Yaşam

Morgan Freeman’ın Ünlü Halka Küpelerinin Arkasındaki Dokunaklı Neden Nedir?

instagram takipçi hilesi

Bir aktör, fiziksel ve ses özelliklerinin popüler kültürde mihenk taşı haline gelmesi durumunda adını duyurmuş sayılabilir. Son yıllarda Morgan Freeman‘ın birçok özelliği bu şekilde onurlandırıldı. Sesi anlatım için çok talep görüyor ve kendisi müsait olmadığında ise taklitçiler iş görüyor. Freeman’ın “The Graham Norton Show” da yaptığı gibi kendi anlamlı açıklamalarının parodisini yaptığı da biliniyor. Sesi ve kendine özgü çilleri ile komedyenler ve karikatüristler için de yem haline geldi ve hatta “South Park” her ikisini de aynı anda taklit etti.

morgan freeman kupeleri hakkinda 1

Parodilerde ve göndermelerde Morgan Freeman’ın altın halka küpeleri hakkında daha az yorum yapılsa da, bunlar takımının düzenli bir parçası. Ancak sık sık parodileri yapılmasa da, 2019 yılındaki bir Instagram paylaşımında özel hayatında kendisine sık sık sorulduğunu söyledi.

Morgan Freeman’ın Fox News‘a verdiği bir röportajda ise söylediğine göre, ilk olarak Burt Lancaster‘ı bir korsan filminde (muhtemelen 1952 yılı yapımı “The Crimson Pirate“) gördüğünde onlardan ilham almış. “Bunun seksi olduğunu düşündüm” diyor yetenekli aktör Freeman.

Ancak küpeler bir moda ifadesi olarak başlamış olsa da, Freeman’ın onları almak için 2010 yılındaki röportajdan bu yana birkaç kez paylaştığı başka bir nedeni daha vardı. “Gerçek şu ki,” diye yazmıştı daha sonra 2019 yılında Instagram‘da, “Bunlar, yabancı bir yerde ölürsem birinin bana tabut almasına yetecek kadar değerli. Bu yüzden denizciler bunları takardı ve ben de bu yüzden takıyorum.”

Morgan Freeman’ın Ünlü Halka Küpelerinin Arkasındaki Dokunaklı Neden Nedir?

Denizciler Cenazelerinin Parasını Gerçekten Küpeleriyle Ödemiş Olabilirler

morgan freeman kupeleri hakkinda 2

Morgan Freeman’ın küpelerin bir cenaze masrafını karşılayacağı düşüncesi, sık sık tekrarlanan ve gerçeklere dayanan bir korsan efsanesidir. Atlas Obscura‘ya göre, her türden denizci, Yelken Çağı‘nda evrensel olarak kabul gören para birimi olan altın veya gümüşten halka küpeler takardı. Hikayeye göre, eğer evlerinden uzakta ölürlerse, küpeler bir cenaze törenini garanti ederdi.

Defin için ödeme yapılması, denizciler arasındaki küpe modasını açıklayan popüler bir efsane olup, başlangıç tarihi net olmayan bir uygulamadır. Ancak dürüst denizcilerin küpe takmasının nedeni buysa, korsanlar öldüklerinde aynı hizmete güvenemezlerdi.

Tarihçi Gail Selinger‘ın Atlas Obscura‘ya söylediği gibi, her türden hırsıza cenaze töreni yapılmazdı. Onlar için küpeler, servetlerini sergilemenin ve diğer hırsızların kolayca ulaşamayacağı bir yerde tutmanın bir yolu ya da 17. ve 18. yüzyıllarda alt sınıfların kıyafetlerini kısıtlayan kılık kıyafet yasalarına meydan okumanın bir yolu olabilirdi.

San Diego Reader‘da tekrarlanan bir başka teori de ise korsanların ve denizcilerin altın küpelerin görme yetilerini geliştireceğini düşündükleridir. Ancak tüm bu teoriler korsanların gerçekten de bizim onları sık sık resmettiğimiz gibi giyindiklerini varsaymaktadır: gösterişli şapkalar ve paltolar, renkli bandanalar ve küpeler. Bazı tarihçiler ise bu tasvirin 19. yüzyıl illüstratörlerinin icadı olduğuna inanıyor. 

Morgan Freeman’ın Kendisi de Bir Denizci

morgan freeman kupeleri hakkinda 3

Morgan Freeman küpelerini neden taktığını açıkladığı 2010 yılı tarihli Fox News röportajında, Burt Lancaster‘a ve denizci küpeleri efsanesine duyduğu gençlik hayranlığını kendi hobileriyle ilişkilendirdi. “Ben bir denizciyim,” dedi. Yabancı diyarlarda denizcilerin cenazeleri için ödenen küpelerin hikayesini öğrenmek, onları kendisinin takma kararını pekiştiren şey oldu.

Ancak Morgan Freeman’ı denizciliğe iten korsan hikayeleri ya da Burt Lancaster değildi. OWN‘e verdiği bir röportajda, çocukken okuduğu “Moby Dick“in onu hayatının erken dönemlerinde denize çektiğini açıkladı. Bir tekneye binme şansını ilk kez 1967 yılında, iki kadın arkadaşı ile birlikte Stowe, Vermont‘ta vakit geçirirken yakaladı. Bir günlük gezi için seçenekleri değerlendirirken (üçü için bir atla ata binmek ya da küçük bir tekneyle dolaşmak) Freeman ve arkadaşları, hiç deneyimleri olmamasına rağmen ikincisine atladılar.

Eğitim çok azdı, ancak gemiyi sadece bir gün idare ettikten sonra, Morgan Freeman ömür boyu bağlanmıştı. O yazı yelkenciliğin inceliklerini öğrenerek geçirdi ve 1971 yılında ilk gemisini satın aldı. O zamandan bu yana birkaç gemi değiştirdi ve 1979 yılındaki bir fırtınadan kaynaklanan neredeyse bir felaket bile onu hobisinden vazgeçirmedi. Morgan Freeman “The Late Show With Stephen Colbert“a verdiği demeçte, “Denizde olmak benim için sihirli bir şey,” diyor. “Kendiniz hakkında bir şeyler öğreniyorsunuz, size söz veriyorum” diye ekledi daha sonra.

Morgan Freeman’ın Ünlü Halka Küpelerinin Arkasındaki Dokunaklı Neden ile İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu