Bilim ve KeşifHastalıklarYeni Teknolojiler

Neurofeedback Nedir? Ne İşe Yarar?

instagram takipçi hilesi

Neurofeedback, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğuotizmanksiyetedepresyon ve daha fazlası için kanıtlanmış, müdahalesiz, ilaçsız ve kalıcı bir çözümdür. Türkçe’de Nöroterapi olarak da bilinir. Neurofeedback, bu bozuklukların semptomlarını önemli ölçüde azaltmak için çalışır ve daha tutarlı, odaklanmış ve başarılı iş, okul ve sosyal performansa yol açar.

Neurofeedback Nedir? Ne İşe Yarar?

Neurofeedback, belirli vücut fonksiyonlarını daha verimli çalışacak şekilde düzenlemeyi öğrenmenize yardımcı olan özel bir biofeedback türüdür. Neurofeedback, beyin aktivitenizi geliştirmenize ve dengelemenize yardımcı olan ve ölçmek için invazif olmayan bir tekniktir ve 1970’lerden beri kullanılmaktadır.

İletken jel kullanılarak başınızın belirli bölgelerine küçük sensörler takılır. Nöroentegrasyon yazılımımız daha sonra beyin dalgası fonksiyonunu kaydederek programın beyninizin aktivitesine olduğu gibi yanıt vermesini sağlar.

Neurofeedback Nasıl Çalışır?

neurofeedback nedir 4

Neurofeedback nöroterapi, beyin koşullandırma ya da basitçe beyin eğitimi gibi çeşitli isimlerle bilinir. İstenen beyin aktivitesinin ödüllendirildiği ve istenmeyen aktivitenin engellendiği beynin elektriksel aktivitesinin bir edimsel koşullandırma şeklidir .

Tıpkı bir MR cihazının bir iç yaralanma için teşhis işlevi görmesi gibi, nicel bir elektro-ensefalogram ya da QEEG, anormal beyin aktivitesini tanımlamak için kullanılan gelişmiş bir beyin görüntüleme teknolojisidir. Kafaya yerleştirilen sensörler kullanılarak, beynin aktivitesi, normatif bir veri tabanıyla karşılaştırılarak ölçülür. Anormal elektriksel aktivite veya ritmin yerlerini ve türlerini gösteren görsel bir beyin haritası kullanılarak temsil edilir.

Neurofeedback oturumu sırasında bir kişi basit bir bilgisayar sisteminin önünde oturur. Kafasına takılan küçük sensörler, belirli beyin aktivitesini ölçer. Sensörler, alanların ne kadar iyi çalıştığına bağlı olarak hem görsel hem de işitsel geri bildirim sağlayarak çalışır. Bu şekilde, neurofeedback, beyni elektriksel aktiviteyi kalıcı olarak değiştirmek ve iletişim yollarını iyileştirmek için eğitmek için kullanılabilir. Böylece beyin fonksiyonunu ve bilişsel performansı iyileştirir.

Neurofeedback Ne Kadar Sürer?

neurofeedback nedir 3

Çoğu müşteri, eğitime başlar başlamaz bir miktar rahatlama yaşamaya başlar. Bir egzersiz programı gibi, beynin de nasıl düzgün çalışacağını öğrenmesi zaman alır. Eğitim süresi, takip eden QEEG iyileştirmesi ve belirtilerin giderilmesi ile yönlendirilir.

Her kişi benzersiz olmasına rağmen, pek çok eğitim 40-60 seansta tamamlanır. Bazıları, QEEG ile keşfedilen diğer sorunları ele almak ya da daha ciddi koşulları ele almak için daha uzun süre devam etmeyi tercih edebilir.

Neurofeedback Bilimsel Olarak Kanıtlanmış Bir Teknik Midir?

Bazı insanların kafalarından yeni bir tedavi ismi duyduğu zaman acaba bilimsel olarak kanıtlandı mı diye sorular gelir. Bu aslında çok iyi bir şeydir. Sağlık şakaya gelmediği için önemlidir. Dünyada sağlık ile ilgili akademik makalelerin yayınlandığı bir site var. Bu siteye giderek neurofeedback hakkında yazılmış olan akademik makaleleri okuyabilirsiniz.

Hatta siz zahmet etmeyin diye biz sorguladık ve karşımıza neurofeedback ile ilgili tam 2,375 adet makale çıktı. Sizde bu makalelere göz atmak için “https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/?term=neurofeedback” bağlantısına gidebilirsiniz.

Neurofeedback İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu