Sağlıklı Yaşam

Neden Karabuğday ve Çavdar Ekmeği?

instagram takipçi hilesi

Karabuğday ekmeği sağlık için pek çok fayda sağlıyor olması sebebiyle sıklıkla tercih edilen bir ekmek türüdür. Karabuğday ekmeği, sofralarda muhakkak olan ve en sık tüketilen besinlerin arasında bulunan ekmek çeşitlerinden biri olarak bilinir. Farklı tarifler ile hazırlanan bu ekmek içerisinde beyaz un değil, karabuğday unu kullanılır. Beslenme alışkanlıkları yüz yıllardır aynı olsa da ekmek tercihinizi karabuğday ya da çavdarlı ekmek gibi alternatifler ile değiştirmek çok daha sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmanıza fayda sağlayacaktır.

Karabuğday ve Çavdar Ekmeğinin Kalorisi

cavdar 579x405 1

Sağlıklı beslenmek, uzun ve kaliteli bir hayat sürebilmek adına çok önemlidir. Sağlıklı yaşam için dikkat edilmesi gereken ilk faktör, kilo kontrolü yapılmasıdır. İdeal kilonun altında ya da üstünde olması, çeşitli hastalıklar ile karşı karşıya kalmaya neden olabilir. Kilo kontrolü esnasında ekmek tercihlerinizi karabuğday ya da çavdar ekmeği gibi, daha sağlıklı alternatifler ile değiştirmeniz önerilir. Karabuğday veya çavdar ekmeği kalorisi hakkında araştırma yaptığınızda, kalorilerinin değişkenlik gösterdiğini görebilirsiniz.

Ekmeklerin içerikleri, gramajları gibi farklı etkenler ekmeklerin kalorilerinin değişmesini sağlar. Karabuğday ekmeğinin 100 gramında yaklaşık olarak 234 kalori bulunur. 1 dilim karabuğday ekmeğinin önerilen porsiyonu ise 25 gramdır. Dolayısıyla 1 porsiyon karabuğday ekmeği 59 kaloridir. Çavdar ekmeğinin ise 100 gramında 259 kalori olarak değişim görülür. Önerilen porsiyonun 30 gram olduğu göz önünde bulundurulduğunda, 1 porsiyon çavdar ekmeğinin 63 kalori olduğu söylenebilir.

Karabuğday Ekmeğinin Faydaları

Karabuğday ekmeği doğal ve organik olduğu taktirde beyaz un ile üretilen klasik ekmeklerden pek çok farkı bulunur. İçerisinde bulunan buğday özü, özellikle vitamin açısından çok daha zengin olmasını sağlar. Bunun yanı sıra içerisinde bulunan yüksek oranda posa, uzun süre boyunca tokluk hissi yaşatır. Kalori açısından da düşük olması, özellikle diyet listelerinde karabuğday ekmeğine yer verilmesini sağlar.

Karabuğday ekmeği tüketmenin en büyük avantajı, protein oranının çok zengin olmasıdır. Glüten oranı çok düşüktür ve bu sayede kolesterol düşürücü bir etkiye sahiptir. Kan şekerini dengeleme konusunda sunduğu faydalarda, bu ekmeğin tüketilmesini sağlar. Kansızlığa karşı da oldukça büyük bir fayda sağlar.

Çavdar Ekmeğinin Faydaları

Çavdar ekmeği yararları arasında bulunan etkenler, yüksek lif içeriği sayesinde meydana gelmektedir. Kan şekerinin kontrolüne fayda sağlaması ya da kan şekerini daha yavaş şekilde yükseltiyor olması, çavdar ekmeğinin faydaları arasında bulunur. Bunun yanı sıra insülin direncine yönelik sağladığı faydalarda, özellikle diyabet hastalığı yaşayan kişilerin bu ekmeği tercih etmesini sağlar.

Sağlığa katkılarının yanı sıra, uzun süre boyunca bozulmadan saklanıyor olması da çavdar ekmeğinin tercih edilmesini sağlayan etkenlerden biridir. Kilitli buzdolabı poşetlerinde, karanlık ve kuru ortamlar çavdar ekmeği saklama için uygun koşullardır. Kapalı ekmek kutularında ya da gıda dolaplarında da saklanan bu ekmek, gerekli koşullar sağlandığında uzun süre boyunca tüketilebilir.

Tüm doğal ürünlerimiz hakkında bilgi almak için websitemizi ziyaret edebilirsiniz : https://epmekfirini.com/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu