Yerli Erkek Ünlüler

Murat Birsel Kimdir?

instagram takipçi hilesi

murat birsel one cikan ve 1
Tam adı: Murat Birsel
Doğum tarihi: ??. ??. 1960
Doğum yeri: Karşıyaka, İzmir, Türkiye
Boyu: 1.7 m
Ailesi: 
Eşi: Tayyibe Gülek (1996), Gülse Birsel (1999)
Çocuk (ları): 
Mesleği: Spiker, Gazeteci, Akademisyen, Muhabir
Aktif Yılları: 1980 yılından bu yana
youtube-chanel
Sosyal Medyada
twitter-hesabi

Hakkında

Murat Birsel Kimdir? Murat Birsel, 1960 senesinde İzmir’in Karşıyaka ilçesinde dünyaya gözlerini açmıştır. Annesi arkeolog, babası ise hukuk profesörüdür. Ünlü şair ve yazar Salah Birsel, dedesi ile kardeştir. İlkokul eğitimini Ankara İlkokulu‘nda, lise eğitimini Saint Joseph İzmir Atatürk Lisesi’nde, üniversitesi eğitimini ise İzmir 9 Eylül Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü‘nde tamamlamış ve başarı ile mezun olmuştur.

1980 senesi itibari ile ilk olarak Yeni Asır Gazetesi’nde daha sonra da Rapor Gazetesi‘nde Dış Haberler Müdürü olarak meslek hayatına ilk adımı atmıştır. 1984 ve 1987 seneleri arasında Amerika’da yer alan University of North Texas‘ta Siyasal Bilimler ve Uluslararası İlişkile Bölümü‘nde yüksek eğitimini tamamlamıştır. Tezinin konusu “müttefik devletler arası savaş ihtimalinin hesaplanması” konusu idi. Yazdığı tez çok başarılı bulundu ve Amerikan Kongresi Kütüphanesi‘nde yer almaya başladı. Bu tezi sonrasında askerlik görevini icra etmek için Genelkurmay Başkanlığı Proje Subayı olarak vatani görevini yaptı.

Murat Birsel, 1988 ve 1991 seneleri arasında TRT Genel Müdür Müşavirliği ve Dr. Adnan Kahveci‘nin danışmanlığı görevlerini de üstlenmiştir. 1991 senesinde Sabah Gazetesi’nin Haber Müdürlüğü görevine getirilmiştir. Bir süre İstanbul’da yaşamıştır. Daha sonra Ankara’ya gelmiş ve Sabah Gazetesi’nin Ankara Temsilcisi olmuştur.

1990 senesinin ortalarına doğru ATV Haber Merkezi‘nin kurulmasında görev aldı. Daha sonra NTV‘nin kurulmasında da aktif rol oynadı. NTV ekranlarında sunmaya başladığı “Gündemdekiler” adlı program ile geniş kitleler tarafından tanındı. Yine NTV ekranlarında “Murat Birsel’le 5 Çayı” isimli bir program yaptı.

Murat Birsel, 2000‘li senelere doğru ATV Ana Haber Spikerliği yapmaya başladı. Meslek kariyeri boyunca NTV, ATV, TV 8 ve Cine 5 gibi pek çok kanalda ve Vatan, Star ve Sabah gibi pek çok gazetede çalışmıştır. Kariyeri ile birlikte akademisyenlik hayatına da devam etmiştir. ODTÜ‘de (Orta Doğu Teknik Üniversitesi) “Savaş Teorileri ve Modelleme” konularında dersler vermiştir.

1996 senesinde Tayyibe Gülek ile evlenmiş ancak kısa bir süre sonra boşanmıştır. 1999 senesinde ise ünlü oyuncu ve senarist Gülse Birsel ile dünya evine girmiştir. Bu evliliklerinden her hangi bir çocuğu dünyaya gelmemiştir.

Videoları 

Fotoğrafları

Kaynak
Biyografi.info

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu