvurmalısınız.

Kaynak
Memorial

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu