Alternatif TıpKişisel Bakım

Mucizevi Karışım! Kantaron Yağı Nedir? Nasıl Yapılır?

instagram takipçi hilesi

Bugün kantaron yağımı teslim eden mahallemizde ki yaşlı teyzem sağ olsun.Mucizevi karışımı doğal olarak yapıp verdi.

kantaron-otu-ve-faydalari-2-maksatbilgi

Kibar çiçekli bu bitkinin saymakla bitmeyen faydaları var!

Eczanelerde ve aktarlarda 200ml 10Tl gibi fiyatlarla satılan bu mucizevi karışımın yapımı aslında çok kolaymış.

Bugün kantaron yağımı aldığımda sordum nasıl yapılıyor diye.. Sonrasında evinde yapmak isteyenler için fikir olması adına yazmak istedim. Bu güzel bitkinin  mevsiminde buralarda çarşıda bağı 1tl. den satılıyor dağlarda bahçelerde ise bedava bulabilene tabi ki

kantaron-otu-ve-faydalari-2

Şimdi geçelim yapılışına

İhtiyaca göre bir  litrelik  ya da yarım litrelik kavanozu  yıkayıp iyice kurutulan kibar çiçekli bitkinin çiçeklerini kavanoz içine atıp ,üzerini örtecek kadar sızma yoksa normal zeytinyağı dolduruyoruz.(Dipnot Zeytin Yağının kalitesini anlamak için buzdolabının buzluğuna  koyuyormuşuz. Don tutarsa o zeytin yağı kaliteli olurmuş. ) kavanozun ağzına bir tülbent gerip  5 gün güneş gören bir yere koyup mayalanmasını sağlıyoruz.
5 gün sonra kapağını kapağıyla kapatıp yine güneş gören bir yerde 40-45 gün bekletiyoruz. Lakin en önemli yeri burası tüm gün güneş gören yere değil güneşi sabahtan ve ya öğleden sonra görecek şekilde bir yere koymak gerekiyormuş. Direk güneş ışığı ile yağın ısınması zararlı halede gelebileceği için yarım gün görmeliymiş. Arada çalkalamak faydalı olurmuş.

40-45 günün bitiminde tülbentten veya süzgeçten süzüp güneş görmeyen koyu renkli bir şişede saklanması gerekiyormuş. 2 -3 yıl kullanılabilirmiş.. Rengi koyu kırmızı oluyor, daha önce çok kullandığım için biz çok faydasını gördük, mucize gibi bir yağ.

Antiseptik, kanamayı durdurur, yara ve yanık iyileştirir, iltihap önleyici bu mucizevi yağ, daha bir çok şifa özelliğini de içinde barındırıyor. Hem haricen, hem de içerek kullanılan Kantaron otu,hastalıkların tedavisinde kullanılıyor. Hücre yenileyici niteliği sebebiyle, özellikle yara ve yanıklarda oldukça etkili.

kantaron-otu-ve-faydalari

Bilginin kaynağı! Ayrıntıda gizli 🙂

kantaron-otu-ve-faydalari-1-maksatbilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu