Beslenme ve Diyet

Nefis Yaz Meyvesi Karpuzun Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

İçinde bolca su bulunan karpuz, yaz mevsiminin olmazsa olmazıdır. Yaz aylarında serinleten meyve olduğu için sık sık yenir. Karpuzun içinde karbonhidrat ve su vardır. Lif, yağ ve protein bakımından çok az olsa bile su bakımından çok zengindir. Karpuzun birçok faydası bulunmaktadır. Mikrop atıcı özelliğinin yanı sıra bir de tadı nefistir. Herkesin tercih edebileceği bir meyve olduğu için yaz mevsiminde her yerde rahatlıkla bulanabilir. Bu yazımda madde madde karpuzun faydaları hakkında bilgi verirken, en aşağıda da ilgili videoları izlemeniz için öneride bulunacağım. 

Karpuzun faydaları nelerdir?

Karpuzun içinde bulunanlar insan vücuduna birçok fayda sağlar. Kalori olarak da az olan karpuz vitamin olarak çok zengindir. İçindeki mineraller ve vitaminler hem faydalı hem de besleyicidir. 

karpuz yararlari

Vücudu Nemlendirir

Karpuz başlı başına bir su deposudur. Su vücut için çok önemlidir. Yeterli miktarda su tüketmek insan vücudu için büyük önem taşır. Organların su görmesi ve vücudun canlanması halinde vücut dirençli olur. Gün içinde yeterli miktarda su alınmadığı sürece yorgunluk, eklem ağrısı ve halsizlik görülür. Karpuz bu nedenle büyük bir su kaynağıdır.

Sindirim Sağlığı Sağlar

Karpuzun yüzde 92’su sudur. Vücudun ihtiyacı olan suyu karşılamanın en kısa ve güçlü yolu karpuz tüketmektir. Ayrıca potasyum bakımından yüksek olduğu için çok faydalıdır. Sindirim sağlığı için önem taşıyan karpuzun bir dilimi bile yüksek su içeriyor.

Kas Ağrısını Azaltır

Karpuz içindeki amino asitler kas ağrıları için iyi gelir. Özellikle spor yaptıktan sonra oluşan kas ağrılarını kökünden çözer. Ayrıca iltihaplanmayı da engeller. Vücuttaki toksinlerin atılmasında yardımcı olur.

karpuz faydasi

Saç ve Deri Sağlığını Korur

Karpuzda A ve C vitamini bulunmaktadır. Bu vitaminler bakımından zengin olan karpuz, serinletici bir atıştırmalık olarak yenir. İçerdiği vitaminler derinin ve saçın ihtiyacı olan vitaminler olduğu için besleyicidir. Saçların parlaklaşmasını derinin ise güçlenmesini sağlar.

Stresi Azaltır

Yapılan araştırmalar sonrasında kan akışını düzenleyici özelliği bulunan karpuz, stresi azaltır. Su içmek kadar faydası bulunan karpuzun içinden binlerce faydalı mineral bulunmaktadır. Ayrıca tatlı krizi zamanında bir dilim karpuz yemek işe yarar. 

karpuz

Karpuz Çekirdeğinin Faydası

Karpuz çekirdeğinde çinko vardır. Çinko bağışıklık sistemi için önem taşır. Ayrıca doymamış yağ asitleri olduğu için vücuda büyük faydası vardır. Karpuz çekirdeği magnezyum deposudur. Magnezyumun vücuda sağladığı yararlar saymakla bitmez. günde 1 avuç karpuz çekirdeği yüzde 5 magnezyum içerir. Karpuz çekirdeği düşük kalorili olduğu için hiçbir zararı yoktur. Bazı insanlar karpuz çekirdeğini yemek istemezler ancak karpuz yerken yenen çekirdekler son derece faydalıdır. 

İlgili Videolar

Meltem Acar

1996 yılında İstanbul'da doğdum. Yabancı dil ve internet ile ilgilenmeyi seven bir öğretmenim :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu