Balık Pulu Deri Hastalığı (İktiyozisin Hastalığı) Nedir?

instagram takipçi hilesi

Aslında halk dilinde bilinen ismi balık pulu olan hastalığının bilimsel adı iktiyozisin‘dir. Balık pulu hastalığı,insanda ve evcil hayvanlarda görülen bir cilt hastalığıdır. Balık pulu derisi hastalığı kalıtsaldır.

iktiyozis hastaligi

Yine diğer bilgi yazılarımızda da olduğu gibi aşağıdaki başlıklar halinde balık pulu hastalığı nedir ? İktiyozisin deri hastalığı nedir ? Derinlemesine incelerken, siz istediğiniz başlıktan merak ettiğinize gidebileceğiniz hızlı menü hemen aşağıda olacak.

Başlıklar

Balık Pulu Deri Hastalığı (İktiyozisin Hastalığı) Nedir?

Balık pulu adı halk arasında kullanılan bir ismidir. Yukarıda da bahsettiğim gibi asıl adı İktiyozis’dir. İktiyozis ,Yunanca’da da zaten balık pulu derisi anlamını taşıyan “lchth” sözcüğünden türemiştir.

İktiyozis hastalığı,genelde doğuştan çıkan bir hastalıktır ama sonradan da ortaya çıkabiliyor. İktiyozis hastalığının şiddetli olma anı ise genelde doğumdan itibaren başlamakta.

Nedenleri Neler?

balik pulu bebek 800x499

Balık pulu hastalığı (İktiyozis hastalığı) ,derinin lipidler ve epidermal proteinler arasındaki etkileşim ve fonksiyonlarındaki sorunlardan ortaya çıkar. Böylelikle derinin üst tarafında bulunan katmanlardaki aşırı ve kronik protein birikmesinin sonucunda oluşmaktadır.

Bu hastalık aile bireylerinden geçer ve gençlik dönemlerde azalabilir ve hatta kaybolabilir ama zaman içinde geri dönme olasılığı oldukça yüksektir. Öyle ki aile bireylerinin yeni doğacak olan çocuklarına geçmesinde bu geni taşıyan tek birey yeterli oluyor.

Bu geni taşımasa bile bazı kişilerde iktiyosiz hastalığı yani balık pulu hastalığı görünme ihtimali vardır. Bunun nedenleri ise şöyle;

  • böbrek yetmezliği,
  • kanser,
  • tiroid

gibi hastalıklardan ötürü oluşabilir.

Belirtileri Neler?

İktiyosiz hastalığının belirtileri aşağıdaki gibidir;

  • Ciltte poligon şeklindeki pullar
  • Ciltte kaşıntı
  • Kalınlaşan cilt
  • Çok aşırı kuru cilt
  • Ciltte gri,beyaz ve kahverengi pullanma
  • Kafa derisinde pullanmalar

başlıca belirtileridir.

Tedavisi Nedir?

balik pulu gencte 800x461

Ne yazık ki diye maalesef başlıyorum. Çünkü bu hastalığını günümüzün gelişen teknolojisine rağmen tıbbi olarak tedavisi yoktur. Bazı tedavi yöntemleri mevcut ama sadece belirtileri en aza indirmeye yönelik çalışmalardan öte geçmiyor.

Ancak gelişen teknolojiyle modern tıp da diğer hastalıkların çaresini bulduğu gibi bu hastalığın da çaresini bulacaktır. Araştırmalar neticesinde bu gelişmeleri ekibimizce biz de takip olup, tedaviye yönelik çalışmaları buradan bilgi aktarıyor olacağız.

Hakkında Videolar

Aşağıdaki videolarda gerçek balık pulu deri hastalığına yakalanan insanların videolarıdır. Bu yüzden videoda gerçekten de bu hastalığa yakalanmış insanları ve ailelerini göreceksiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=UwjCwHT-8rA

Balık pulu hastalığıyla ilgili burada olmayan ve bizim yazmadığımız bir bilgi varsa , diğer insanlara yardımcı olmak ve bilgi yazımın gelişimine katkıda bulunmak için aşağıdan bize yorum yaparak katılabilirsiniz. Ayrıca sizin de sormak istedikleriniz varsa yine aşağıdan bize yorum yaparak katılabilirsiniz.

Kaynak
Google aramasıKaynakYoutube araması

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu