Beslenme ve Diyet

Mor Patates Nedir? Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Mor patates, ube ya da purple yam olarak da bilinen bir patates türüdür. Bir süredir, dünya çapında bir süper gıda olarak büyük bir zevkle tüketilmektedir. Peki bu mor patatesin hikmeti sizce ne? Bu sebzenin Latince adı “Dioscorea alata” dır. Aynı zamanda tatlı patatesin küçük kardeşidir. Tadı tatlı patates gibi olan mor patatesler Endonezya ve Filipinler’de doğup büyümüştür. Buradan da tüm dünyaya yayılmıştır.

Mor Patates Nedir? Faydaları Nelerdir?

Tatlı patates benzeri bir tatlılığa, koyu tene ve mor bir iç kısma sahiptir. Bu renk aynı zamanda faydalarını da beraberinde getiriyor. Bu patates çeşidi, yetiştiği topraktan ve içindeki pigmentlerden gelen doğal bir renge sahiptir. Yapay bir bitki olarak düşünmeyin, doğaldır. Ayrıca patateslerin ve tatlı patateslerin bile girebileceği hemen hemen her tarifte kullanılır.

Aklınıza gelebilecek pek çok şey arasında mor patates hem renk hem de lezzet olarak kullanılabilir. Örnek vermek gerekirse bal, fındık, fıstık ve mor patates ürünler püre haline getirilerek kahvaltılarda sürülerek de tüketilebilir.

Mor Patates Besin Değerleri

 • Kalori: 93 kcal
 • Yağ: 0 gr
 • Kolesterol: 0 mg
 • Sodyum: 7 mg
 • Karbonhidrat: 20 gr
 • Lif: 1 gr
 • Şeker: 0 gr
 • Protein: 3 g
 • Bakır: 0,15 mg
 • B Vitamini: 0,15 mg
 • Vitamini: 7,1  mg
 • Fosfor: 50 mg
 • Niyasin: 1,2 mg

Mor Patatesin Faydaları Nelerdir?

mor patates 1 768x542 1

1) Kan Basıncını Düzenler

Uzmanlara göre, mor patates tüketmek kan basıncını düşürebilir. Kan basıncını düşürmekle ilişkili klorojenik asit adı verilen bir fitokimyasalın varlığından kaynaklanmaktadır.

2) Oksidatif Stresin Etkilerini Azaltır

Mor patates, hücrelerinizi oksidatif stresin zararlı etkilerinden koruma yeteneğine sahip olan antosiyaninler adı verilen polifenol antioksidanları bakımından yüksektir. Oksidatif stres kronik iltihaplanmaya, kansere, erkek kısırlığına vb. neden olur. Uzmanlara tarafından yapılan bir araştırma, mor patates yemenin vücuttaki antioksidan seviyelerini arttırdığını göstermiştir.

3) Kalp Sağlığını Geliştirir

mor patates 2 721x405 1

Bir sağlık konulu akademik makalede yayınlanan bir araştırmaya göre, mor patateste bulunan antosiyaninler, koroner kalp hastalığı ve kardiyovasküler hastalık ölümleri riskini azaltmakla bağlantılığı olduğu görülmektedir.

4) Kanın Pıhtılaşmasını Önler

Bir sağlık dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, klorojenik asidin kan pıhtılarının birikmesini geciktirebildiğini ve böylece kan pıhtılarının oluşmasını engellediğini göstermiştir.

5) Kansere Yakalanma Riskini Azaltır

mor patates

Yapılan araştırmalar, mor patateslerde bulunan bileşiklerin meme ve kolon kanseri de dahil olmak üzere kanseri önlemeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Başka bir çalışma, mor patates özünün kanser hücresi ölümüne neden olma potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir.

6) Kabızlığı Önler

Mor patates, kabızlığı, mide kramplarını ve şişkinliği önlemeye yardımcı olduğu bilinen önemli miktarda lif içerir. Lif, dışkıya hacim ekleyerek dışkının bağırsaktan daha hızlı geçmesine yardımcı olur ve böylece kabızlığı önler.

7) Tansiyonu Dengeler

Mor patatesin tansiyonu dengeleme özelliği bulunmaktadır. Bunun en büyük sebebi ise içerisinde yer alan yüksek miktarda antioksidan ve potasyum diyebiliriz. Aynı zamanda içeriğinde yer alan besinler kan damarlarımızı güçlendirmeye de olanak sağlamaktadır.

Mor Patates İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu