Hastalıklar

NLP Terapisi Nedir? Muhteşem 9 Faydası

instagram takipçi hilesi

NLP terapisi, genel olarak aklın kullanım kılavuzu olarak bilinen terapidir. Açılımı Neuro Linguistic Programming’dir. Nasıl düşündüğümüz (nöro), nasıl iletişim kurduğumuz (dilsel) ve davranış ve duygu kalıplarımız (programlama) arasındaki ilişkileri araştırır.

Bunların bir birey üzerinde olumlu ya da olumsuz bir etki yaratmak için nasıl etkileşime girdiğini idrak ederek, istenen değişiklikleri yaratmak için NLP’nin ilkelerini, modellerini ve tekniklerini kullanılır. NLP, tek başına bir terapi değildir. Daha çok kişisel etkinlik yaratmak ve performansı artırmak için bir model olarak kullanılır. NLP kullanmak, tepki verme ve hissetme şeklinizde daha fazla seçenek sunabilir.

Eski alışkanlıklardan, korkulardan ve sınırlayıcı inançlardan kurtulmanızı sağlayabilir. Ürettiği sonuçlar nedeniyle, NLP artık sporcular ve profesyoneller kişiler için terapi, iş ve üst düzey koçlukta performans geliştirme için yaygın olarak kullanılmaktadır.

NLP Terapisi

NLP Terapisi Faydaları Nelerdir?

1) Sınırlayıcı düşüncelerin üstesinden gelmenizi sağlar

Hepimizin bize yardımcı olan birçok inancı ve düşüncesi vardır. Ama aynı zamanda başarmak istediğimiz şeyin önünü kapatan bizi sınırlayan da pek çok şey vardır. NLP, davranışlara, hayattaki durumlara ve ayrıca sahip olmak istediğiniz yeni inançlara farklı anlamlar uygulayarak mevcut inançlarınızı nasıl yeniden çerçeveleyeceğinizi öğretir.

2) Daha güçlü ve sağlıklı ilişkiler geliştirmenize yardımcı olur

NLP, ilişkilerdeki etkileşimlerinizi geliştirmek için zihin ve beden aracılığıyla yardımcı olabilir. Bu sayede insanlar ile daha sağlıklı ve güçlü ilişkiler kurabilirsiniz.

3) Amacınız ve değerleriniz hakkında netlik kazanmanıza yardımcı olur

Genellikle piyasa da bulunan pek çok kişisel gelişim kursları, sadece hedeflerin başarılı bir şekilde nasıl belirleneceğine odaklanır. NLP, dilde ve duyularınız aracılığıyla ifade ettiğiniz bilinçaltı kalıplarından haberdar olmanıza ve gerektiğinde bu kalıpları değiştirmenize yardımcı olur.

NLP terapisi, bunları hedeflerinizi ve amacınızı belirlemeye nasıl dahil edeceğinizi öğretir. Aynı zamanda davranışınızı yönlendiren mevcut değerlerinizin farkına varmanızı ve bunları daha enerjik bir yaşam biçimine nasıl değiştireceğinizi öğretir.

4) Daha fazla özgüven kazanmanıza olanak sağlar

NLP, geçmişinizden kaynaklara erişme ya da şimdi ve gelecek için yeni kaynaklar yaratma imkanı sunar. Bu, ihtiyaç duyduğunuz alanlarda size daha fazla özgüven verebilir. Ayrıca, bunları nasıl demirleyebileceğinizi ve dilerseniz kendinizi bilinçsizce yetkin olmak için “programlayacağınızı” da öğretebilir.

5) Karakter olarak zor insanları yönetmenize yardımcı olur

Bazı kurslar size zor insanlarla, yani sürekli kavga ettiğimiz ya da bizi sinirlendiren insanlarla nasıl başa çıkacağınızı öğretir. NLP, çeşitli seviyelerde yansıtma ve eşleştirme yoluyla yakınlık kurma sürecini öğretir. Size zor insanlarla nasıl bağlantı kuracağınızı ve onların sizinle işbirliği yapmasına nasıl yardımcı olacağını gösterir.

NLP Terapisi

6) Problemleri çözmek için yeni stratejiler geliştirmenize yardımcı olur

Mevcut düşünme şeklinizi incelemenize ve farklı düşünme yeteneğinizi geliştirmenize yardımcı olur. Bu, düşüncelerimizi bilinçsizce nasıl yapılandırdığımıza ve bir sorunu parçalara ayırma yeteneğimize ve ayrıca sorunları yeniden çerçeveleme ve onları olumlu durumlara dönüştürme gücüne bakmayı da barındırır.

7) Liderlik yeteneklerinin güçlendirilmesine olanak sağlar

NLP liderlik yeteneklerinizi geliştirebilir. Bu, insanların sizi takip etmesini, devletin gücüyle performansınızı artırmayı ve doğru zamanda doğru soruları sormanızı sağlar. İnsanların takdir ettiği bir lider haline gelebilirsiniz.

8) Davranış kalıplarını kırmanızı sağlar

Uzmanından alacağını kaliteli bir NLP ile verimsiz davranış kalıplarını kırabilirsiniz. Bilinçaltında çalışan bir dizi NLP müdahalesi sayesinde, kötü kalıpları sonsuza kadar kırabilirsiniz. Bu sayede beyninizi meşgul eden ve sizi sınırlayan kalıplardan kurtulabilirsiniz.

9) Koçluk becerilerinizi geliştirmek için çok iyidir

NLP, başkalarını motive etmenin yeni yollarını öğrenmenize ve etkili bir şekilde iletişim kurabilmek için karmaşık sorunların özüne hızla ulaşmanıza yardımcı olabilir.

NLP Terapisi

NLP Terapisi İle ilgili Videolar

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu