Bilim ve KeşifYaşam

Nikotin Ne Renktir?

instagram takipçi hilesi

Eğer “sarı” ya da “kahverengi” dediyseniz sınıfın en arkasına gidin. Nikotin renksizdir.

nik 7

Nikotin bütün Solanaceae bitkilerinde [patlıcangiller] ya da tütün içeren itüzümü ailesinde; güzelhatunçiçeği, domates, patates, patlıcan ve kırmızıbiberler de bulunur. Teoride, sigaralar patates veya domates yapraklarından yapılabilir ve insanlara sigarayı bırakmaları için yapılan bazı programlarda, aynı zamanda insanların düşük seviye nikotin alımını tamamen ortadan kaldırmak için, patates ve domatesi de bırakmaları önerilir.

nik 9

Tüm bu bitkilerde bulunan nikotin solanin bileşimi ufak dozlarda alındığında, beyindeki dopamin hormonu seviyesini yükselterek zevk hissi üretir. Bu yüzden tütün hem kokainden hem de eroinden daha fazla bağımlılık yapar ve bu yüzden de kendimizi bazen cips ya da pizza için sürünür halde buluruz. Solanin yüksek kan basıncına, hızlı kalp atışına, kandaki şeker miktarının yükselmesine sebep olan adrenalini üretir; bunun yanında da öfori ve uyanıklığa sebep olur.

nik 1

Yüksek dozlarda solanin ve nikotin, bağları olduğu itüzümleri kadar ölümcüldür. Domates yapraklarından kuvvetli bir böcek ilacı yapılabilir. Tek bir sigaradaki nikotin, eğer direkt olarak kan dolaşımına alınsaydı, ölümcül olurdu. Bir sigara yemek, bir şekilde ağır hasta olmamıza sebep olabilir ve on sigaralık bir paketi yutmak sizi kesinlikle öldürür. 1976’da, Sağlık Dairesi hamile kadınları patates soyarken lastik eldivenler takmaya teşvik etti ve tek oturuşta bir kilodan fazla patates yemenin kesin ölümle sonuçlanabileceğini söyledi.

nik 5

Sigara içenlerin şansına, bir sigaradaki nikotinin çoğu akciğerlere ulaşamadan yakılır. Diğer iyi haber ise parmaklarınızı, dişlerinizi ya da barın tavanını lekelemez. Renksiz olması dışında suda da çözünür; yani ellerinizi yıkadığınızda çıkar, içenlerin parmaklarındaki lekeye sebep olan şey katrandır.

nik 3

Tütünün [tobacco] bilimsel adı Nicotiana tabacum’dur. Tütün ve nikotin kelimeleri adlarını Lizbon’un Fransız büyükelçisi ve tütünü 1560’ta Fransa’ya tanıtan Jean Nicot’dan (1530-1604) alır. 0 aslında tütünün yaraları iyileştirdiğine ve kanseri tedavi ettiğine inanarak, bir ilaç olarak tanıttı ve Fransa Kraliçesi Catherine de Medici’ye burna çekilebilecek halde bir miktar gönderdi. Migrenini iyileştirdiğinde çok etkilendi ve ona herba regina yani “kraliçenin bitkisi” denmesi gerektiğine hüküm verdi.

nik 8

Saf nikotin bilinen en güçlü zehirlerden biridir: kargabüken özünden bir buçuk kat ve arsenikten üç kat daha güçlüdür. Ayrıca diğer 4000 kimyasalla beraber arsenik de tütün ürünlerinde mevcuttur, bunların 200’ü formaldehit (ölü bedenleri muhafaza etmekte kullanılan), aseton (oje çıkarıcı ana bileşik), kadmiyum (pillerde kullanılan) ve hidrojen siyanid (Nazi ölüm kamplarındaki gaz) içeren kanserojenlerdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu