Beslenme ve DiyetMental Sağlık

Moralinizi Düzeltmek İçin Bu Gıdaları Tüketin!

instagram takipçi hilesi

Moralinizi düzeltmek sizin elinizde!  Hayat uzun ve zorlu bir yolculuktur. Bu yolculukta çiçek bahçeleri olduğu kadar, dikenler ve taşlar da mevcuttur. Duygularımız ise en büyük değişken! Gerek hormonlarımız, gerek çocukluk yaralarımız, gerek travmalarımız, gerekse de çevresel etmenler nedeniyle, ruh halimizde sıklıkla dalgalanmalar yaşarız. Bu dalgalanmalar, beraberinde stres faktörünü getirerek, hem fizyolojik hem de psikolojik açıdan bir takım sorunlara yol açabilir.

Hatta öyle ki tüm uzmanlar; pek çok hastalığın strese bağlı olarak ortaya çıktığı veya ilerlediği yönünde görüş bildirmektedirler. Öyleyse bu durumda kendinize dair atabileceğiniz en doğru adım, moralinizi düzeltmek olmalıdır.

mut

Motivasyonumuzu yüksek tutmak adına yapılabilecek pek çok şey vardır. Bunlardan bazıları ise; meditasyon veya yoga yapmak, dinlendirici müzikler dinlemek, terapi almak, kişisel gelişim kitapları okumak, sevdiğimiz kişilerle görüşmek, sosyal etkinliklere katılmak, doğa yürüyüşleri yapmak ve yeterli uyumak şeklinde sıralanabilir. Ancak tüm bunların ötesinde, doğru gıdaları tüketerek de psikolojik sağlığınıza önemli katkılarda bulunabilirsiniz.

Beslenmek, yalnızca doymak için yapılan bir eylem değildir. Gıdaların beden sağlığımıza olduğu kadar, mental sağlığımıza da yadsınamaz etkileri mevcuttur. Bazı yiyecekler bir takım mutluluk hormonlarını harekete geçirerek zihni canlandırmaktadır. Bazıları ise; vücudumuzdaki vitamin eksikliğinden kaynaklanan depresif ruh halini iyileştirmektedir. Peki moralinizi düzeltmek için hangi besin ve gıdaları tercih etmelisiniz? Biz de bu yazımızda sizlere bununla ilgili detaylı bilgiler veriyor olacağız.

mutluu
Mutluluk Hormonu Nedir?

Moralinizi Düzeltmek İçin Önerilen Bazı Besinler ve Gıdalar

Magnezyum (badem ve kaju gibi kabuklu yemişler, ıspanak, soya, avokado ve yulaf) : Magnezyum eksikliği olan kişilerde anksiyeteyi azaltıcı etki gösterir.

Çinko (kırmızı et, tavuk, deniz ürünleri, badem ve kaju gibi kabuklu yemişler, süt): Diğer takviye ve besin maddelerinin antidepresan etkisini arttırmasının yanı sıra, depresyonu önleyici etkisiyle de bilinir.

Vitamin D3 (somon, ton balığı ve sardalya gibi yağlı balıklar): Yeteri kadar güneş ışığı almayan bireylerde, depresyona yakalanma riskini azaltır.

mutlu

EPA, DHA (ton balığı, somon ve sardalya gibi yağlı balık çeşitleri): Depresyon, panik atak veya anksiyete tedavisi gören hastalarda, antidepresanlara ek olarak kullanıldığında, klinik depresyon bulgularını hafifletici etki gösterir.

Triptofan (çia, susam, ay çekirdeği tohumu, fıstık, kaju, badem gibi kabuklu kuruyemişler, somon veya ton balığı gibi balık türleri, yulaf, süt ve yumurta): Vücudumuzda endorfin ve seratonin gibi hormonların salgılanması kendimizi çok daha mutlu, enerjik ve pozitif hissetmemizi sağlar. İşte bu gıdalar sayesinde, seratonin adı verilen hormon aktive olur ve motivasyonunuzu yüksek tutar.

Görüldüğü üzere; moralinizi düzeltmek için atacağınızı küçük adımlar, pozitif anlamda büyük sonuçlar doğurabilir. Beslenme; hayatın her alanında ve her yaş grubunda, beklenen verimliliği sağlamak için önemli bir faktördür. En önemlisi de; ruh halimizin iyileşmesinde ve olumlu duygular hissetmemizde meydana getirdiği etkidir diyebiliriz!

Moralinizi Düzeltmek İçin Tüketebileceğiniz Gıdalar İle İlgili Video

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu