Beslenme ve Diyet

Açken Su İçmenin Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

su 14

Uyanır uyanmaz yaptığınız ilk şey nedir? Birçokları gibi bir fincan kahve ya da çay içmek mi? Gerçekleştirilen araştırmaların kahve ya da çay içmenin, sabahları tüketilen ilk sıvılar ise bedende olumsuz etkilere neden olabileceğini ifade etmektedir. Sabah uyandığınızda çay ya da kahve içmek yerine su içerseniz kafeinin tüm zararlı etkilerinden arınmış olursunuz. Bedenimizin %70’i sudan oluştuğundan ötürü sağlıkla ilgili yararları göz ardı edilemez. İşte ç karnına su içmenin faydaları…

Bedenin Susuz Kalmasını Önler

su 13

Sabah uyandığınızda 6-8 arasında herhangi bir şey tüketilmediğinden ötürü beden susuz kalmaktadır. Kahve ve çay ikilisinde idrar söktürücü etkisi olan kafein yer almaktadır. Aç karın çay ve kahe tüketilmesi zaten susuz kalmış bedeni iyice kurutmaya sevk eder. Bundan dolayı uyandıktan sonra içilen su bedeni nemlendirerek kafeinin neden olduğu hasarı da minimuma indirger.

Asitliği Önler

su 12

PH değeri 7’nin altında olan herhangi sıvı, doğada asidik olarak addedilir ve çayın pH değeri 6, kahvenin ise 5’tir. Yani her iki içcecek de asidiktir ve ikisinden biri mide henüz boşken içildiğinde aşırı miktarda HCI, yani hidroklorik asit üretmektedir. Hidroklorik asit midede olağandan fazla tüketildiği taktirde fazla mide suları yemek borusunun alt bölümüne doğru hareket ederek iç astarı etkilemektedir.

Açlık Hissi Oluşturur

su 11

İçme suyu bağırsakları düzenli biçimde temizlemeye yardımcı olduğundan dolayı, sabahları açlık hissi yaşatır, bu sayede düzenli olarak kahvaltı yapabilirsiniz.

Metabolizmayı Hızlandırır

su 10

Boş mideye su içmek, metabolizmanın %25 oranında artmasına yardımcı olabileceğinden diyet yapanların dostudur. Metabolizmayı hızlandırmak, yiyeceklerin daha hızlı bir şekilde sindirilerek kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

Enerjiyi Artırmaya Yardımcı Olur

su 9

Halsiz veya uykulu hissedildiği zaman su içmek kişiyi enerjik hissetmesine yardımcı olabilir. Kırmızı kan hücrelerinin daha hızlı büyümesine yardımcı olmasının yanı sıra çok daha fazla oksijen vererek enerji sağlar

Kilo Kaybına Yardımcı Olur

su 8

Suyun kalorisinin olmadığından ötürü diyet esnasında su içmek hızlı kilo vermeye ve sık aralıklar ile içilmesi sonucunda ise tokluk hissine yardımcı olmaktadır. Fazla suç içmek metabolizmayı hızlandırdığı için kalorilerin de hızlı bir şekilde yakılmasına neden olmaktadır.

Bağışıklığı Artırır

su 7

Birçokları suyun genel iyilik ve sağlık için gerekli olduğunun ayrımındadır. Bilinmesi gereken, suyun bedendeki sıvı dengesini koruyabilmek için gerekli olduğu bir gerçektir. Aç karına düzenli olarak su içmek enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olmaktadır.

Bedenden Toksinlerin Atılmasına Yardımcı Olur

su 6

İdrar çıkarıldığı zaman toksinler de sıvı bir halde atılmaktadır. Çok daha fazla su tüketmek, daha fazla tuvalete gitmeye neden olur. Bu sayede beden temizlenir ve detoks gerçekleşir.

Migren Ataklarını Önler

su 4

Sık yaşanan migren atakları ve baş ağrılarının nedenlerinden birisi de bedendeki su noksanlığıdır. Özellikle karın boş iken belirli aralıklarla su içmek doğal olarak başta oluşan ağrılardan kurtulmaya neden olmaktadır.

Aç Karına Su İçmenin Faydaları İle İlgili Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=n6C7zi-GrLw

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu