Yabancı Erkek Ünlüler

Mike Tyson

Mike Tyson Kimdir?

instagram takipçi hilesi

mike tyson 7
Tam adı: Michael Gerard Tyson
Doğum tarihi: 30 Haziran 1966
Doğum yeri: Brooklyn, New York, ABD
Boyu: 1,78 m  Kilo: 109 Kg
Eşi: Lakiha Spicer (e. 2009), Monica Turner (e. 1997–2003), Robin Givens (e. 1988–1989)
Çocuk (ları): Miguel Leon Tyson, Mikey Lorna Tyson, Exodus Tyson, Rayna Tyson, Morocco Tyson, Milan Tyson, Amir Tyson
Mesleği: Boksör, oyuncu
Aktif Yılları: 1985 yılından bu yana
imdb-logo
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi
Başlıklar

Hakkında

Mike Tyson kimdir? Mike Tyson, 30 Haziran 1966 yılında ABD, New York’ta dünyaya gelmiş Amerikalı boksördür. Tam adı Michael Gerard Tyson‘dır. Ağır siklet boks şampiyonu olan Tyson, Boks tarihinin en asi oyuncusu olarak bilinmektedir. Çocukluğu Brooklyn’in arka sokaklarında suçun yüksek oranlarda olduğu bölgelerde geçmiştir. 13 yaşına kadar 30’dan fazla sokak çeteleri sebebiyle yakalanıp silah taşımak başta olmak üzere çeşitli suçlara bulaşmıştır.

Çok fazla kavgaya adı karıştığından eski amatör boks şampiyonu olan Bob Steward’ın dikkatini çekmiştir. New York’ta Erkekler okulunda okurken Steward’ın sayesinde ilk kez eline boks eldivenlerini almıştır. 1980 yılında efsane boksörlerden Cos d’Amato ile tanışır ve Cattskill’de boks eğitimi almaya başlar.

6 Mart 1985 tarihinde ilk profesyonel maçına çıkar ve 1. rauntta 8. saniyede rakibini nakavtla yener. 20 yaşındayken dünyanın en büyük boksörleri arasına adını yazdırmayı başarmıştır. Kısa süre sonra 1986 yılında dönemin WBC ağır siklet şampiyonu rakibi olan Jameika asıllı boksör Trevor Berbick’le yaptığı maçta 2. rauntta nakavt edere ve WBC Dünya Ağır Sıklet Boks Şampiyonu unvanını kazanır.

1987’de “Kemik kıran” lakabına sahip olan James Smith’i de yenerek Dünya Boks Birliği WBA kemerini beline takmayı başarabilmiştir. Aynı yıl Uluslararası Boks Federasyonu karşılaşmasında dönemin ağır siklet dünya şampiyonu olan Tony Tucker’la maça çıkar ve 12 raundun sonunda rakibini mağlup ederek dünya şampiyonluğunu ilan eder.

1988 tarihinde Robin Givens ile evlenen Tyson, o dönemde eşine ve ailesine şiddetle yargılanır. Aynı zamanda boksör Mitch Green’i sokakta darp ve birçok sokak kavgası sebebiyle mahkemelik olur.

1990 yılına girdiği 37 maçın tamamını kazanmıştır. Japonya‘nın Tokyo kentinde Buster Douglas ile 11 Şubat 1990 tarihinde yapılan karşılaşmada ilk mağlubiyetini almıştır. Böylelikle Dünya Boks Konseyi, Uluslararası Boks Federasyonu IBF ve Dünya Boks Birliği’nin kemerlerini kaybetmiştir.

Aynı yıl adı ABD Güzellik Kraliçesi’ne tecavüz olaylarına karışmasıyla hayatındaki skandallara bir yenisi eklenir. Bu olay yaşadığı skandallardaki en önemli nokta olmuştur. Hakkındaki suçlamalardan 1992’de 3 yıl hapis cezası alır. Hapishanede Müslüman olan Tyson, adını Malik Abdülaziz olarak değiştirir.

Hapisten Çıktıktan Sonra Kariyeri

Hapishaneden çıktıktan sonra adı yine birçok adam yaralama, bar kavgası gibi sebeplerle duyulmuştur. Boksa devam etsede birçok suçtan mahkemede yargılanmaya da devam etmiştir. 28 Haziran 1997’de boksör Evander Holyfield’le yaptığı maçın 3. raundunda rakibin kulağını ısırıp kopartmasından dolayı diskalifiye edilmiştir. Bu durumdan ötürü 3 milyon dolar para cezasına çarptırılan Tyson ayrıca iki yıl men cezasıyla birlikte Ohio eyaletinde boks yapması ömür boyu yasaklanmıştır.

1999 yılında  Polonyalı boksör Andrew Golota’yla olan maçında Golota’nın Tyson’ın kafa attığını gerekçe göstermesiyle yarıştan çekilmesi üzerine Tyson galip gelir ancak maç sonrasındaki doping testlerinde kanında esrar vb. maddelerin çıkmasıyla iki yarışmacınında lisansı iptal edilir.

2005 yılında İrlandalı Boksör Kevin McBride’la yapılan karşılaşmada yedinci raundda ringden çekil Tyson, boks yapmayı bıraktığını açıklamıştır. 18 Kasım 2020 tarihinde yapılan haberlere göre, Tyson, yıllar sonra 29 Kasım 2020’de ABD’nin Los Angeles’ta düzenlenecek olan karşılaşmada Roy Jones ile birlikte ringe çıkacağını söylemiştir.

Boks Kariyeri İstatistikleri

  1. Toplam maç 58
  2. Galibiyet 50
  3. Nakavt 44
  4. Mağlubiyet 6
  5. Beraberlik 0
  6. Sonuçsuz 2

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu