”hosting”
”Roket

Mucizevi Karışım! Kantaron Yağı Nedir? Nasıl Yapılır?

”Forex”

Bugün kantaron yağımı teslim eden mahallemizde ki yaşlı teyzem sağ olsun.Mucizevi karışımı doğal olarak yapıp verdi.

kantaron-otu-ve-faydalari-2-maksatbilgi Mucizevi Karışım! Kantaron Yağı Nedir? Nasıl Yapılır?

Kibar çiçekli bu bitkinin saymakla bitmeyen faydaları var!

Eczanelerde ve aktarlarda 200ml 10Tl gibi fiyatlarla satılan bu mucizevi karışımın yapımı aslında çok kolaymış.

Bugün kantaron yağımı aldığımda sordum nasıl yapılıyor diye.. Sonrasında evinde yapmak isteyenler için fikir olması adına yazmak istedim. Bu güzel bitkinin  mevsiminde buralarda çarşıda bağı 1tl. den satılıyor dağlarda bahçelerde ise bedava bulabilene tabi ki

kantaron-otu-ve-faydalari-2 Mucizevi Karışım! Kantaron Yağı Nedir? Nasıl Yapılır?

Şimdi geçelim yapılışına

İhtiyaca göre bir  litrelik  ya da yarım litrelik kavanozu  yıkayıp iyice kurutulan kibar çiçekli bitkinin çiçeklerini kavanoz içine atıp ,üzerini örtecek kadar sızma yoksa normal zeytinyağı dolduruyoruz.(Dipnot Zeytin Yağının kalitesini anlamak için buzdolabının buzluğuna  koyuyormuşuz. Don tutarsa o zeytin yağı kaliteli olurmuş. ) kavanozun ağzına bir tülbent gerip  5 gün güneş gören bir yere koyup mayalanmasını sağlıyoruz.
5 gün sonra kapağını kapağıyla kapatıp yine güneş gören bir yerde 40-45 gün bekletiyoruz. Lakin en önemli yeri burası tüm gün güneş gören yere değil güneşi sabahtan ve ya öğleden sonra görecek şekilde bir yere koymak gerekiyormuş. Direk güneş ışığı ile yağın ısınması zararlı halede gelebileceği için yarım gün görmeliymiş. Arada çalkalamak faydalı olurmuş.

40-45 günün bitiminde tülbentten veya süzgeçten süzüp güneş görmeyen koyu renkli bir şişede saklanması gerekiyormuş. 2 -3 yıl kullanılabilirmiş.. Rengi koyu kırmızı oluyor, daha önce çok kullandığım için biz çok faydasını gördük, mucize gibi bir yağ.

Antiseptik, kanamayı durdurur, yara ve yanık iyileştirir, iltihap önleyici bu mucizevi yağ, daha bir çok şifa özelliğini de içinde barındırıyor. Hem haricen, hem de içerek kullanılan Kantaron otu,hastalıkların tedavisinde kullanılıyor. Hücre yenileyici niteliği sebebiyle, özellikle yara ve yanıklarda oldukça etkili.

kantaron-otu-ve-faydalari Mucizevi Karışım! Kantaron Yağı Nedir? Nasıl Yapılır?

Bilginin kaynağı! Ayrıntıda gizli 🙂

kantaron-otu-ve-faydalari-1-maksatbilgi Mucizevi Karışım! Kantaron Yağı Nedir? Nasıl Yapılır?

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu