Sağlıklı Yaşam

Nane Yağı Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

instagram takipçi hilesi

Nane yağı, nane bitkisinin yapraklarından elde edilen ve doğanın sunduğu mucizevi şifa kaynaklarından bir tanesidir. Nane geçmişten günümüze dek soğuk algınlığı başta olmak üzere pek çok hastalığın tedavisinde kullanılan, mis gibi kokusuyla ferahlık veren, ayrıcalıklı bir bitkidir. Bu bitkiden elde edilen yağ da bitkinin kendisi kadar değerli ve yararlıdır.

Sağlığımıza yatırım yapmak ve hastalıklardan korunmak ya da hasta olduğumuzda iyileşme süresini hızlandırmak için çeşitli takviyelere ihtiyaç duyarız. Ancak bu noktada kimyasallar yerine doğal yöntemleri tercih etmek çok daha güvenlidir. Özellikle pandemi sonrası doğala dönüş çok daha yaygın bir şekilde görülmüştür.

nane yağının faydaları

Peki bu doğal kaynaklardan biri olan, nane bitkisinden meydana gelen yağın, sağlık açısından faydaları ve kullanım alanları nelerdir? İşte biz de bu yazımızda sizlere bu sorunun cevabı niteliğinde bir takım bilgiler aktarıyor olacağız. Konuya ilişkin videolara ise yazımızın son bölümünde ulaşabilirsiniz.

Nane Yağının Faydaları Nelerdir?

 • Öncelikle cilde iyi gelen yağlar arasında yer aldığını söyleyebiliriz. Cilt dokusunu yenileyici, yaşlanma karşıtı ve toksinlerden arındırıcı etki gösterir.
 • Halk arasında huzursuz bağırsak olarak bilinen irritabl bağırsak sendromu hastalığında; sindirimi düzenleyici, ağrı ve şişkinliği azaltıcı etkisi vardır.
 • En sık kullanılan alanlardan biri de hiç şüphesiz ki mide bulantısıdır. Yolculuklarda, gebelik sürecinde, adet öncesi dönemde, mide rahatsızlıklarında bulantı ve kusmayı önleyici bir yağdır. Kokusu ferahlık vermektedir.
 • Günlük hayatın koşuşturması, stres, çevre ve hava kirliliği, masa başında geçirilen uzun saatler, hormonal etmenler gibi nedenlerle oluşan; baş ağrısı, kaslarda hissedilen ağrılar ve eklem ağrılarında sıkça kullanılmaktadır.
 • Alerjik semptomlar, böcek ısırması ya da başka bir sebeple oluşan inatçı kaşıntılarda nane yağının uygulanması, şikayetlerde gözle görülür bir azalma olmasını sağlar.

nane yagi cilt

 • Grip, soğuk algınlığı, bronşit gibi mevsimsel hastalıklarda; öksürük, burun tıkanıklığı, nefes darlığı gibi bulguların şiddetini hafifleterek, daha dinç hissetmeye yardımcı olur.
 • Ne yazık ki çağımızın en büyük sorunlarından biri strestir! Kent yaşamı, ekonomik faktörler ya da ailevi nedenlerle yaşanan stres probleminde nane yağı kullanımı, sakinleştirici ve vücudu gevşetici olmaktadır.
 • Özellikle yemeklerden sonra görülen hazımsızlık ve şişkinlik problemlerinde mide-bağırsak sistemini rahatlatmaktadır.
 • Mevsim geçişlerinde rastlanan alerjik semptomların iyileşmesine olanak sağlar.
 • Ağız kokusu, ağızda acı tat oluşumu gibi sorunlarda, hem nefesi tazeler hem de tat duyusunu destekler.
 • Burun tıkanıklığı ve buna bağlı olarak yaşanan hırıltılı solunum durumunda, özellikle nane yağı buharını solumak rahatlatıcı olacaktır.
 • Zihinsel işlevi destekler. Nane yağının solunması halinde kişinin algılarının açıldığı, zihinsel olarak aktif hale geldiği ve uykusuzluk ile daha kolay bir şekilde baş edebildiği görülmüştür.
 • Kan dolaşımını hızlandırarak pıhtılaşma bozukluklarına iyi gelir.
 • Enfeksiyonla mücadele ederken semptomların hafiflemesini sağlar ve daha hızlı bir biçimde iyileşmeye destek olur.
 • İçerdiği mentol nedeniyle saç köklerini besleyerek; koparak dökülmeleri ve saçlarda zaman içerisinde oluşabilecek seyrelmeyi engeller. Ancak yeni saç çıkarmaz.
 • Yaraların iyileşmesinde ve iltihabın giderilmesinde aktif rol oynar. Dolayısıyla sivilce ve akne tedavisinde de kullanılması fayda sağlamaktadır.

nane yagii

Nane Yağı Nasıl Kullanılır?

Aslında kozmetikten, temizliğe ve gıdaya kadar farklı alanlarda ve geniş bir yelpazede kullanılabildiğini söylemek mümkündür. Başlıca kullanım alanlarını ise şu şekilde sıralayabiliriz;

 1. Sabun ve deterjanlarda koku verici olarak
 2. Hem yiyecek hem de içeceklerde tatlandırıcı olarak
 3. Cilt sorunlarına karşı geliştirilmiş krem veya merhem formunda
 4. Oral yolla kullanım için hazırlanmış tablet şeklinde
 5. Esansiyel ve uçucu yağ olarak
 6. Yalnızca koklamaya veya buharını solumaya uygun damlacık şeklinde.

Nane Yağının Yan Etkileri ve Zararları Nelerdir?

İster bitkisel, ister kimyasal olarak elde edilsin, en faydalı ürünün bile kullanım esnasında dozu aşılmamalıdır. Nane yağı, yapısı ve içeriği gereği, her yaştan pek çok kişinin güvenle kullanabileceği bir esansiyel yağ çeşididir. Bilinen ve sık karşılaşılan herhangi bir yan etkisi de bulunmamaktadır.

Ancak hekim önerisinden daha fazla ve farklı şekillerde tüketildiğinde; karın ağrısı, midede yanma, baş dönmesi, baş ağrısı, alerjik reaksiyonlar, gözlerde sulanma ve ağız kuruluğu gibi sorunlarla karşılaşılma ihtimali artmış olur. Bu nedenle, nane yağını, dahili veya harici olarak uygulamadan önce, bir hekime danışmanız ve onun tavsiyelerine uymanız önem taşımaktadır.

Nane Yağının Faydaları İle İlgili Video

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu