Hastalıklar

Morgellon Hastalığı Nedir?

Tuhaf Hastalık Morgellon

instagram takipçi hilesi

Morgellon hastalığı nedir? Margellon sendromu olarak ta bilinen hastalıkta, cilt yaralarından çıkan renkli lifler oldukça şaşırtıcıdır. Küçük lifler veya parçacıklarla karakterize, nadir görülen ve yeterince anlaşılmayan bir durumdur. Bu rahatsızlığı olan kişiler, sanki bir şey derilerinin üzerinde sürünüyor veya batıyormuş gibi hissettiklerini bildirmiştir.

Uzmanların bir kısmı bu hastalığın psikolojik olduğunu düşünmektedir. Bu nedenle tedavide terapi, antidepresanlar, antipsikotik ilaçlar önermektedir. Diğer bir görüş ise; semptomların cilt hücrelerinde bulaşıcı bir süreçle ilgili olduğu yönündedir. Yapılan araştırmalarda morgellon hastalığı için hala teşhis ve tedavi konusunda kanıtlanmış kesin bilgiler yoktur.

Cilt Hastalıkları

Morgellon Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Morgellons hastalığı olan kişiler, aşağıdaki belirti ve semptomları göstermişlerdir.

  • Güçlü bir kaşıntı hissi
  • Derinin altında veya üzerinde bir şeyin gezindiği hissi
  • Kendiliğinden ortaya çıkan yavaş iyileşen yaralar
  • Deriden çıkan renkli ipler veya filamentler
  • Deri üzerinde veya içinde tohum veya granül gibi görünen diğer parçacıklar
  • Yorgunluk hissi
  • Hafıza kaybı ve konsantrasyon güçlüğü gibi bilişsel bozukluklar
  • Kas ve eklem ağrısı
  • Uyku sorunları
  • Depresyon, anksiyete, panik bozukluk, bipolar bozukluk, obsesif kompulsif bozukluklar, sanrılar ve daha fazlası gibi psikiyatrik tanılar

Bu hastalık ile ilişkili yoğun kaşıntı ve açık yaralar, kişinin yaşam kalitesini ciddi şekilde etkileyebilir. Neyin sebep olduğu tam olarak bilinmediği için oldukça gizemli bir cilt hastalığı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Morgellon Hastalığı Ve Yapılan Araştırmalar

Araştırmacılar, Morgellon teşhisi konulmuş dört kişinin nasırlarından alınan bir dizi mavi ve kırmızı ipliği analiz ettiler. Bu kişilerin hiçbirinde psikoz veya ruhsal bunalım öyküsü yoktu. Çalışma, daha önce bildirildiği gibi pamuk veya diğer sentetik materyalleri değil, vücutta bulunan keratin, kolajen ve diğer proteinleri içeren gizemli filamentlerin olduğunu gösteriyor. Ancak tamamen kesinleşmiş olmayıp araştırmalar devam etmektedir.

Aslında ortaya çıkan kanıtlar, morgellon hastalığının vücudun birden fazla sistemini veya organını etkilediğini ve bu semptomları tetikleyen altta yatan bir enfeksiyon olabileceğini düşündürmektedir. Bir çeşit kene hastalığı olarak bilinen, Borrelia burgdorferi bakterisinin yol açtığı Lyme hastalığı ile ortak noktaları olabileceği yönünde araştırmalar da bulunmaktadır.  Bu yüzden kene tarafından ısırılan kişilerin morgellon olabileceği konusunda düşünceler var.

Morgellon Tedavisi

Morgellon Hastalığı Tedavisi

Morgellon hastalığından etkilenen kişiler çoğu kez farklı branştaki doktorlara görünmek durumunda kalır. Cilt üzerine uygulanan tedavilerin yanı sıra psikaytri desteği alarak çözme yoluna gidebilmektedir. Kişiler, az rastlanan ve kaygı verici görünen bu lezyonlardan dolayı kendilerini kötü hissedebilirler. Ancak uzmanlar bu hastalığın ciddi bir enfeksiyon yaratacak ya da vücudunu istiala ederek çözümsüz bırakacak noktada olmadığı konusunda güvence verebilmektedir.

Psikolojik yanından çok, bu hastalığın bir enfeksiyon olduğunu düşünen doktorlar ise antibiyotik tedavisi uygulamaktadır. Bu tedavi sonucunda bakteriler ölüyor ve hastalığın iyileşmesi konusunda umut verici olabiliyor. Ancak henüz kanıtlanmamış ve araştırma aşamasında olan bu hastalığın kesin tedavisi şuan için yok.

Morgellon gibi birçok tuhaf denebilecek deri hastalıkları var. Örneğin Balık Pulu Deri Hastalığı da bunlardan birisi…Detaylı bilgi için Balık Pulu Deri Hastalığı (İktiyozisin Hastalığı) Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu