Hastalıklar

Kifoz Nedir? Nedenleri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Kifoz, bir spinal durumdur. Halk arasında kamburluk olarak da bilinir. Kifozu olan kişilerde omurga olması gerekenden daha fazla dışa doğru kıvrıktır. Sonuç olarak, üst sırt aşırı yuvarlak görünmektedir. Eğrilik, insanların kambur görünmesine neden olabilir. Omurganın doğal kıvrımları vardır. Bu eğriler duruşumuzu destekler ve dik durmamıza yardımcı olur. Ancak aşırı eğrilik duruşu etkileyebilir ve ayakta durmayı zorlaştırabilir.

Kifoz

Kifoz Belirtileri Nelerdir?

Kifozun ana belirtileri, yuvarlak omuzlara ya da sırtın üst kısmında bir kambura sahip olmaktır. Sıkı hamstringler  da bir belirti olabilmektedir.

Daha büyük bir eğriye sahip olan kişilerde aşağıdakiler de dahil olmak üzere başka belirtiler ortaya çıkabilir. Bunlar;

  • Sırt ve omuz bölgesinde ağrı ya da sertlik.
  • Uyuşmuş ve karıncalanan bacaklar
  • Aşırı yorgunluk
  • Omurganın hava yollarına baskı yapması nedeniyle nefes darlığı ya da başka solunum sorunları
  • Denge problemleri
  • Mesane inkontinansı ya da barsak inkontinansı

Kifoz

Kifozun Nedenleri Nelerdir?

Kifozun nedeni türüne bağlı olarak değişmektedir. Postural türü, kötü duruş ve ağır çantalar taşıma vb. durumlar ile ortaya çıkar. Scheuermann, omurganın yapısında ortaya çıkan bir sorundur. Konjenital ise doğumdan önce omurgada gelişen problemlere verilen bir isimdir. Kifozun diğer nedenleri arasında yaş faktörü ve omurga yaralanmaları yer almaktadır.

Kifozun Tedavisi

Eğri 75 dereceden az ise cerrahi olmayan seçenekler tercih edilebilir. Fakat diğer durumlarda ameliyat gereklidir. Ameliyatsız tedavi seçenekleri arasında eğrinin izlenmesi ilk olarak yer almaktadır. Gençlik yıllarında düzenli röntgenler eğrinin ilerleyişini takip ederek tedavi yolu belirlemeyi içerir.

Daha sonra fizik tedavi seçeneği devreye girebilir. Egzersizler, ağrıyı hafifletmek ve duruşu iyileştirmek için karın ve sırt kaslarını güçlendirebilir. Diğer egzersizler, sıkı hamstringleri gerebilir ve vücudun diğer bölgelerini güçlendirebilir. Ağrı kesiciler verilebilir. Anti-inflamatuar ilaçlar sırt ağrısını hafifletir. Sırt destekleri ile hastaya yardımcı olunur. Tedaviniz tamamen doktor inisiyatifindedir.

Yukarıda anlatılanlar tamamen bilgilendirme amacı taşımaktadır. Teşhis ya da tedavi amacı taşımaz.

Kifoz

Kifoz İle İlgili Videolar

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu