Kişisel GelişimYaşam

İnsanlar Nasıl Manipüle Edilir? 4 Farklı Yöntem

instagram takipçi hilesi

İnsanlar Nasıl Manipüle Edilir?

Psikolojik olarak manipülasyon olarak da bilinen, insanları kendi bilgileri ve istekleri dışında etkileme haline denir. Karşıdaki kişiyi istemediği halde etkileme, yönlendirme ve yönetme duygusuna manipülasyon denir. Yapma eylemi olarak düşünüldüğünde de manipüle etmek olarak bilinir. Davranış, kanaat ve duygu değişikliğine sebep olmaktadır. Latince de manipulus ”ele sığan şey, avuç” anlamı taşır. Sonrasında manipuler ”elle düzenlemek ve ayarlamak” anlamına gelmektedir. Fransızca dilinden, dilimize türeyerek geçmiştir.

insanlar nasil manipule edilir 4 farkli yontem3

Manipülatif kişiliğe sahip kişilerin en ayırt edici özelliği, yalan söyleme ve gerçekleri çarpıtma konusundaki yetkinlikleridir. Karşı tarafı yalanın doğru olduğuna veya ispatlanmış olayın yaşanmadığına kolaylıkla ikna edebilir. Agresif manipülasyonda, rakiplerini seslerini yükselterek bastırma çabaları görülebilir. İkna etmek, göz korkutucu ve taciz edici davranışlarla karşılaşmak için bu hareketleri görmek kolaydır. Bu kişiliğin beden dili ve jestleri de saldırgan ve baskıcıdır. Sarsma, vurma gibi fiziksel şiddete bile eğilim vardır. Kendi fikirleri dışındaki tüm fikirleri yargılarlar ve olumsuz eleştirilerde bulunurlar. Kendilerine uymayanlara tahammülleri yoktur.

Yanlış Olana Yönlendirerek Manipüle Etmek

Hepimizin zayıf ve kötü olduğu yönleri var. Bunları bilen ve anlayan kötü niyetli insanlar, bu eksikliklerle insanları manipüle eder. Ani hırslar, karşı konulmaz arzularımız, kendimizi kaptırdığımız tutkular kolayca manipüle edilebilir. Örneğin bizim daha popüler olmak istediğimizi bilen bir kişi, onu elde ederek onu bir şekilde yanlış yönlendirebilir. Böyle bir durumla karşılaştığımızda, elde ettiğimiz başarıların hayatımıza ne gibi bir değer katacağını düşünmek gerekir. Kısa süreli, geçici hevesler için daha önemli değerlerden vazgeçmemek ve tehlikeye atmamak gerekir. Önemli olmayan ve sizi kesinlikle besleyecek arzularınız için açgözlü insanlara şans vermemeniz önemlidir.

Duyguları Kullanarak Manipüle Etmek

insanlar nasil manipule edilir 4 farkli yontem2

Herkesin yaşayabileceği en acı verici manipülasyon tekniklerinden biri, duygusal yatırımdan yararlanmaktır. Bunun sonucu manipüle edilen kişi için çok ağırdır. Duygusal olarak tehdit edilmiş ve ele geçirilmiş insanlar, normalde yapmayacakları birçok şeyi yapmak zorunda kalırlar. Özellikle zihinsel veya duygusal olarak rahatsız olanlar bunu uygulama eğilimindedir. Elbette hemen herkesin tahammül edemediği veya duygusal olarak karşı koyamadığı olaylar, durumlar ve karakterler vardır. Bu bağlamda, çoğumuz duygusal manipülasyon üzerinde çok az kontrole sahip olabiliriz. Bu nedenle duygusal zayıflığınızı ve hassasiyetinizi çok yakınlarınız dışında kimseye belli etmemenizde fayda var.

Özellikle duygusal insanlarda fazlasıyla işe yaradığı da psikolojik olarak açıklanmıştır. Genelde duygusal insanların saf olmasından kaynaklı olduğu da belirtilmiştir. Bu saflık, kalbi temiz ve çevresindeki insanlara değer verdiğinden kaynaklı olduğu gibi karşındaki insanın çıkarcı ve manipüle etme özelliğinin fazla olması da ister istemez duygusal insanı fazlasıyla etkileyecektir.

Yalan Söyleyerek Manipüle Etmek

insanlar nasil manipule edilir 4 farkli yontem4

Genelde dolandırıcı insanlar, hedefi aldatmak için bir yalan ortamı yaratırlar. Gerçekte var olan tüm bilinen olaylar ve durumlar çarpıtılmıştır ve bunun gerçekten olabileceği gerçeğe yakın bir komplo vardır. Özellikle yeni bir işe başlama, iş kurma, aniden evlenme gibi olaylar veya yalanlar bu hikayeler genellikle hayal kırıklığı ile sonuçlanır. Bu manipülasyonu fark edebilmek ve ondan kurtulabilmek için en önemli şey hikayeler arasındaki tutarsızlıkları fark etmektir. Çevreye güvenebilmek ve güven duygusuyla yaşayabilmek önemliyken, yalnızca yeterince tanıdığımız kişilere güvenmek daha da önemlidir. Mağdur olmamak için kişisel bilgileri ve ekonomik verileri kimseyle paylaşmamak en doğrusudur.

Yalan söyleyen insanlar genelde yalanlarına kendileri de inanıp bunu sürekli olarak devam ettirirler. Bu yüzden bir yalan bitmeden diğerini söylerler. Fakat manipüle etmek için bu tekniği kullanan kişiler, söyledikleri yalanlara kendileri inandıkları gibi bu yalanları unutmayıp aynı şekilde karşılarındaki kişileri etkilemeye devam ederler.

Duygusal Şiddet Uygulamak

insanlar nasil manipule edilir 4 farkli yontem1

Biz insanlar, öncelikle duygular tarafından yönlendirilen duygusal yaratıklarız ve duygusal sorunlardan hızla etkilenebiliriz. Yani birini yakalamanın en kolay yolu duygularına hitap etmek ve onları yakalamaktır. Özellikle ikili ilişkilerde duygusal bağlılık ve zayıflık sergileyen kişiler manipülasyona karşı savunmasızdır. Bir insanı duyguyla boğmak veya en derin yarayı şiddetle açmak olarak da söylenebilir. Bu gibi durumlara maruz kalmamak için kimseye hak ettiğinden fazla değer vermemek ve en önemlisi kimsenin kendimizden daha önemli olmadığını kabul etmek gerekir. İlişkilerde fedakarlık ve fedakarlık karşılıklı olmalı ve bir kişiye yük olmamalıdır.

İnsanlar Nasıl Manipüle Edilir İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu