Yabancı Erkek Ünlüler

Miles Teller Kimdir?

instagram takipçi hilesi

miles teller 8
Tam adı: Miles Alexander Teller
Doğum tarihi: 20 Şubat 1987
Doğum yeri: Downingtown, Pensilvanya, Amerika Birleşik Devletleri
Boyu: 1,83 cm
Burcu: Balık
Ailesi: Mike Teller, Merry Flowers
Eşi: Keleigh Sperry (e. 2019)
Mesleği: Aktör
Aktif Yılları: 2004’ten günümüze
imdb-logo
youtube-chanelyoutube music
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi

Hakkında

Miles Teller Kimdir? Miles Teller olarak bilinen Miles Alexander Teller, ‘Fantastik Dörtlü‘ ve ‘The Spectacular Now‘ filmlerinde yer alan ödüllü performansları ile büyük beğeni toplayan ve gelecek vaat eden bir Hollywood aktörüdür. Teller, ‘Whiplash‘ ve ‘The Divergent Series: Insurgent‘ filmlerindeki canlandırmaları ile birkaç adaylık kazanarak ona ün ve tanınma kazandırdı.

Küçük yaşlardan itibaren yaratıcı zekasını sergiledi ve lisesinin müzik grubunda bir saksafoncu olarak yer aldı. Ek olarak Miles bir kilisenin gençlik korosunda davul çaldı ve birkaç başka müzik aletinde de iyiydi. Teller, ‘New York University Tisch School of Arts‘tan mezun olduktan sonra oyunculuk kariyerine odaklanmaya başladı.

Oyuncu olarak ilk yıllarda, ‘Moonlighters‘, ‘The Unusuals‘, ‘Müzisyenler‘ ve ‘Çok Spesifik Bir Tarif‘ gibi filmlerde yer aldı. Teller kariyerindeki ilk büyük molayı ‘Rabbit Hole‘da Jason rolünü aldığında yaptı, ardından ‘Footloose‘ ve ‘Project X‘ filmlerinde verimli bir şekilde canlandırdığı yardımcı roller geldi. Bir aktör olarak konumunu ‘Whiplash‘, ‘The Spectacular Now‘, ‘Fantastik Dörtlü‘, ‘Savaş Köpekleri‘ ve ‘Only the Brave‘ filmlerindeki rolleri ile de pekiştirdi.

Miles Teller, 20 Şubat 1987 tarihinde Pennsylvania’daki Chester County altındaki Downingtown ilçesinde doğdu. Babası nükleer santral mühendisi Mike Teller ile annesi emlakçı Merry Flowers Teller‘ın tek oğludur. Miles’ın her ikisi de kendisinden büyük olan Erin ve Dana adında iki kız kardeşi vardır.

Miles Teller, nükleer santral mühendisi olan babası bir şehirden diğerine taşınmak zorunda kaldığı için büyüme yıllarında gezici bir hayat yaşadı. 12 yaşında Miles, Lecanto Lisesi’ne kaydolduğu Florida’ya geçti.

Lecanto Lisesi‘nde okurken Miles kurumun alto saksafon çaldığı rock grubuna üye olarak seçildi. Ayrıca Miles Teller gitar ve piyano çalmada da ustaydı. Ve Miles lisenin beyzbol takımının bir üyesiydi ve bir zamanlar profesyonel olma hayallerini besliyordu.

Miles Teller, davulcu olduğu ve bir drama kulübünün yönetmenliğini yaptığı bir kilisenin gençlik korosunun ortak üyesiydi. Lisede okurken ‘Cracers‘ isimli bir restoranda da ayrıca garsonluk yaptı. Teller, Tisch Sanat Okulu‘ndan ‘Güzel Sanatlar‘ alanında lisans derecesini alarak mezun oldu.

Miles Teller Kariyeri

Aktör, profesyonel oyunculuk kariyerine düşük profilli kısa filmlerde ve telefilmlerde küçük roller kabul ederek mütevazı bir notla başladı. Miles Teller ilk adını paylaşan bir karakteri canlandırdığı 2004 yılında vizyona giren ‘Moonlighters‘ adlı kısa filmde oyuncu olarak çıkış yaptı.

2004 yılından 2010 yılına kadar birçok göze çarpmayan kısa filmde rol almaya devam etti, bunların arasında öne çıkanlar ise ‘Çok Özel Bir Tarif‘ (2007), ‘Müzisyenler‘ (2008) ve ‘The Track Meet‘ (2010) idi.

2009 yılında küçük ekranda ilk kez ‘The Unusuals‘ dizisinde “Boorland Day” adlı bölümde James Boorland‘ı canlandırarak göründü.

Teller, 2010 yılında vizyona giren John Cameron Mitchell‘in yönettiği drama filmi olan ‘Rabbit Hole‘da ‘Jason‘ rolü için başarılı bir şekilde seçmelere katılarak kariyerinin ilk büyük çıkışını yaptı. Teller, ‘Rabbit Hole‘ filminde Nicole Kidman, Aaron Eckhart ve Dianne Wiest gibi ünlü Hollywood yıldızları ile aynı ekranı paylaştı.

Miles Teller, ‘Jason‘ karakteri için Nicole Kidman‘dan başkası tarafından incelenmedi. 2011 yılında ‘Rabbit Hole‘daki performansı ile Miles Teller ‘En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu‘ kategorisinde Chlotrudis Ödülü kazandı ve ayrıca filmin Georgia, Savannah‘daki Savannah Film Festivali‘nde gösterilmesinin ardından ‘Discovery Ödülü‘ne aday gösterildi.

Miles Teller’ın bir sonraki büyük fırsatı ise 2011 yılında Andie MacDowell, Dennis Quaid, Kenny Wormald ve Julianne Hough‘un rol aldığı müzikal drama olan ‘Footloose‘un film uyarlamasında Willard Hewitt‘in kişiliğini yeniden canlandırması teklif edildiğinde geldi. Daha önce Miles lise öğrencisiyken müzikalde William Hewitt‘i canlandırmıştı.

Rabbit Hole‘ ve ‘Footloose‘ filmlerinde oynadıktan sonra Miles Teller’a hem ana akım sinema filmlerinde hem de bağımsız filmlerde oynaması için teklifler almaya başladı. 12 milyon dolarlık bir bütçe ile çekilen, fakat dünya çapında 100 milyon dolardan fazla hasılat yapan, eleştirmenlerce beğenilen ‘Project X‘ (2012) filminde rol aldı.

2013 yılı romantik komedi filmi olan ‘The Spectacular Now‘da Sutter Kelley‘i canlandırması eleştirmenler kadar hayranları tarafından da beğenildiği için Miles için çok önemli bir yıl oldu.

Miles Teller, 2013 Sundance Film Festivali Ödülü‘nde rol arkadaşı Shailene Woodley ile Dramatik Jüri Özel Ödülü‘nü paylaştı ve ayrıca ‘MTV Filmi‘ ve ‘Indiana Film Eleştirmenleri Derneği‘ ödüllerine aday gösterildi. Teller, 2013 yılında Scott Moore ve Jon Lucas‘ın yönettiği komedi filmi olan ‘21 & Over‘da Miller karakteri olarak rol aldı.

Teller’ın Sutter Kelly‘yi parlak bir performans ile canlandırdığı ‘The Spectacular Now‘ın olağanüstü başarısı onu ulusal ilgi odağı haline getirdi. 2014 yılından 2017 yılına kadar her yıl birden fazla filmde rol aldı. 2014 ile 2016 yılları arasındaki dönem, Miles Teller için bu süre zarfında toplam sekiz filmde rol aldığından son derece verimli geçti.

2014 yılı yapımı komedi filmi olan ‘That Awkward Moment‘ta Michael B. Jordan ile ekran alanını paylaştı. 2014 yılında Sundance Film Festivali‘nde gösterime girdikten sonra övgü dolu eleştiriler alan drama filmi olan ‘Whiplash‘te caz öğrencisi Andrew Neiman‘ın rolünü dokunaklı bir şekilde tasvir ederek oyunculuk zekasını sağlam bir şekilde kanıtladı.

Miles Teller, ‘Whiplash‘ filmindeki rolü ile BAFTA Yükselen Yıldız Ödülü, Satellite Ödülü (En İyi Erkek Oyuncu-Sinema Filmi) ve Gotham Bağımsız Film Ödülü (En İyi Erkek Oyuncu) dahil olmak üzere toplam altı prestijli adaylık kazandı. Bu film, ‘87. Akademi Ödülleri‘ töreninde beş ödüle aday gösterildi ve sonunda da üçünü kazandı.

Miles’ın kariyeri, bilim kurgu aksiyon filmi olan ‘Divergent‘ta Peter Hayes‘i etkili bir şekilde canlandırdığında yeni bir zirveye yükseldi. Teller; ‘Divergent‘, ‘Insurgent (2015) ve ‘Allegiant‘ (2016) devam filmlerinde Peter Hayes rolünü yeniden canlandırdı.

2016 yılında ‘İş Bul‘, ‘Savaş Köpekleri‘ ve ‘Bleed for This‘ adlı uzun metrajlı filmlerdeki unutulmaz performansları ile hem izleyicileri hem de eleştirmenleri büyüledi. Ve Miles Teller biyografik bir kara komedi filmi olan ‘War Dogs‘ta kötü şöhretli uyuşturucu satıcısı David Packouz‘u kişiselleştirdi.

2016 yılında Dünya şampiyonu boksör Vinny Paz rolünü oynadığı biyografik spor filmi olan ‘Bleed for This‘in başrol oyuncusuydu. 2017 yılında ise Miles Teller, ‘Hizmetiniz İçin Teşekkür Ederiz‘ filminde Adam Schumann ve ‘Only the Brave‘ filminde Brendan “Donut” McDonough olarak rol aldı.

Miles Teller, 2018 yılında post prodüksiyon aşamasında olan ‘The Ark and the Aardvark‘ filminde Gilbert adlı bir karaktere ses verdi.

Miles Teller Özel Hayatı

Miles Teller, 2007 yılında geçirdiği bir kazada arabanın camından dışarı fırladığında neredeyse ölümcül bir şekilde yaralandı. Aktör bir şekilde hayatta kaldı ama yüzünde izleri hala görülebilen çok sayıda yara izi kaldı.

Miles Teller Keleigh Sperry adındaki kız arkadaşı ile 2019 yılında evlendi.

Miles Teller Filmleri

 1. 2004 Moonlighters / Miles
 2. 2007 A Very Specific Recipe / Lee
 3. 2008 The Musicians / Miguel
 4. 2009 The Unusuals / James Boorland
 5. 2010 Rabbit Hole / Jason
 6. 2010 The Track Meet / Andrew
 7. 2011 Footloose / Willard
 8. 2012 Project X / Miles
 9. 2013 The Spectacular Now / Sutter
 10. 2013 21 & Over / Miller
 11. 2013 Get a Job / Will Davis
 12. 2013 Two Night Stand / Alec
 13. 2014 Whiplash / Andrew Neiman
 14. 2014 That Awkward Moment / Daniel
 15. 2014 Uyumsuz / Peter Hayes
 16. 2014 Two Night Stand / Alec
 17. 2015 Kuralsız / Peter Hayes
 18. 2015 Fantastik Dörtlü / Reed Richards / Mister Fantastic
 19. 2016 Bleed for This / Vinny Pazienza
 20. 2016 Uyumsuz Serisi: Yandaş Bölüm 1 / Peter Hayes
 21. 2016 War Dogs / David Packouz
 22. 2016 Get a Job / Will Davis
 23. 2017 Only the Brave / Brendan “Donut” McDonough
 24. 2017 Thank You for Your Service / Adam Schumann
 25. 2019 The Ark and the Aardvark / Gilbert
 26. 2019 Too Old To Die Young / Martin
 27. 2022 Top Gun: Maverick / Bradley Bradshaw
 28. 2022 Spiderhead / Jeff

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu