Yaşam

Nazardan Korunmak İçin 6 Madde!

instagram takipçi hilesi

Nazardan korunmak için neler yapmalıyız? Evet bu soru zaman zaman hepimizin zihnini meşgul etmekte! Pek çok inanışta var olan nazar, aslında anlam olarak göz kelimesini ifade etmektedir. Nazarı bazı inanışlar da kötü enerji olarak tanımlamaktadır. Çeşitli nedenlerle ve çeşitli belirtilerle kendini göstererek kişiye veya nesneye zararlı hale gelmesi durumuna da, nazar (göz) değmesi adı verilmektedir. Nazar yalnızca kötü niyetli ve kıskançlıkla bakan kişiler tarafından değdirilen bir şey de değildir üstelik! Çok sevmek ve hayranlıkla bakmak da bazen karşı tarafa yoğun ve negatif bir enerji olarak tesir edebilmektedir.

nazar

Her zaman kişilere değil, kimi zaman; eşyalara, hayvanlara, bitkilere veya olumlu bir gidişat gösteren olaylara da nazar değebilir. Böyle bir durumda kişilerde sağlıkla, güzellikle ya da psikolojiyle ilgili problemler, hayvanlarda huzursuzluk, hırçınlık, eşyalarda bozulma-kırılma, olaylarda ise negatif süreç gibi etkiler oluşabileceğini gözlemleriz. Sebepsiz gelen enerji kaybının veya motivasyon düşüklüğünün de olumsuz etkileşime veya nazara bağlı olabileceğini düşünürüz. Peki, öyleyse bu duruma karşı nasıl önlemler alabiliriz? İşte bu yazımızda sizlere konuya ilişkin bilgiler veriyor ve ilgili videoları paylaşıyor olacağız. 

Nazardan Korunmak İçin Neler Yapılabilir?

 • Nazar Boncuğu Takmak

Nazar boncuğu yüzyıllardır kullanılan ve üzerindeki göz işareti nedeniyle kötü bakışlardan koruduğuna inanılan bir aksesuardır. Öyle ki bileklikleri, kolyeleri, halhalları ve küpeleri dahi üretilmiş olup, hem estetik bir görüntü vermekte hem de koruyucu unsur olarak kullanılmaktadır. İnanışa göre; nazar boncuğunun ortasında yer alan göz figürü karşı tarafın dikkatini çektiğinde, aklına nazar gelir ve ondan kaynaklanacak negatif enerjiler kırılarak dağılır. Bu da kişiyi muhafaza eder.

 • Dua Okumak

Elbette her koşulda olduğu gibi nazar değmesi konusunda da en büyük koruyucunun dua etmek olduğuna inanılmaktadır. Dinimizin ve geleneksel kültürümüzün belki de en önemli miraslarından biri de nazar dualarıdır. Nazardan korunmak için okunacak duaları ise şöyle sıralamak mümkündür;

 1. Ayete’l- Kürsi
 2. Nas
 3. Felak
 4. İhlas
 5. Fatiha

Bunların okunması halinde ortamda bulunan kem göz veya kötü enerjiler dağılarak; kişiler, olaylar ve nesneler nazardan korunmuş olmaktadır. Duanın geçmişten günümüze dek en önemli manevi şifa kaynağı olduğu da her kesim tarafından bilinmektedir.

dua

 • Güzelliği Teşhir Etmemek

Bu nokta, sanırım özellikle de teknolojinin gelişmesiyle birlikte, çok daha büyük bir önem taşımaya başladı! Sosyal medya hayatımıza girdiğinden bu yana yediğimizi, içtiğimizi, gezdiğimiz- gördüğümüz yerleri, çocuklarımızın boy boy fotoğraflarını, eşimizle yaşadığımız aşkın sarmaş dolaş yansımalarını, işimizde elde ettiğimiz başarının kutlamasını ve daha pek çok şeyi nice platformda paylaşır olduk! Öyle ki girdiğimiz ortamlardan ziyade, klavyemizin ucundan bile nazarı, gözü, kötü enerjiyi üzerimize çekme ihtimalimiz bir hayli arttı. Yaşadığımız güzellikleri, mutlulukları, başarıları ve yüzümüzü güldüren anları şükürle, minnetle ve daim olmasını dileyerek içimizde tutmalıyız. Çünkü paylaştığımız kişilerin hayatını, ruh hallerini, zaaflarını ya da bakış açılarını bilmemiz imkansızdır. Böylece kendimizi doğal olarak nazardan korumamız da mümkün olmaktadır.

 • Nazardan Korunmak İçin Doğal Taşlardan Yararlanmak

Özellikle turkuaz (firuze) ve sedef gibi taşların yaydığı enerjinin kişileri ve ortamları rahatlatarak manevi bir zırhla koruduğuna inanılmaktadır.  Kendi kendine yamaçlarda doğal bir oluşum gösteren bu taşların; tabiatın verdiği pozitif enerji sayesinde kişilerde kaygı ve stresi de azalttığı söylenmektedir. Tüm bunlardan hareketle nazardan korunmak için de kullanılabilmektedir. Kolye, küpe, anahtarlık, bileklik gibi formları olduğu gibi, direkt olarak aksesuar şeklinde kullanılmaya da elverişlidir.

trku

 • Tütsü Yakmak

Tütsü; ortama yaydığı hoş kokusunun yanı sıra zihinde yarattığı dinginlik verici etkisiyle de bilinmektedir. Kötü enerjiyi yok ederek sükunet sağladığı ile ilgili inanışlar da hakimdir. Böylece; hem huzurlu bir ambiyans elde edebilir, hem de ruhsal bir arınma gerçekleştirerek, nazarın olumsuz etkilerini bertaraf edebilirsiniz.

 • Tuzlu-Sirkeli Su

Biyoenerji sistemine ve bazı inanışlara göre tuzun ve sirkenin birleşimi bereketi sembolize etmektedir. Bu nedenle cam bir bardak suyun içerisine; bir tatlı kaşı tuz ile yarım bardak sirkeyi koyup karıştırdığınızda, evinizin içindeki negatif enerjiyi alarak huzur, bolluk ve sakinlik vereceği düşünülmektedir. Bu yöntem de yine nazara karşı doğal bir tedbir olarak kullanılmaktadır.

Nazardan Korunmak İçin Neler Yapılabilir İle İlgili Video

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu