İnternet ve WebKişisel FinansYaşam

Ada ve Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır? (2022)

instagram takipçi hilesi

Ada ve Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır? (2022) Her bina bir ada ve bir parselin üzerinde yer alır. Bu parsel numaraları Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’nde kayıt altında tutulur. Eskiden binanızın ada ve parsel sorgulamasını yapabilmek için tapu müdürlüklerine gitmeniz gerekiyordu.

Günümüzde ise teknolojinin değişmesi ile birlikte artık işler daha da kolaylaştı. Ada ve parsel sorgulaması yapabilmeniz için tapu müdürlüklerine gitmenize gerek yok. İnternet üzerinden sorgulamanızı yapabilirsiniz.

Yazımızda bazı konu ile ilgili ana terimlerden bahsedeceğiz. Kullanacağımız terimleri yazı içinde de anlayabilmeniz için kısaca açıklayalım;

  • Parsel: İmar planlarına göre belirlenmiş arazi parçasıdır. 1 Parsel üzerinde birden fazla kişinin hakkı olabilir.
  • Ada: Birden fazla parselin bir araya gelmesi ile oluşan büyük parçadır. Bir adanın içinde pek çok parsel bulunur. Bu adanın çevresi yol ile çevrilidir.
  • Pafta: Belli bir büyüklükteki harita, plan ya da modeli oluşturan parçalardan her birine verilen bir isimdir.

Ada ve Parsel Sorgulama

Ada ve Parsel Sorgulama

Ada ve parsel sorgulama hizmetleri için Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ve e-Devlet web sitesini ziyaret edebilirsiniz. e-Devlet sitesinin hizmete girmesiyle artık tüm gayrimenkul işleri için Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne gitmenize gerek yok. Parsel sorgulama işlemlerini TKGM web sayfasından anında ve kolayca yapabilirsiniz. Ada parsel sorgulama, parsel harita sorgulama gibi hemen hemen tüm gayrimenkul işlemlerinizi e-devlet vasıtası ile gerçekleştirebilirsiniz.

TKGM Tapu ve Kadastro Parsel Sorgulama

TKGM Tapu ve Kadastro üzerinden tapu parsel sorgulama yapmak için buraya tıklayarak, TKGM’nin resmi sitesine gidebilirsiniz.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından sağlanan Tapu Sorgulama sayfasındaki harita ile istediğiniz yerin parsel ve pafta bilgilerini öğrenebilirsiniz. Sorgulamak istediğiniz yerin arsa parsel sorgulama için belirlediğiniz lokasyonu il, ilçe, mahalle, ada, parsel bilgilerini vererek harita üzerinde görebilir, parsel ve tablo bilgilerini detaylı olarak görüntüleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra hareket ve boylam bilgilerini sorgulayabilir, yerin koordinatlarını öğrenebilirsiniz.

Ayrıca belirttiğiniz parsel ve pafta sorgulamada detaylı seçenekler bulunmaktadır. TKGM parsel sorgulama sayfasında il, ilçe, ada, ada ve parsel bilgilerini girerek istediğiniz yeri harita üzerinde görebilir ve parsel bilgilerini anlayabilirsiniz. Coğrafi sorgular için enlem ve boylam bilgilerini de kullanabilirsiniz.

Ada ve Parsel Sorgulama

E-devlet Parsel Sorgulama

e-Devlet üzerinden ada ve parsel sorgulaması yapabilmek için Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemine kayıt olmanız gerekmektedir. TAKBİS E-Devlet Hizmetleri, T.C. Kimlik numarası kayıtlı olanlara kapsamlı hizmetler sunmaktadır.

Halihazırda kayıtlı iseniz T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile e-devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. Kimlik numaranızı ve şifrenizi girdikten sonra “Elektronik Hizmetler (e-Hizmetler)” bölümünden “Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü”nü seçiniz. “Tapu Bilgileri Sorgulama” linkine tıkladığınızda kayıt bilgilerinizi görecek ve harita servisi dahil pek çok hizmeti kullanabileceksiniz.

Ada ve Parsel Sorgulama

Ada ve Parsel Sorgulama İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu