Yerli Erkek Ünlüler

Nureddin Nebati Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Nureddin Nebati
Tam adı: Nureddin Nebati
Doğum tarihi: 1 Ocak 1964
Doğum yeri: Viranşehir, Şanlıurfa
Boyu: 
Burcu: Oğlak
Ailesi: Emine Nebati (Annesi), Süleyman Nebati (Babası)
Eşi: Özlem Nebati (1994)
Çocuk (ları): Muhammed Süleyman, Emine Serra, Ayşe Erva ve Eslem
Mesleği: Milletvekili, Bürokrat, Bakan
Aktif Yılları: 1980’li yıllardan bu yana
youtube-chanel
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi

Hakkında

Nureddin Nebati Kimdir? Nureddin Nebati, milletvekili, bürokrat ve bakandır.

Nureddin Nebati, 1 Ocak 1964 tarihinde Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde Süleyman Nebati ve Emine Nebatinin çocuğu olarak dünyaya gözlerini açtı. Toplam 10 kardeşin 9.’sudur. Türkiye’de yaşayan en büyük Arap aşiretlerden bir tanesi olan Naimi Aile‘sindendir.

İlkokul, ortaokul ve lise eğitimini doğup büyüdüğü Şanlıurfa, Viranşehir’de bitirdi. 1983 senesinde İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nde başladı ve 1987 senesinde mezun oldu. Aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde yüksek lisans yaptı. Doktora eğitimini ise Kocaeli Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünde tamamladı.

Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra askerliğini yaptı ve artık siyasete atılmıştı. Farklı farklı üniversitelerde Devlet ve Siyaset Sosyolojisi, Siyaset Bilimi ve Türk Siyasal Hayatı alanında dersler verdi. Kardeşlerinden üç tanesi ile bir çocuk giyim firması açtı. Daha önce de tekstil, akaryakıt istasyonu ve otel işletmeciliği yaptı. 6 sene İstanbul Ticaret Odası Disiplin Kurulu Üyeliği ve MÜSİAD Genel Merkez Yönetim Kurulu üyeliği yaptı. Aynı zamanda MÜSİAD Yüksek İstişare Heyeti üyeliği de yapmakta.

Nureddin Nebati, TÜGVA, ÖNDER, ENSAR, İlim Yayma Cemiyeti, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Mezunları Vakfı ve Derneği, TDED, UTESAV, İDD, BEK ve İDV gibi dernek ve vakıflarda üyelik yapmaktadır. 2012 senesinde AKP 4. Olağan Kongresinde MKYK Üyesi oldu. Aynı zamanda AKP Genel Merkez Yardımcısı ve Genel Merkez Mali ve İdari İşler Başkanlığı yaptı.

12 Haziran 2011 günü yapılan seçimlerde 24. Dönem İstanbul, 7 Haziran 2015 günü yapılan seçimlerde Şanlıurfa, 17 Kasım 2015 günü yapılan seçimlerde ise İstanbul Milletvekili oldu. Nebati iyi derecede İngilizce konuşuyor. Aynı zamanda az bir derece de Arapça biliyor. 1994 senesinde Özlem Nebati ile dünya evine girdi. Bu evliliğinden sırası ile Muhammed Süleyman, Emine Serra, Ayşe Erva ve Eslem isimlerinde dört çocuğu dünyaya geldi.

Nureddin Nebati, Berat Albayrak‘ın Hazine ve Maliye Bakanı olduğu dönemde yardımcılığını yaptı. 10 Kasım 2020 günü Berat Albayrak‘ın ayrılmasında sonra Hazine ve Maliye Bakanı olarak atanan Lütfi Elvan‘ın yardımcılığını yaptı.

2 Aralık 2021 tarihinde görevinden ayrılmak isteyen Lütfi Elvan’ın isteği Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edildi. Hazine ve Maliye Bakanı olarak Elvan’ın yerine Nureddin Nebati atandı.

Videoları

Fotoğrafları

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu