Oğuzhan Asiltürk

Oğuzhan Asiltürk Kimdir?

instagram takipçi hilesi

oguzhan asilturk 1
Tam adı: Oğuzhan Asiltürk
Doğum tarihi: 25 Mayıs 1935
Doğum yeri: Hekimhan, Malatya, Türkiye
Ölüm tarihi: 1 Ekim 2021
Ölüm yeri: Ankara, Türkiye
Boyu: 
Burcu: İkizler
Ailesi: Mahmut Besim Asiltürk (Babası), Fatma Asiltürk (Annesi)
Eşi: Sevinç Asiltürk
Çocuk (ları): 
Mesleği: Siyasetçi, Eski Bakan
Aktif Yılları: 1960’lı yıllardan bu yana
imdb-logo
youtube-chanel
Sosyal Medyada
facebook-sayfasi twitter-hesabi

Hakkında

Oğuzhan Asiltürk Kimdir? Oğuzhan Asiltürk, siyasetçi ve eski bakanlardandır. Aynı zamanda Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanıdır.

Oğuzhan Asiltürk, 25 Mayıs 1935 tarihinde Mahmut Besim Asiltürk ve Fatma Asiltürk‘ün çocuğu olarak Malatya’nın Hezimhan ilçesinde dünyaya gelmiştir.

İlkokul ve ortaokul eğitimi Malatya’da bitirdi. Üniversite eğitimini ise İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’nde tamamlamıştır.

Serbest Müşavir Mühendisliği yapmıştır. Daha sonra siyasete atılmış ve 14. – 15. dönem Ankara milletvekilliği, 19, 20 ve 21. dönem Malatya milletvekilliği, İçişleri Bakanlığı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı görevlerini icra etmiştir.

MSP davası sebebi ile bir sene gözaltında kaldı. Daha sonra ise beraat etti. 10 sene siyaset yapamaz cezası verildi. Fakat cezası 1987 Anayasa referandumu ile birlikte kalktı. Yasağı kalktıktan sonra RP’nin genel sekreteri oldu. 11 sene sonra tekrardan milletvekili adayı oldu ve Malatya milletvekili seçildi. Fazilet Partisine geçiş yaptı.

Milli Görüş Hareketi’nin lideri Süleyman Demirel vefat ettikten sonra Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı oldu. Türk siyasetinin sık sık meşgul eden askeri müdahaleler hakkında sık sık kendi fikrini beyaz etmiştir. Balyoz ve Ergenekon davaları ile Anti Amerikancı kesiminin tasviye edildiğini söyledi.

Oğuzhan Asiltürk, aynı zamanda Saadet Partisi’nin kurucuları arasında da yer almaktadır. 7 Ocak 2021 günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü ve Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekileceğini belirtti. Türkiye, 20 Mart 2021 günü sözleşmeden ayrıldı.

Asiltürk, 2021 yılını Eylül ayının ortalarında yeni tip koronavirüs sebebiyle eşi ile birlikte Ankara Şehir Hastanesi’ne kaldırıldı.

Usta siyasetçi, Sevinç Asiltürk ile evlidir. Bu evliliğinden 4 çocuğu dünyaya gelmiştir.

Asiltürk, 1 Ekim 2021 günü hayatını kaybetti.

Oğuzhan Asiltürk’ün Kitapları

  1. 2010 – Sosyal Yapının Güçlendirilmesi

Videoları

Fotoğrafları

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu