Yaşam

Kar Hakkında İlginç Bilgiler

instagram takipçi hilesi

Kar, Dünya‘da aynı anda büyüleyici ve sinir bozucu, tamamen gerekli ve son derece tehlikeli olan tek şey olabilir.

kar hakkinda 1

Ancak, onu sevseniz de, nefret etseniz de, ya da her ikisi aynı anda, kar Dünya’nın ekosisteminin önemli bir parçasıdır.

Karın daha sıra dışı yönlerinden bazılarını ele alalım;

Kar Hakkında İlginç Bilgiler

1. Bilim adamları karı bir mineral olarak sınıflandırır, tuz veya elmasla aynı: belirli bir kimyasal bileşime ve düzenli bir atomik düzenlemeye sahip doğal olarak oluşan katı inorganik bir malzeme.

2. Kar taneleri buz kristallerinden oluşur. Kristal, iyonların, atomların veya moleküllerin oldukça düzenli üç boyutlu bir kafeste düzenlendiği herhangi bir maddedir.

kar hakkinda 2

3. Aslında, “kristal” kelimesi Yunanca krustallos‘tan gelir, bu da sadece “kaya kristalleri” değil, aynı zamanda “buz” anlamına gelir.

4. Şimdiye kadar belgelenen en büyük tek buz kristali, uçtan uca sadece 0,39 inç (1 santimetre) ölçüldü. Çoğu bundan çok daha küçüktür.

5. Tek bir havadaki buz kristali çok küçük olmasına rağmen, kar taneleri oluşturmak için düşerken diğerleriyle birlikte kümelenir. Sıradan bir kar tanesi, birbirine kümelenmiş düzinelerce, hatta yüzlerce kristalden oluşabilir.

kar hakkinda 7

6. Google, bu olağanüstü kar yağışı etkinliğinin 125. yıldönümünü, manzarayı düşerken ezen dev bir çizgi kar tanesini tasvir eden bir doodle ile andı.

7. Bir kar tanesinin bireysel şekli, hava sıcaklığına, nem seviyesine, iniş hızına ve kar tanesi düşerken hareket yönüne bağlıdır.

8. Kar taneleri neredeyse her zaman altı kenarlıdır, ancak üç veya on iki tarafı da olabilir. Şekilleri yedi temel şekle ayrılır: yıldızlar, iğneler, dendritler, plakalar, sütunlar, plakalarla kaplanmış sütunlar ve düzensiz veya hasarlı olmak üzere.

kar hakkinda 3

9. Kimya öğretmeni Andy Brunning daha sonra bu yedi temel şeklin kar tanesi şeklinin 35 farklı alt varyasyonuna yol açtığını keşfetti. İğne benzeri kristallerin 28°F‘de (-2.2°C) oluştuğunu, yassı kristallerin ise daha düşük sıcaklık olan 23°F‘de (-5.5°C) oluştuğunu tespit etti.

10. İki kar tanesinin birbirine benzemediğine dair beyan, 1885‘te bir kar tanesini fotoğraflayan ilk kişi olan fotoğrafçı Wilson Bentley‘den geldi. Daha sonra yaşamı boyunca 5.000‘den fazla kar tanesi fotoğrafladı ve hiçbir kopya bulamadı.

11. Bununla birlikte, Nancy Knight‘ın 1988‘de yüksek irtifa sirrus bulutlarını incelerken keşfettiği gibi kar taneleri aynı olabilir. Bir kar fırtınasının içinden uçtu ve yapışkan yağla kaplı soğutulmuş cam mikroskop lamları üzerinde kar taneleri topladı. Bunları mikroskop altında incelerken, aslında her açıdan birbirinin aynısı olan iki kar tanesi buldu.

12. Kar, birkaç farklı yağış biçiminden sadece biridir. . Diğer türler arasında yağmur, sulu kar, graupel (yumuşak dolu) ve dolu bulunur.

13. “Graupel” kelimesi Almanca inci arpa” anlamına gelen graupe kelimesinden gelmektedir.

14. Don, zaten yerdeki sudan oluştuğu için kar veya yağış olarak kabul edilmez.

15. Kar oluşması için asla çok soğuk olamaz.

kar hakkinda 8

16. Tipik bir kar tanesinin, koşullara bağlı olarak 1 ila 4 mil (saatte 1,6 – 6,3 kilometre) arasında inerek yere düşmesinin yaklaşık bir saat sürdüğü hesaplanmıştır.

17. Kar fırtınası, tıpkı bir kasırganın tropikal fırtınadan farklı olması gibi, kar fırtınasından farklıdır. Bir fırtınanın kar fırtınası olarak sınıflandırılabilmesi için rüzgarın en az 35 mil/saat (56 km/saat) olması ve kar yağışının en az üç saat boyunca görüş mesafesini çeyrek mil veya daha aza (0,4 km) düşürecek kadar yoğun olması gerekir.

kar hakkinda 4

18. “Kar fırtınası“, kar yağmadığı halde güçlü rüzgarların gevşek karları savurarak görüş mesafesini düşürdüğü durumdur.

19. İyi bilinen bir kural, on inç (25,4 cm) karın bir inç (2,54 cm) yağmura eşit olduğudur. Herhangi bir kar yağışının su içeriği koşullara göre önemli ölçüde değiştiğinden, bunun yanlış bir efsane olduğu ortaya çıkmaktadır. Hafif, kabarık, soğuk kar için bire 100 oranı kadar yüksek veya sıcak, yoğun, ıslak kar için bire dört kadar düşük olabilir.

kar hakkinda 9

20. Taze kar mükemmel bir yalıtkandır. On inçlik kabarık taze kar yüzde yedi su ve yüzde 93 hava kadar düşük olabilir. Yalıtım değeri yaklaşık olarak altı inçlik (15,2 cm) bir R-18 fiberglas yalıtım katmanına eşittir. Bu nedenle birçok hayvan kış uykusuna yatmak için kışın karın derinliklerine gömülür.

21. Havadan düşen kar, bitkiler ve ağaçlar için iyi bir gübre olan ve kar eridiğinde toprağa salınan nitrojeni alır. Kar, uykuda olan bitkilerin köklerini yalıtır ve malç gibi davranarak onları sıcaklık değişimlerinden korur.

kar hakkinda 6

22. Dünyanın en büyük kar temizleme bıçağı, 1992 yılında New York‘taki JFK Uluslararası Havalimanı‘nda kullanılmak üzere üretildi. Bıçak 50 fit uzunluğunda (15,3 m) ve 4 fit yüksekliğinde (1,23 m) ölçülmüştür.

23. 30 Mart 1992‘de, özellikle sert ve karlı bir kışın ardından, Syracuse Ortak Konseyi 24 Aralık 1992‘ye kadar daha fazla kar yağmasını resmen yasakladı. Ne yazık ki, sadece iki gün sonra birkaç santim kar yağdı.

24. Bir çığ gürültü ile tetiklenemez. Silah sesleri, şarkılar, yodeling ve süpersonik patlamaların hiçbir etkisi olmayacaktır. Tek tetikleyici, daha fazla kar yağması ya da erimesi, rüzgarın yön değiştirmesi ya da bir kayakçı veya kar motosikletçisinin ek ağırlığı nedeniyle kar yükünün ağırlığındaki değişimdir.

kar hakkinda 5

Hoşunuza gitsin ya da gitmesin, kar dünyanın birçok yerinde kaçınılmaz ve vazgeçilmezdir. Kayak yapmayı, beyaz Noelleri ve kış harikaları diyarlarını seviyorsanız, garaj yolunu küremek anlamına gelse bile karın değerini bileceğinizden emin olabilirsiniz.

Artık karla ilgili bu muhteşem gerçeklerle arkadaşlarınızı etkileyebilirsiniz!

Kar Hakkında İlginç Bilgiler ile İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu