En Güçlü Türk Kadınları Kimlerdir?

Başarıları ile göğsümüzü kabartan Türk kadınları kimlerdir?

instagram takipçi hilesi

Başarıları ile adından söz ettiren birçok Türk kadını vardır. Bu kadın toplumumuzda ilk olması özelliği ile milli gurur kaynağımızdır. İşte en güçlü Türk kadınları kimlerdir? diyenler için rehber niteliğinde bir yazı:

1. Safiye Ali

safiye ali

Safiye Ali, 2 Şubat 1894 yılında doğmuştur. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kadın doktoru olma özelliğini taşır. İstanbul’da doğan Safiye Ali, sağlık sorunları nedeni ile Almanya’ya taşınarak orada hayata gözlerini yummuştur.

2. En Güçlü Türk Kadınları: Sabiha Gökçen

en güçlü Türk kadınları kimlerdir?

Birçok insanın ismini duyduğu fakat başarılarının neler olduğunu bilmediği bir kadındır Sabiha Gökçen. Türkiye’nin ilk uçağını kullanan kadın olma özelliğini taşır. 1912 yılında uçağı kullanma şansı elde eden Sabiha Gökçen, aynı zamanda Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi kızıdır. Sovyetler Birliği’nde Yüksek Planör Okulu’nu bitiren başarılı pilot, jet brövesi alarak jet pilotu olmuştur.

3. Türkan Akyol

en güçlü Türk kadınları kimlerdir?

Türkan Akyol, 1928 yılında dünyaya gelmiştir. Doktor, akademisyen ve siyasetçidir. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk kadın bakanı olma özelliğini taşır. Ankara Üniversitesi’nde de rektörlük yapan Türkan Akyol, 2017 yılında vefat etmiştir.

4. En Güçlü Türk Kadınları: Filiz Dinçmen

en güçlü Türk kadınları kimlerdir?

24 Temmuz 1939 yılında doğan Filiz Dinçmen, Türkiye’nin ilk kadın büyükelçisi olma özelliğini taşır. Siyasal bilimler bölümünden mezun olan büyükelçi, 1991 yılında bakanlık sözcülüğü de yapmıştır. Ona göre,ülkenin kalkınması için kadının katkısı oldukça önemlidir.

5. Sertab Erener

en güçlü Türk kadınları kimlerdir?

1964 yılında doğan Sertab Erener, Türk müziğinde oldukça başarılı bir sanatçıdır. Hem şarkıcı hem de söz yazarı olan sanatçı birçok ödüle layık bulunmuştur. Fakat Sertab Erener’in en büyük başarısı 2003 Eurovision Şarkı Yarışması‘nda Türkiye’yi temsil ederek birinci olmasıdır.

6. En Güçlü Türk Kadınları: Bedia Muhavvid

güçlü kadın

Bedia Muhavvid 1897 yılı, İstanbul doğumludur. Küçük yaşlardan itibaren Rum’ca ve Fransız’ca dillerinde eğitim alarak büyüyen Bedia, ilk Müslüman Türk kadın oyuncularından bir tanesidir. Devlet sanatçısı ödüllerine layık bulunan Bedia Muhavvid, Ateşten Gömlek filminde de rol almıştır.

7. Semiha Es

güçlü kadın

1912 yılında doğan Semiha Es, ilk Türk kadın muhabiri ve savaş fotoğrafçısıdır. Hürriyet Gazetesinin görevlendirilmesi üzerine Kore’ye giderek görev almıştır.

https://youtu.be/PnX4lwoJgfU

8. Tansu Çiller

tansu çiller

1946 yılında doğan Tansu Çiller, Türkiye’nin ilk ve tek kadın başbakanıdır. Boğaziçi Üniversitesi, Robert Koleji gibi çeşitli yerlerde eğitim almıştır.

9. En Güçlü Türk Kadınları: Afife Jale

afife jale

1902 yılında dünyaya gelen Afife Jale, Türk tiyatrosu için adeta bir gurur kaynağıdır. Çünkü Afife, Türk tiyatrosunda sahneye çıkan ilk Müslüman kadın oyuncudur. Oynadığı ilk oyun olan Yamalar’da Jake takma adını kullanması sebebi ile Afife Jale olarak bilinir.

https://www.youtube.com/watch?v=haWok6WTtFY

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu