Sağlıklı Yaşam

Kış Aylarında Tüketilen 10 Sebze ve Meyve

instagram takipçi hilesi

Kış aylarında havaların soğuması ile birlikte yediğimiz gıdaları da o mevsime göre değiştirmeliyiz. Sizler için kış aylarında tüketilen 5 sebze ve 5 meyveyi derledik…

kış yiyecek öne çıkan ve 1

En İyi 5 Kış Meyvesi

1. Elma

Günde bir elmanın hastalıkları sizden uzak tutabildiğini belirten birçok kanıtlanmış bilimsel araştırmalar vardır. Bir elma tüketmekten edindiğiniz faydaları düşündüğünüz zaman bu oldukça doğrudur. Elmalar sinir sistemi için mükemmeldir. İçindeki anti-oksidanlar sinir sisteminin performansını artıran nöronlardaki hücresel ölümü önler. Nörolojik sağlıkta elma tüketmekten kaynaklanan gelişme, Alzheimer’ın yaşamın sonraki bir aşamasında gelişme riskini de telafi edebilir. Bundan başka, elmalar ayrıca trombotik inme ve ayrıca diyabet gelişme riskini azaltır.

kış yiyecek 2

2. Üzüm

Üzüm aslında bir yaz meyvesidir, ancak kışın tüketildiği için bu listede yer aldı. Üzüm, antioksidan yönünden zengin bileşimleri nedeniyle cilt problemlerini önler. Üzüm dizleriniz ve gözleriniz için de mükemmeldir. Yani, yaşlı insanlar için bir gerekliliktir.

kış yiyecek 3

3. Portakal

Portakal, ülkemizde belki de en yaygın kış meyvesidir. İş yerinizde bile taşıması kolay ve rahattır. Portakallar, kışlar boyunca sağlıklı kalmak için oldukça gerekli olan C Vitamini için harika bir kaynaktır. Bununla birlikte, portakal tüketmenin başka bir önemli faydası vardır. Araştırmalar meyvenin, kanser gelişim riskini azaltmada etkili olduğunu göstermiştir. Portakal, radikallere neden olan kanserle savaşır.

kış yiyecek 4

4. Nar

Nar, kış mevsimi söz konusu olduğunda çok sağlıklı bir meyve seçimidir. Bu meyve vücuttaki kan basıncı seviyelerini kontrol ederek hipertansiyonla savaşta mükemmeldir. Narlar ayrıca sindirim sistemine yardımcı olabilecek bir lif kaynağıdır. Son olarak, nar suyu, eklem iltihabını iyileştirmek için kullanılır.

kış yiyecek 5

5. Guava’lar

Guava ülkemizde pek rastlanan b,r meyve değildir. Ancak dünya’da oldukça popüler bir meyvedir. Elmalar gibi, guava da yıl boyunca mevcuttur. Ancak, en yararlı etkiler meyvelerin kış mevsiminde tüketildiği zaman ortaya çıkar. Guava’daki folatın insanlarda doğurganlığı arttırdığı bilinmektedir. Meyve ayrıca tiroid bezlerinin işlevselliğini de düzenler. Guava’lar ayrıca kesildiğinde antiseptik olarak da hareket ederler. Guava kesilerek uygulanırsa doku iyileşir. Meyvenin yüksek lif içeriği nedeniyle, guavas kabızlığa karşı da yardımcı olur.

kış yiyecek 6

En İyi 5 Kış Sebzesi

1. Pancar

Pancar yıl boyunca kullanılabilir ancak en taze ürünler kışın bulunur. Pancar kalp hastalığı ve karaciğer hastalığının önlenmesine yardımcı olan bir bileşik içerir. Bu yararların yanı sıra pancar beyne giden kan dolaşımını da arttırır. Pancarlar kışın daha iyidir, çünkü kalorileri düşüktür ve oldukça yoğun besinlerle doludurlar. Bu, sebzeyi kışın soğuk havalarda tüketime uygun hale getirir.

kış yiyecek 7

2. Havuç

Havuç, kış aylarında daha çok bulunan başka bir sebzedir. Bu harika bir vitamin ve besin kaynağıdır. Tüketici havuç, vücuttaki B, C, D, E ve K vitaminlerinin eksikliğini giderebilir. Önemli vitaminlerin yanı sıra, havuçlar ayrıca folatları, demir, bakır, potasyum ve daha fazlasını içerir. Havucun sağlığa faydaları çoktur. Örneğin, aynı günlük tüketim, daha iyi görme, gelişmiş bağışıklık ve kansere karşı koruma sağlar. Kan şekeri seviyesi ayrıca havuç tüketildiğinde daha iyi kontrol edilir.

kış yiyecek 8

3. Bezelye

Bezelye, sağlık açısından birçok faydası olan önemli bir kış sebzesidir.  Bezelye B ve K vitaminlerini bol miktarda içerir. Bu sebze ayrıca vücudun içinde iltihap önleyici ve antioksidan bir madde olarak işlev görür. Bezelye de çiğ olarak tüketilebilir ve bunu yapmak bireye hiçbir şekilde zarar vermez. Sebzenin diğer yararları arasında kilo alımının önlenmesi ve Alzheimer’ın önlenmesi yer alıyor. Kan şekeri düzeyleri de bezelye yardımı ile dengelenebilir.

kış yiyecek 9

4. Ispanak

Ispanak, en sevilen ve en yaygın yapraklı sebzelerden biridir. Ispanak, vücuda büyük ölçüde yardımcı olan temel vitamin ve besinlerden oluşur. Ispanak tüketmek kanseri ve astımı önler. Ayrıca kan basıncını düşürür, bu da hipertansiyondan muzdarip olan biri için harika olduğu anlamına gelir. Son olarak, ıspanak ayrıca sağlıklı cilt ve saç gelişimini teşvik eder.

kış yiyecek 10

5. Şalgam

Şalgam, kış ayları için en iyi ürünlerden biri olarak kabul edilir. Bir şalgamın yeşil kısmı, A Vitamini ile doludur. Bu, akciğer iltihabını ve amfizemini sınırlandırarak ciğerleriniz için daha iyi bir sağlık sağlar. Şalgam tüketiminin diğer bir faydalı etkisi, bazı durumlarda böbrek taşlarını tedavi edebilmesidir. Büyük taş oluşumunuz yoksa, düzenli şalgam alımı bozukluğu azaltabilir.

kış yiyecek 11

Kışın Tüketilen Sebze ve Meyveler ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu