EğitimYaşam

Neden İngilizce Öğrenemiyoruz?

instagram takipçi hilesi

Neden İngilizce Öğrenemiyoruz? Pek çok kişi bu sorunun cevabını bulmak için adeta kendisini paralıyor. Peki gerçekten neden İngilizce öğrenemediğiniz hiç düşündünüz mü? Bunun aslında pek çok konu ile ilgisi var. İlkokuldan üniversiteye kadar neredeyse her sene saatlerce İngilizce eğitimi alıyoruz. Ama bir sorun var. “Anlıyorum ama konuşamıyorum” milyonlarca kişi var. Peki bunun sebebi ne? Neden İngilizce öğrenemiyoruz? Gelin bu konuya biraz daha yakından inceleyelim…

Neden İngilizce Öğrenemiyoruz?

Neden İngilizce Öğrenemiyoruz?

1) Yanlış Yerden İngilizce Öğrenmeye Başlıyorsunuz. (Gramer!)

Evet, ne yazık ki, eğitim sistemimizin yaptığı hatalardan kaynaklansa da, İngilizce dilbilgisi öğrenirken hatalar yapıyoruz. Hangimiz ana dilimiz Türkçe öğrenirken gramer kurallarını öğrenmeye başladık ki? Ne yazık ki birinci kural, dinlemek ve duyduğunuzu anlamak ve ona göre hareket etmektir. Bu yüzden gramer kurallarıyla o kadar doluyuz ki iş söz konusu olduğunda takılıp kalıyoruz.

2. Yanlış Yapmaktan Korkuyorsunuz.

Bu korkuyu kırmanın tek bir yolu var. Kendinizi ifade edene kadar pes etmeyin. İngilizce, farklı dillerden oluşan çok geniş bir dildir. Yani söylemek istediğinizi söylemenin daha kolay ve farklı bir yolu olabilir. Konuşmaktan korkma. Her sabah uyandıktan sonra aynanın karşısına geçin kendinize soru sorun. Kelimeleri çıkarmak için dilinizi kullanmazsanız, konuşmakta zorlanacaksınız.

3. İngilizce Öğrenmek İçin Yurtdışına Gitme Düşüncesine Sahipsiniz.

neden ingilizce ogrenemiyoruz 4

Yurtdışına çıkma imkanınız varsa değerlendirebilirsiniz. Ama 2022 teknolojisi artık ile dünya küçüldü ve cebimize girdi. İstediğimiz zaman istediğimiz kişiyle iletişime geçebiliriz. Bu nedenle yabancı dil öğrenmek için yurt dışına gitmeye gerek yoktur.

4. Türk Halkı Olarak Maalesef Kolaya Kaçıyoruz.

Evet dilimizi, ülkemizi seviyoruz ama ülkemize daha faydalı olabilmek için küresel haberleri daha donanımlı takip edebilmek ve geri kalmamak için bir yabancı dil öğrenmemiz gerekiyor. Bu yüzden İngilizce telefon ve bilgisayar programları kullanmanızı tavsiye ediliyor. Ayrıca yurt dışı sunucularında online oyun oynuyorsanız size katkısı da büyük olacaktır.

5. Dizi ve Filmleri Türkçe Dublaj ya da Türkçe Altyazılı İle İzliyoruz.

neden ingilizce ogrenemiyoruz 2

Türkçe altyazılı yabancı diziler, filmi izlerken replikleri dinlediğiniz ve altyazıyla ilişkilendirdiğiniz sürece İngilizcenize yardımcı olacaktır. Ayrıca sadece altyazıları takip ederseniz hiçbir şey öğrenemezsiniz. Bu nedenle size önerim öncelikle çocuklar için çizgi film izlemenizdir. Çünkü çizgi filmlerde ister basit ister yavaş seslendirme olsun, her zaman çocukların anlayabileceği şekilde yapılır.

6. Dinlemiyorsunuz!

Yeni bir dil öğrenmenin ilk kuralı dinlemektir. Zamanla, tekrarlanan kelimelerin anlamları, kullanıldıkları yere göre beynimizde işlendikçe, mantıkları da yavaş yavaş dengelenmeye başlar. Ama biz; nedense “anlamadım” mantığıyla asla dinlemiyoruz. Size tavsiyemiz internetten podcast bulun ve kulaklıkla düzenli olarak dinleyin. Takip edilen pek çok dinleme yapabileceğiniz platform bulunmaktadır. Bu siteleri tek bir Google araması ile kolay bir şekilde bulabilirsiniz.

neden ingilizce ogrenemiyoruz

7. Yeterince Çalışmıyorsunuz.

Belki bazılarımız ne kadar uğraşırsak uğraşalım öğrenemiyoruz. Ancak bildiğim kadarıyla hevesle alıp raflarımıza koyduğumuz kitapların sadece ilk sayfalarını kullanıyoruz. 4 yıllık üniversite eğitiminin başında günde bir kelime ezberleseniz sonunda günde toplam da1460 kelime öğrenmiş olacaksınız.

Neden İngilizce Öğrenemiyoruz? İle İlgili Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=ggVcBlJQMRQ&pp=ygUfbmVkZW4gaW5naWxpemNlIMO2xJ9yZW5lbWl5b3J1eg%3D%3D

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu