Sağlıklı Yaşam

Ödem Nedir? Vücuttan Nasıl Atılır?

instagram takipçi hilesi

ödem daha çok ellerde ayaklarda görülür

Ödem, özellikle biz kadınların en yaygın şikayetleri arasındadır. Vücutta oluşan ani ve aşırı şişkinlikler olarak tanımladığımız ödem, çok fazla önemsenmese de bazı hastalıkların habercisi olabilir. Bu nedenle üzerinde durmakta fayda vardır.

Ödem, hücrelerin fazla su tutmasıyla oluşan şişkinliktir. Genellikle göz kapakları, eller ve ayaklarda görülür. Ayrıca vücudumuzun gözle görülmeyen kan damarları, hücreler, karın boşluğu gibi bölgelerde de görülebilir.

Ödem nasıl oluşur ?

ayaklarda ödem oluşması

Ödemin pek çok nedeni vardır. Bunlardan en belirgin olanlar fazla su ve tuz tüketimi, hava değişimi, kadınların regl dönemidir. Tansiyon, troid, böbrek rahatsızlıkları kalp damar hastalıkları, hormonal bozukluklar ve karaciğer rahatsızlıkları da ödeme sebep olan hastalıklardır

Vücudumuzda belirgin şişlik olan bölgeye baskı uyguladığımızda çökme oluşuyorsa vücutta ödem oluştuğunu düşünebiliriz. Bu durumda bir doktora başvurmalı, gerekli önlemleri almalıyız.

Ödem nasıl atılır?

Ödemden kurtulmak için öncelikle varsa fazla kilolarınızdan kurtulmalısınız. Bir diyetisyen yardımıyla kendinize sağlıklı bir beslenme programı ayarlayarak hem fazla kilolarınızdan hem de ödem probleminden kurtulabilirsiniz.

ödemi önlemek için yeterli miktarda su tüketin

Günde 1.5 -2 litre su tüketmeye özen göstermelisiniz. Gün içinde su tüketmeyi unutuyorsanız çalışma masanızda daima bir su şişesi bulundurabilir, hatırlatıcı mesajlar ayarlayabilirsiniz. Bunun yanında aşırı su tüketimine de dikkat etmelisiniz. Çünkü fazla alınan su böbreklerden süzülemez ve ödeme neden olur.

Aşırı tuz tüketiminden kaçınmalısınız. Çok fazla tuz tüketmek ödemin en belirgin sebeplerindendir. Çünkü fazla tuz vücudumuzun gereğinden fazla su tutmasına neden olur.

Alkol ve asitli içeceklerden uzak durmalısınız. Kafein oranı yüksek içecekler, alkol ve asitli içecekler vücutta ödem oluşmasına sebep olacaktır. Bunların yerine daha fazla bitki çayı ya da taze sıkılmış meyve sularını tercih edebilirsiniz.

Hamilelik dönemlerinde vücutta oluşan ödem miktarı artar.  Bu dönemde su miktarını arttırarak günde en az 10 bardak su tüketmeniz gerekmektedir. Bunun dışında yüksek tuz içeren besinlerin tüketiminde kontrollü olmanız gerekir.

hamilelikte ödem

Düzenli egzersiz vücudunuzdaki sıvı dengesini sağlamaya yardım eder. Bu nedenle düzenli olarak spor ya da egzersiz yapmaya özen göstermelisiniz.

düzenli egzersiz

Günde ortalama 7-8 saat uyumaya özen gösterin. Çünkü uykusuzluk da vücudunuzdaki ödem oluşma riskini arttıracaktır.

Ödem Attırıcı Kür

  • Yarım demet maydanoz
  • Yarım ananas
  • Yarım limon
  • 1 litre su

Malzemeleri bir litre suya ekleyip ocağa koyun. Kaynamaya başlayınca içine bir avuç taze veya kurutulmuş kiraz sapı ve bir kaşık tarçın ekleyin. 10 dakika kaynatıp ılındıktan sonra için. Bu kür ödemden kurtulmak için en etkili olan kürdür.

Ödem Nedir? Vücuttan Nasıl Atılır? ile ilgili videolar

https://www.youtube.com/watch?v=qFQfsF-9StM

Kaynak
Yasemin.comSabahdiyetlisağlıklıyaşam

2 Yorum

  1. Uyku ve su içkem gerçekten çok işe yarıyor. Özellikle tiroid hastalığı olan okuyucuların gluten tüketimini kısıtlamasını öneriyorum. Çok ödem yapıyor

  2. Uyku ve su içkem gerçekten çok işe yarıyor. Özellikle tiroid hastalığı olan okuyucuların gluten tüketimini kısıtlamasını öneriyorum. Çok ödem yapıyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu