Yerli Kadın Ünlüler

Muhterem Nur Kimdir?

instagram takipçi hilesi

muhterem nur 1
Tam adı: Aysel Muhterem Kısa
Doğum tarihi: 31 Aralık 1932
Ölüm tarihi: 20 Mart 2020
Doğum yeri: Manastır, Makedonya
Ölüm yeri: İstanbul, Türkiye
Boyu: 
Ailesi: 
Eşi: Işın Kaan Köseoğlu(1961 – 1963), Müslüm Gürses (1986 – 2013)
Çocuk (ları): 
Mesleği: Sinema Oyuncusu, Ses Sanatçısı
Aktif Yılları: 1950 ve 2020 yılları arasında
imdb-logo
youtube-chanel

Hakkında

Muhterem Nur Kimdir? Muhterem Nur, 31 Aralık 1932 tarihinde Makedonya’nın Manastır kentinde dünyaya gelmiştir. Annesi onu doğururken vefat etmiştir. Babasını da hiç görmemiş ve tanımamıştır. Çocukluğunu teyzesinin yanında geçirmiştir. Yugoslavya devletinini müslüman halka uyguladığı baskılar üzerine Manastır Türkleri ile beraber çok küçük yaşlarda Türkiye‘ye göç etmek zorunda kalmıştır.

İlk olarak Tekirdağ’a geldiler. Ancak tüm mal varlığını Makedonya’da bırakan ailesi çektiği sıkıntılar sebebi ile 1942 senesinde İstanbul’un Eyüp ilçesine geldiler. Nüfus dairesi tarafından Aysel Muhterem Kısa ismi verildi. Çocukluğunun geri kalan kısmını İstanbul‘da geçirdi. İlkokul eğitimini Eyüp 36. İlkokulunda aldı. Uzun seneler fabrika işçisi olarak çalıştı. günlük yevmiyesi 1 TL idi.

Muhterem Nur, şans eseri tanıştığı o zamanın en iyi yapımcısı, Halk Film‘in ortağı ve ses sanatçısı olan, Suzan Yakar Rutkay sinema kariyerine başlamıştır. İlk olarak 1950 senesinde vizyona giren “Yıldızlar Serüveni” isimli filmde figüran olarak rol almıştır. Çalıştığı işi bırakarak günde 5 TL ücret karşılığında figüranlık yapmaya başlamıştır. Yavaş yavaş yıldızı parlayınca da küçük rollerde yer almıştır. Asıl ün kazanması ise 1958 senesinde  başrolünde yer aldığı “Üç Arkadaş” isimli sinema filminden sonra oldu.

İlginizi çekebilir: Müslüm Gürses Kimdir?

Yönetmen koltuğunda Memduh Ün‘ün oturduğu bu filmde Semih Sezerli, Salih Tozan ve Fikret Hakan gibi isimler ile kamera karşısına geçti. Bu sinema filminde görme engelli bir genç kızı canlandırdı. Bu filmdeki performansı ile çok beğenildi ve hızlı bir yükselişe geçti. Çok para kazanmaya başladı fakat dengesiz harcamaları sonunda birden dibe vurdu. 1972 senesine geldiğinde cebinde bir simit parası dahi olmadığını söyledi.

Müslüm Baba İle Gizlice Evlendi.

Muhterem Nur, sadece dönem oyunculuğu yaptığı için iş yapamadı ve ünü yavaş yavaş azaldı. 1967 senesinin Mart ayında ödeyemediği borçlar sebebi ile hapse girdi. 1965 senesinde sinemaya ara vererek dansözlük yaptı. 1970 senesinde gazinolarda şarkı söylemeye başladı.

İlginizi çekebilir: Müslüm Gürses Ve Muhterem Nur’un Ancak Kara Toprakta Bitebilecek Aşkı!

Sinemaya geri döndü ve 2002 senesine kadar çeşitli filmlerde yer aldı. 1982 senesinde arabesk sektörünün babası Müslüm Gürses ile Malatya turnesi sırasında tanıştı. 5 Mayıs 1986 tarihinde ise Beykoz Nikah Dairesi’nde gizlice evlendiler.  1950 ve 1960‘lı yılların en çok ağlatan filmlerinde yer almıştır. Yeşilçam ve Türk Sinemasına en çok katkıda bulunan kadın oyuncular arasında yer almaktadır.

Muhterem Nur, 20 Şubat 2020 tarihinde şeker hastalığı sebebi ile ortaya çıkan organ yetmezliği hastalığı ile İstanbul Beylikdüzü Devlet Hastanesi Yoğun Bakım Servisi‘ne kaldırılmıştı. Ancak 20 Mart 2020 tarihinde İstinye Devlet Hastanesinde hayata gözlerini yumdu.

Muhterem Nur Aldığı Ödüller

  1. 2008 – 3. İpekyolu Film Festivali – Onur Ödülü
  2. 1998 – 17. İstanbul Film Festivali – Onur Ödülü
  3. 1972 – 4. Altın Koza Film Festivali – En İyi Yardımcı Kadın Oyuncusu

Videoları

Fotoğrafları

Kaynak
Biyografi.İnfo

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu