Yerli Erkek Ünlüler

Murat Kurum Kimdir?

instagram takipçi hilesi

murat kurum kimdir 1
Tam adı
: Murat Kurum
Doğum tarihi: 7 Mayıs 1976
Doğum yeri: Çankaya, Ankara, Türkiye
Boyu: 1,80 m
Burcu: Boğa
Ailesi: –
Eşi: Şengül Kurum
Çocukları: 3 çocuğu var.
Mesleği: Mühendis, Milletvekili, Bakan
Aktif Yılları: 1999 yılından bu yana
youtube-chanel
Sosyal Medyada
instagram-hesabi  facebook-sayfasi  twitter-hesabi

Hakkında

Murat Kurum Kimdir? Murat Kurum, mühendis, bakan ve milletvekilidir.

Murat Kurum Kaç yaşında? Ailesi ve Burcu, Boyu Kaç?

Murat Kurum, 7 Mayıs 1976 günü Ankara’nın Çankaya ilçesinde memur bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gözlerini açtı. Yaklaşık olarak 1,80 m boyunda olan Kurum, Boğa burcudur.

Murat Kurum Eğitimi

Murat Kurum, eğitim hayatına Konya Gazi İlkokulu’nda başladı. Babası, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nda çalıştığı için, Mardin’e tayin olunca, 2. ve 3. sınıflarını Mardin Atatürk İlkokulu’nda tamamladı. İlköğrenimini Ankara Seyranbağları İlkokulu’nda, ortaokul ve lise öğrenimini ise Mimar Kemal Lisesi’nde başarıyla tamamladı.

Üniversite sınavını gıda mühendisliği alanında kazandı. Ancak kendi isteği doğrultusunda inşaat mühendisliği eğitimini tercih etmek adına bir kez daha sınava girdi. 1999 yılında Selçuk Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Murat Kurum, yüksek lisansını Kentsel Dönüşüm alanında başarıyla tamamladı.

İlginizi çekebilir: Recep Tayyip Erdoğan Kimdir?

Murat Kurum Kariyeri

Murat Kurum, 1999-2005 yılları arasında Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde çeşitli şantiyelerde aktif olarak çalıştı. 2005 yılında, profesyonel kariyerine TOKİ’de Uygulama Daire Başkanlığı’nda uzman olarak devam etti. 2006 ve 2008 yılları arasında, “TOKİ İstanbul Uygulama Daire Başkanlığı Avrupa Yakası Uygulama Şube Müdürü” görevini icra etti.

Ardından, 2009-2018 yılları arasında T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı İştiraki Emlak Konut GYO AŞ Genel Müdürü olarak önemli görevler üstlendi. Kurum’un liderliğinde, Emlak Konut’ta Cumhuriyet tarihinin en büyük iki halka arz faaliyeti başarıyla gerçekleştirildi.

2018 yılında Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk kabinesinde Çevre ve Şehircilik Bakanı olarak görevlendirilen Murat Kurum, bu süreçte etkileyici çalışmalar gerçekleştirmiştir. Görev süresi boyunca, TOKİ aracılığıyla bir dizi sosyal konut kampanyasını hayata geçirerek 365 bin sosyal konutun inşasını başarıyla tamamlamıştır.

İlginizi çekebilir: Tüm Büyükşehir Belediye Başkan Adayları (31 Mart 2024)

Özellikle Elazığ, Malatya, İzmir, Kastamonu, Bozkurt, Manavgat, Marmaris, Giresun gibi doğal afetlerin yaşandığı kentlerde, 46 bin afet konutunu sosyal donatı alanlarıyla birlikte inşa etmiştir. Ayrıca, 2023 Kahramanmaraş depremlerinin ardından bölgede uzun süre kalarak geçici yaşam alanlarının kurulmasına liderlik etmiş ve 180 bin afet konutunun yapımına öncülük etmiştir.

Murat Kurum, Bakanlık görevi süresince 45 şehir meydanını, özellikle büyükşehirleri kapsayarak, tarihi ve kültürel kimliğini koruyarak restore ettirmiş, 484 millet bahçesinin inşasını başlatarak İstanbul’da 39 millet bahçesinin yapımına liderlik etmiş ve bu projelerin 13 tanesini tamamlamıştır. 28 Mayıs 2023 seçimleri sonrasında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı görevinden ayrıldıktan sonra, TBMM Çevre Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili olarak görev yapmaya devam etti.

İlginizi çekebilir: Yerel Seçimlerde Belediye Başkanı Olan Kadın Adaylar (11 İl, 61 İlçe)

Murat Kurum, 31 Mart 2024 günü yapılacak olan Belediye Başkanlığı seçimleri için Ak Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olarak gösterildi.

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu