Hastalıklar

Odyoloji Nedir, Ne İşe Yarar?

instagram takipçi hilesi

Odyoloji, ses ve işitme ile ilgili bilimsel çalışmalarla ilgilenen bir bilim dalıdır. Alan, yakın zamana kadar, alana bazı hayvan işitme duyularının eklendiği zamana kadar, öncelikle insan işitmesine odaklanmıştı. Odyoloji, nöroloji ve psikoloji gibi sağlık bilimlerinin diğer birçok alanıyla da ilgilenmektedir.

Odyoloji Nedir, Ne İşe Yarar?

Odyoloji, işitme kaybı olan insanları anlama ve onlara yardım etme bilimidir. Odyoloji, işitme kaybından etkilenen çocukların, yetişkinlerin ve ailelerin değerlendirilmesini ve yönetimini içerir. Odyoloji, işitme cihazları, yardımcı dinleme cihazları, işitme kaybı olan çocuklar için eğitim destekleri ve günlük yaşamlarında işitme güçlüğü çeken yetişkinler için danışmanlık gibi bir dizi hizmeti içerebilir.

Odyoloji, işitme ve insan kulağının bilimsel çalışmasıyla ilgilenen bir çalışma alanıdır. Psikoloji, nöroloji, konuşma patolojisi, fizyoloji ve otoloji dahil olmak üzere bir dizi farklı alanla ilgilenmektedir. Amerika Birleşik Devletleri’nde, yüksek lisans düzeyinde bir disiplin olarak tanımlanmıştır. Ancak, dünyanın diğer birçok yerinde doktora düzeyinde bir disiplin olarak kabul edilir. Çoğu ülkede odyoloji, üniversitelerdeki oto/nöro/konuşma patolojisi ve iletişim bozuklukları bölümlerinin bir parçası veya kombinasyonunun bir parçası olarak bulunabilir.

Odyoloji Derecesi ile Neler Yapabilirsiniz?

Odyologlar, işitme kaybı yaşadıkları için iletişim sorunu yaşayan kişilerle çalışır. Birkaç önemli istisna olmasına rağmen, genellikle bir odyolog olmak için odyoloji alanında bir lisans veya yüksek lisans derecesi gereklidir. Bu derece ile yapılabilecek birçok farklı türde çalışma vardır.

Odyoloji öncelikle bilim alanını ve ses ve işitme çalışma alanını tanımlamak için kullanılsa da, bu bilimi inceleyen bir kişiye de atıfta bulunabilir. Kelime, “işitme (Auditus) çalışmaları (logia)” anlamına gelen Latince odyologia kelimesinden türetilmiştir. Odyoloji bazı ülkelerde doktora düzeyinde bir alan olarak tanımlanırken, diğer ülkelerde lisans ve yüksek lisans düzeyindeki öğrenciler odyolog olmak için eğitim alabilirler.

Odyoloji alanında okuyan veya çalışan kişilerin büyük çoğunluğu odyologlardır. Ancak psikologlar, işitme cihazı kullanımı ve işitme kaybı olan kişiler için danışmanlık gibi alanlarda da sıklıkla işitme kaybı olan kişilerle çalışırlar.

Konuşma dili patologları ayrıca işitme kaybı olan bireylerle ve işitme güçlüklerinin neden olduğu iletişim bozukluklarını ele alarak çalışır. Ayrıca kulak burun boğaz uzmanları kulak, burun ve boğaz hastalıkları ve rahatsızlıklarında uzmanlaşmış tıp doktorlarıdır. Genellikle odyologla da çalışırlar. Bir odyolog, özel muayenehanesinde bir kulak burun boğaz uzmanı veya konuşma dili patoloğu ile çalışabilir.

odyoloji needir

Odyologlar ayrıca çok çeşitli istihdam olanaklarına sahiptir. İşitme cihazları ve yardımcı dinleme cihazları gibi diğer ürünleri üreten tıbbi ekipman şirketlerinde çalışarak işitme kaybıyla ilgili araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde bulunabilirler veya üniversitelerde veya kolejlerde eğitimci olabilirler. Bazı odyologlar, insanlara işitme cihazı taktıkları kliniklerde çalışmayı, onlara cihazları nasıl düzgün kullanacaklarını öğrettikleri ve müşterilerinin yeni teknolojilerine uyum sağlamasına yardımcı olmak için takip ziyaretleri yapmayı tercih eder.

Ayrıca okullarda, üniversitelerde veya kolejlerde öğrencilere ve/veya öğretim elemanlarına sunumlar yapabilen eğitimciler olarak da hizmet ederler. Bazı odyologlar sağlık sektöründe hastane laboratuvarlarında ve kliniklerde çalışırken, diğerleri işitme cihazları, yardımcı dinleme cihazları yardımcıları veya koklear implantlar gibi tıbbi cihazlar geliştiren endüstrilerde çalışır. İşverenler ayrıca doktora düzeyinde eğitim almış kişilerin pozisyonlarını doldurmasını isteyebilir.

Ses ve işitme bilimini içeren ilgili araştırmaları nedeniyle, odyologların genellikle çalışmak istedikleri eyalet veya ülke tarafından lisans alması gerekir. Örneğin, bazı odyologlar doktora derecesine sahiptir ve Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından kulak, burun ve boğaz rahatsızlıkları için ruhsatlandırılmıştır. Konuşma dil patolojisi ve kulak burun boğaz gibi diğer alanlarda lisanslı odyologlar da vardır.

Doktora derecesine ek olarak, uygulama lisansı da almaları gerekir. Amerika Birleşik Devletleri’nde bir odyologun doktora derecesine, klinik deneyime ihtiyacı vardır ve ardından uygulama yapmasına izin verilmeden önce ulusal kurul sınavını geçmelidir. Ehliyetlerini aldıktan sonra, çalışmak istedikleri eyalet veya ülke ile bir evlilik cüzdanı ve yerel sertifika prosedürlerini doldururlar. Her eyalet veya ülkenin lisans için farklı gereksinimleri vardır ve her eyaletin (veya ilin) hangi kimlik bilgilerinin verildiğine ilişkin kendi yasaları vardır.

Amerika Birleşik Devletleri, FDA’nın 1990 tarihli Tıbbi Cihazlar ve Teşhis Görüntüleme Etiketleme Yasası’nın, odyologların belirli eğitim gerekliliklerini karşılamaları halinde “odyolog” unvanını kullanmalarına izin verildiğini belirtmesi açısından oldukça benzersiz bir ülkedir. Kelimenin tanımı değişmedi ama artık akredite bir üniversiteden doktora düzeyinde eğitim almış ve American Speech Language Hearing Association’dan (ASHA) sertifika almış kişi olarak tanımlanıyor.

Son yıllarda, kendi çalışma alanlarında doktora derecelerini tamamlamış kişiler için diğer alanları odyologlarla eşdeğer veya eşdeğer hale getirme çabaları olmuştur.

Birçok üniversite, odyolojiye odaklanan parçaları olan bir yüksek lisans programı sunmaktadır. Bazıları, uygulayıcıların Sertifikalı İşitme Cihazı Uzmanı (CHIS) unvanını kullanmalarına izin veren Amerikan Konuşma-Dil-İşitme Derneği’nin (ASHA) kurul sınavına girmek için gerekli eğitimi sağlar.

odyoloji

Connecticut Üniversitesi, 2017 yılında çevrimiçi bir odyoloji yüksek lisans derecesi sunmaya başlamıştır. Odyoloji alanında çevrimiçi olarak da doktora sunmaya başlamak için öğrencileriyle birlikte çalışmaktadırlar. Güney Florida Üniversitesi, Odyoloji alanında çevrimiçi bir Yüksek Lisans derecesi sunmaktadır.

AUDL’ler, iletişim teknolojisi ve biliminde büyük ilerleme ve ilerlemeler göstermiştir, ancak eğitim ve araştırma yoluyla iyileştirme için hala yer vardır. Amerika Birleşik Devletleri’nde hasta ve klinisyen memnuniyeti ile ilgili büyük bir anket yapıldı. Birçok AUDL, kapsamlı evrak işleri, iletişim sorunları ve işitme cihazı kullanıcılarının anlayış eksikliği nedeniyle işlerinin zor olabileceğini bildirdi.

Odyoloji, işitme kaybı olan hastalarla doğrudan çalışmak dışında çok çeşitli işleri ve alanları tanımlar. Meslekler, öğretmenlikten araştırmaya kadar değişir, ancak hepsinin ortak bir noktası vardır: ses ve işitmenin bazı yönlerine ilgi. Odyoloji, işitme kaybı olan veya bu bilime ilgi duyan diğer kişilerin hayatlarına müdahil olmanın yanı sıra, bu bilime ilgi duyan kişilere birçok fırsat sunan, hızla büyüyen bir alandır.

Odyoloji ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu