Sağlıklı Yaşam

Öksürmekten Uyuyamıyorum Diyenlere

instagram takipçi hilesi

images

2013-2014 yılı kış ayları oldukça çetin geçmekte. Gerek insanlarla temas halinde, gerek bünye zayıflığı nedeniyle gerekse oldukça soğuk günler geçirmemiz sebebiyle sıklıkla soğuk algınlığı şikayetiyle sağlık kuruluşlarına başvuruyoruz. Kullandığımız ilaçlar bizlere bir süreliğine rahatlama hissi veriyor olabilir. Ancak bu soğuk algınlığının tekrar nüksetmeyeceği anlamına gelmiyor.

Öksürmekten Uyuyamıyorum Diyenlere

Burun akıntısı, halsizlik, gözlerde yaşarma, sık ve şiddetli öksürük günlük yapmamız gereken işleri engellemenin yanında bizlere rahat bir uyku da uyutmuyor. Hele ki bir de sigara kullanıyorsak hastalık süremiz olabildiğince uzun oluyor. Peki en son çare dediğimiz antibiyotikler ne derece fayda sağlıyor?

Her hasta olduğumuzda doktorların da bizlere kullanmamızı önerdiği belli antibiyotikler var. Evet kısa sürelik kesin bir çözüm yolu. Ancak uzun vadede bağışıklık sistemimiz antibiyotiğe karşı duyarsız hale geliyor, dolayısıyla onun da bir faydasını göremiyoruz. Antibiyotikler sık kullanıldığı zaman etkisini yitirmesinin yanında vücutta değişik fonksiyon bozukluklarına yol açıyor. Bu yazımda bu konuyu fazla detaylandırmayacağım. Ancak bildiğim en bariz örneği ishal.

Son olarak gelelim öksürükle vedalaşma zamanına. Çok basit ve çok ucuz! Evinize yakın herhangi bir yerde Lokman Hekim veya bildiğimiz tabirle Aktar vardır. Bu yazıyı okuduktan hemen sonra öksürük şikayetiniz varsa aktarın yolunu tutmanızı öneririm.

Fotoğrafta görmüş olduğunuz Zencefil, Karanfil, Zerdeçal tozudur ve bu şekilde satılmaktadır. Bu tozu hastalığınız ve öksürük sorununuz boyunca günde iki defa bal, süt, pekmezle tüketmeniz halinde bu sorundan kurtulacağınızı bilmenizi isterim.

Basit tarifi;

  • 2 tatlı kaşığı bal ve 1 tatlı kaşığı Zencefil, Karanfil, Zerdeçal tozunu karıştırıp yiyin.
  • Yarım su bardağı pekmez veya 1 su bardağı süt ile 1 tatlı kaşığı Zencefil, Karanfil, Zerdeçal tozunu karıştırıp için.

NOT: bal süt veya pekmez ile karışım hazırlamak hangisini sevdiğinize kalmıştır.Ben balla tüketmeyi seviyorum. Karışımımız biraz tatsız.

Sağlıklı günler dileğiyle….

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu